Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակը մեծ շուքով կնշվի նաև Ստամբուլում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍՏՀԿ) Ստամբուլում տեղակայված ՀՀ ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ առաջիկա օրերին քաղաքում նշվելու է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»-ը՝ վկայակոչելով Ստամբուլում լույս տեսնող «Ժամանակ» օրաթերթի համապատասխան հրապարակումը, սա իր բնույթով արդեն միջազգային հոբելյան է, քանի որ ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցի մեջ։
Նախագծի իրականացման պատասխանատուներից է ՍՏՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Սահակ Սարգսյանը։ Նախկինում մեր ներկայացուցչությունը Ստամբուլում կազմակերպել է երկու կարևոր համերգ։ Առաջինը նվիրված էր Հայաստանի անկախության 25-ամյակին, իսկ երկրորդը՝ ՀՀ մշտական ներկայացուցչության հիմնադրման 30-ամյակին։ Արամ Խաչարյանի 120-ամյակին նվիրված մոտալուտ համերգը համալրելու է այս շարքը։ Հայաստանի ներկայացուցչությունն այս հոբելյանը կազմակերպելու համար համագործակցել է Երևանի Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի, Ստամբուլի Ֆիլհարմոնիկ միության և «Բերա» թանգարանի հետ։
Մեր ներկայացուցչությունը ծրագրի շրջանակում համագործակցում է նաև մեծանուն դաշնակահար Շահան Արծրունու հետ, ով մեծապես նպաստում է նախագծի իրականացմանն իր խորհուրդներով և ցուցումներով։ Նա ամբողջ աշխարհում հայտնի է հենց Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների անզուգական կատարմամբ և ակտիվորեն համագործակցում է Երևանի Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի հետ։ ՍՏՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Սահակ Սարգսյանը ԱՄՆ-ում պաշտոնավարելու տարիներին ծանոթացել է Շահան Արծրունու հետ, ականատես եղել նրա գործունեությանը, ուստի այդ հանգամանքը ծառայեցնում է Ստամբուլում նախատեսված կարևոր ծրագրի իրականացմանը, որը բաղկացած է երկու փուլից։
Նախ սեպտեմբերի 21-ին, ժամը 19.30-ին տեղի կունենա մեծ համերգ, որին կմասնակցեն Երևանից ժամանած «Խաչատրյան» եռյակը և Ստամբուլի Ֆիլհարմոնիկ միության նվագախումբը։ Ներկաները հնարավորություն կունենան նաև դիտելու շատ հատկանշական ֆիլմ, որը պատրաստվել է Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի նախաձեռնությամբ և ներկայացնում է հռչակավոր վարպետի արտասահմանյան շրջագայությունները։ Համերգի մուտքն անվճար է։ Երաժշտասերները հնարավորություն կունենան ըմբոշխնելու Արամ Խաչատրյանի արվեստը, հաղորդակից կդառնան նրա երաժշտությանը։
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի ներկայացուցչությունը պատշաճ կերպով իրականացրել է համապատասխան կազմակերչպական աշխատանքը պատկան բոլոր մարմինների հետ։ Նախաձեռնության հաջողության գրավականներից մեկն էլ այն է, որ Ստամբուլի Ֆիլհարմոնիկ միության ղեկավարներից է մեներգիչ Արթուր Բաղդասարյանը, որ Երևանի Պետական երաժշտանոցի շրջանավարտներից է ու ներգրավված է կազմակերպչական աշխատանքներում։
Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի առթիվ ծրագրված համերգից բացի, նախատեսված է նաև ասուլիս, որը պետք է վարի «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը։ Ասուլիսի վերջում Շահան Արծրունին ներկաների համար կատարելու է Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործություններից մեկը, ինչն, ըստ կազմակերպիչների, մեծանուն կոմպոզիտորի արվեստի հետ կենդանի շփում ապահովելու հնարավորություն կընձեռի։ Սահակ Սարգսյանը տոնակատարությանն ընդառաջ այցելել է Հայոց Պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանին, ով իր օրհնությունն է փոխանցել հոբելյանական ծրագրի առթիվ։

120-летие Арама Хачатуряна будет широко отмечено и в Стамбуле
По инициативе представительства Организации Черноморского экономического сотрудничества РА в Стамбуле в ближайшие дни будет отмечаться 120-летие со дня рождения всемирно известного композитора Арама Хачатуряна.
Как передает Арменпресс со ссылкой насоответствующийматериал газеты «Жаманак», выходящей в Стамбуле, по своему характеру он уже является международным юбилеем, поскольку включен в календарь ЮНЕСКО.
Саак Саргсян, постоянный представитель Республики Армения в ОЧЭС, является одним из ответственных за реализацию проекта. Ранее наше представительство организовало два важных концерта в Стамбуле. Первый был посвящен 25-летию независимости Армении, а второй – 30-летию основания постоянного представительства Армении.Дополнит эту серию предстоящий концерт, посвященный 120-летию Арама Хачатуряна. В организации юбилея представительство Армении сотрудничало с Домом-музеем Арама Хачатуряна в Ереване, Стамбульской филармонией и музеем «Бера».
В рамках проекта наше представительство также сотрудничает с известным пианистом Шаханом Арцруном, который своими советами и указаниями во многом способствует реализации проекта. Он известен во всем мире своим беспрецедентным исполнением произведений Арама Хачатуряна и активно сотрудничает с Домом-музеем Арама Хачатуряна в Ереване.Постоянный представитель Армении в ОЧЭС Саак Саргсян во время своего пребывания в США познакомился с Шаханом Арцруном и был очевидцем его деятельности, так что это обстоятельство служит реализации запланированного в Стамбуле важного проекта, который состоит из двух этапов.
Так, 21 сентября в 19:30 состоится большой концерт, в котором примут участие трио «Хачатурян» из Еревана и оркестр Стамбульского филармонического союза. Посетителям также будет предоставлена ​​возможность посмотреть знаковый фильм, подготовленный по инициативе Дома-музея Арама Хачатряна и рассказывающий о зарубежных гастролях знаменитого мастера. Вход на концерт бесплатный. Любители музыки получат возможность приобщиться к творчеству Арама Хачатуряна.
Следует отметить, что представительство Армении должным образом провело соответствующую организационную работу со всеми соответствующими органами. Одним из залогов успеха инициативы является то, что одним из руководителей Стамбульского филармонического союза является солист Артур Багдасарян, который является выпускником Ереванской государственной консерватории и занимается организационной деятельностью.
Помимо концерта, запланирована пресс-конференция главного редактора газеты "Жаманак" Ара Гочуняна.По окончании конференции Шаан Арцруни исполнит перед присутствующими одно из произведений Арама Хачатуряна, что, по мнению организаторов, даст возможность обеспечить живой контакт с творчеством известного композитора. Перед торжеством Саак Саргсян посетил Армянского Патриарха Стамбула, архиепископа Саака Машаляна, который благословил юбилейную программу.