ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ում Գաբոնի ներկայացուցիչ Միշել Խավիեր Բիանգը մտահոգություն է հայտնել իրավիճակի վերաբերյալ, որում հայտնվել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Գաբոնի ներկայացուցիչը խոսել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում, որի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։
Նա վկայակոչել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի վերջին զեկույցներն այն մասին, որ ԼՂ բնակչությունը սննդի, դեղորայքի և բժշկական սարքավորումների պակաս ունի: Շեշտվեց, որ դա առանձնապես մտահոգիչ է խոցելի խմբերի՝ երեխաների, ծերերի, հղիների դեպքում:
«Մարդասիրական օգնությունը պետք է տրամադրվի անհապաղ կերպով՝ առանց հարցի քաղաքականացման»,-ընդգծեց դեսպան Բիանգը:
Շեշտվեց, որ անխոչընդոտ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ պետք է ապահովվի՝ կանխելու համար քաղաքացիական բնակչությանը սպառնացող հետագա վտանգները: Գաբոնի մշտական ներկայացուցիչը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քաղաքական քննարկումները պետք է շարունակվեն՝ կանխելու համար նոր ռազմական հակամարտությունը:
Գաբոնի ներկայացուցիչը կողմերին կոչ արեց զերծ մնալ ուժի կիրառման սպառնալիքից և ռազմական հռետորաբանությունից:

Гуманитарная помощь должна быть оказана Нагорному Карабаху немедленно: представитель Габона в ООН
Представитель Габона в ООН Мишель Ксавье Бианг выразил обеспокоенность ситуацией, в которой оказалось население Нагорного Карабаха в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Как сообщает «Арменпресс», об этом представитель Габона заявил на заседании Совета безопасности ООН, в ходе которого обсуждалась ситуация в Нагорном Карабахе в связи с блокированием Азербайджаном Лачинского коридора.
Он сослался на последние сообщения Международного комитета Красного Креста о том, что населению Нагорного Карабаха не хватает продовольствия, медикаментов и медицинского оборудования. Было подчеркнуто, что это особенно беспокоит уязвимые группы населения: детей, пожилых людей и беременных женщин.
"Гуманитарная помощь должна быть оказана немедленно, без политизации вопроса", - подчеркнул посол Бианг.
Было подчеркнуто, что необходимо обеспечить беспрепятственный доступ в Нагорный Карабах для предотвращения дальнейших угроз мирному населению. Постоянный представитель Габона отметил, что политические дискуссии между Арменией и Азербайджаном должны продолжаться во избежание нового военного конфликта.