Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 10.4 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2023 թվականի հունվար-հուլիսին 10.4 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը այս տարվա հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 0.5 տոկոսով:
Շինարարության ծավալը 2023-ի հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելացել է 17.2 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունում 2023-ի առաջին 7 ամսում 2022-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբավելացումը կազմել է 23 տոկոս:
Հայաստանում այս տարվա հունվար-հուլիսին մատուցված ծառայությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ ավելացել է 14.9 տոկոսով:
2023 թվականի հունվար-հուլիսին սպառողական գների ինդեքսը 2022-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել է 3.6 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը մնացել է նույնը։
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 3,5 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա առաջին 7 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ արձանագրվել է 62,6 տոկոս աճ: Ընդ որում` 2023 թվականի հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ արտահանումն աճել է 62.1 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 63 տոկոսով:
Դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբհունվար-հուլիս ամիսներին կազմել է 389.33:
Տավուշի և Արմավիրի մարզային փրկարարական վարչությունները հուլիս ամսին իրականացրել են մի շարք միջոցառումներ
Փրկարարները Սևանա լճում օգնության են հասել ափից մոտ 200 մետր հեռացած քաղաքացուն
ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավարը մասնակցել է հակամարտությունից տուժած խմբերի կարիքների լուծման մասին միջոցառմանը

Индекс экономической активности Армении в первом полугодии увеличился на 10,4 процента
ЕРЕВАН, 25 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Индекс экономической активности Армении в январе-июле 2023 года увеличился на 10,4 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Как сообщает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом РА.
Объем промышленного производства в январе-июле текущего года увеличился на 0,5 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Объем строительства в январе-июле 2023 года увеличился на 17,2 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Рост товарооборота за 7 месяцев 2023 года по сравнению с аналогичным периодом 2022 года составил 23 процента.
Объем оказанных в Армении услуг в январе-июле текущего года увеличился на 14,9 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В январе-июле 2023 года индекс потребительских цен вырос на 3,6 процента по сравнению с январем-июлем 2022 года, индекс цен на промышленную продукцию остался прежним.
Объем производства электроэнергии в январе-июле снизился на 3,5 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За 7 месяцев текущего года зафиксирован рост объёма внешней торговли на 62,6 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом в январе-июле 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспорт увеличился на 62,1 процента, а импорт - на 63 процента.