Վերանորոգումից հետո կրկին այցելուների առաջ իր դռներն է բացել քանդակագործ Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանը
Վերանորոգումից հետո  կրկին այցելուների առաջ իր դռներն է բացել  քանդակագործ Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերանորոգումից հետո կրկին այցելուների առաջ իր դռներն է բացել ականավոր քանդակագործ Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մոտ երկու ամիս տևած աշխատանքներից հետո վերանորոգվել է ցուցասրահներից մեկի հատակը, որի վերանորոգումն անհետաձգելի էր։
«Հատակն ամբողջովին փտել էր ու վտանգավոր էր այցելուների համար։ Աշխատանքների արդյունքում ամբողջովին փոխվել են հատակի տախտակները»,-ասում է թանգարանի տնօրեն Անի Նազարյանը, տեղեկացնելով, որ շինությունն ունի նաև տարիների չլուծվող՝ շենքի ջրահեռացման հետ կապված խնդիր, ինչը լուծելու համար բավական մեծ ֆինանսական միջոցներ են պահանջվում։ Հենց այդ նույն խնդրի պատճառով էլ պատերը պարբերաբար խոնավանում են։ «Թեև հիմա խնդիրը մի փոքր թեթևացել է ու որոշ չափով պատերը չորացել են, բայց հարցը հիմնովին լուծված չէ՝ ժամանակի ընթացքում կրկին ջուր է հավաքվում, ինչն էլ պատերի ու հատակի խոնավության պատճառ է դառնում։ Թանգարանում կոսմետիկ վերանորոգումներ պարբերաբար արվում են, բայց պետք է արվի հիմնանորոգում, անհրաժեշտ է տեղադրել ջրահեռացման համակարգ, անհրաժեշտ է վերանորոգել նաև տանիքը»,- նշեց Անի Նազարյանը։
Վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են թանգարանի արտաբյուջեի հաշվին՝ մոտ կես միլիոն դրամ գումարի շրջանակներում։ Թանգարանում այս պահին դեռ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում:
Սերգեյ Մերկուրովի ստեղծած մոնումենտալ քանդակները կանգնեցվել են խորհրդային գրեթե բոլոր հանրապետություններում, բայց քանդակագործի ամենահայտնի հավաքածուն նրա կյանքի ընթացքում մահացած մարդկանց ու համաշխարհային առաջնորդների հետմահու դիմակներն են, որոնց թիվը գերազանցում է 300-ը։ Դրանց մեծ մասի կրկնօրինակները պահվում են Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանում, որը գտնվում է Գյումրու Ժողովրդական ճարտարապետության ու քաղաքային կենցաղի թանգարանի անմիջական հարևանությամբ։ Տունը, որտեղ ծնվել է Սերգեյ Մերկուրովը, 1869 թվականին կառուցել է քանդակագործի պապը՝ Ֆյոդր Մերկուրովը: Քանդակագործը 1950 թվականին, որպես տան միակ ժառանգ, կառույցը նվիրել է քաղաքին, իսկ 1984 թվականին այստեղ բացվել է քանդակագործի տուն-թանգարանը:
Թանգարանում ցուցադրված են Մերկուրովի աշխատանքները, նրա փաստաթղթերն ու անձնական իրերը: Ցուցադրության մեջ առանձնահատուկ տեղ են գրավում ճանաչված մարդկանց՝ Լև Տոլստոյի, Հովհաննես Թումանյանի, Խրիմյան Հայրիկի, Վլադիմիր Լենինի, Ալբերտ Էյնշտեյնի և ուրիշների հետմահու դիմակները: Այս թանգարանում է պահվում նաև հենց նրա` քանդակագործի հետմահու դիմակը, որը ստեղծել է նրա աշակերտներից մեկը։

После ремонта дом-музей скульптора Сергея Меркурова вновь открыл свои двери перед посетителями
ГЮМРИ, 25 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. После ремонта дом-музей выдающегося скульптора Сергея Меркурова вновь открыл свои двери для посетителей. Как сообщает «Арменпресс», примерно через два месяца работ был отремонтирован пол одного из выставочных залов, ремонт которого был срочным.
«Пол был полностью прогнившим и опасным для посетителей. В результате работ были полностью заменены половицы», - сказала директор музея Ани Назарян, сообщая, что в здании также существует проблема, связанная с дренажем здания, которая не решается уже много лет, что требует достаточного внимания, много финансовых ресурсов для решения. Именно из-за этой же проблемы стены регулярно мокнут. «Хотя сейчас проблема немного утихла и стены в определенной степени подсохли, до конца вопрос не решен: со временем вода снова собирается, из-за чего стены и пол становятся влажными. "В музее регулярно делается косметический ремонт, но необходимо сделать капитальный ремонт, установить дренажную систему, отремонтировать крышу", - сказала Ани Назарян.
Реставрационные работы были проведены за счет внебюджетных средств музея, на сумму около полумиллиона драмов.
Монументальные скульптуры, созданные Сергеем Меркуровым, воздвигались практически во всех советских республиках, но самая известная коллекция скульптора — это посмертные маски людей и мировых лидеров, умерших при его жизни, число которых превышает 300. Копии большинства из них хранятся в доме-музее Сергея Меркурова, который находится в непосредственной близости от Музея народной архитектуры и городского быта Гюмри. Дом, где родился Сергей Меркуров, был построен в 1869 году дедом скульптора Федором Меркуровым. В 1950 году как единственный наследник дома скульптор передал сооружение в дар городу, а в 1984 году здесь был открыт дом-музей скульптора.
В музее представлены работы Меркурова, его документы и личные вещи. Особое место в экспозиции занимают посмертные маски Льва Толстого, Ованеса Туманяна, Айрика Хримяна, Владимира Ленина, Альберта Эйнштейна и других. В этом музее также хранится посмертная маска скульптора, созданная одним из его учеников.