Ֆրանսիան ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստում դատապարտեց Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և ապաշրջափակման կոչ արեց
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիան դատապարտում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված մարդասիրական բեռի արգելափակումը, ինչպես նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության խոչընդոտումը Ադրբեջանի կողմից, ինչը հակասում է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որտեղ քննարկվում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրադրությունը։
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն ընդգծեց՝ ամբողջական շրջափակման ութ ամիսները Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական ճգնաժամի են հանգեցրել։
«Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումն Ադրբեջանի կողմից շարունակում է մեկուսացնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը աշխարհի մնացած մասից՝ առանց որևէ իրավաչափ պատճառի, որով կարող էր այդ իրավիճակը հիմնավորվել, և դա հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին», - նշեց Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը։
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը նաև ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար վերջին ամիսներին ստեղծված ծանր իրավիճակը, այդ թվում՝ գազամատակարարման և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները, գյուղատնտեսական աշխատանքների դժվարությունը, երաշտի ռիսկը, դեղորայքի պակասը՝ կոչ անելով անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը։
«Ֆրանսիան դատապարտում է մարդասիրական օգնության ուղեբեռի արգելափակումը, որը Հայաստանի իշխանություններն ուղարկել էին հուլիսին, որպեսզի վերացնեն այս իրավիճակի հետևանքները։ Նույնը վերաբերում է նաև ԿԽՄԿ-ի գործունեությունը խոչընդոտելուն, որը խախտում է միջազգային իրավունքի սկզբունքները։ Դա անընդունելի է։ Հաշվի առնելով իրավիճակի ծանրությունը՝ Ֆրանսիան կոչ է անում, որ անվերապահորեն ու անմիջապես վերականգնվի ապրանքների և մարդկանց անարգել տեղաշարժը երկու ուղղություններով, ինչպես նաև շարունակաբար ապահովվի գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը բնակչությանը», - նշեց Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը։
Նա հիշեցրեց Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների մասին, որոնք պահանջում են, որ Ադրբեջանը ձեռնարկի իրենից կախված բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժն ապահովելու համար։
«Ֆրանսիան լիովին հանձնառու է մնում տարածաշրջանում տևական և արդար խաղաղության օրակարգին։ Այս առումով Ֆրանսիան կոչ է անում, որպեսզի վերսկսվեն բանակցություններն՝ ուղղված բոլոր չլուծված խնդիրների լուծմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության հարցերին։ Այդպիսի լուծումը հնարավոր է միայն երկխոսությամբ՝ բացառելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի գործադրումը», - հավելեց Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիան, ԵՄ-ին զուգահեռ, կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության ջանքերին։

На заседании Совета Безопасности ООН Франция осудила блокаду Азербайджаном Лачинского коридора и призвала снять блокаду
Франция осуждает блокирование гуманитарного груза, направляемого из Армении в Нагорный Карабах, а также противоречащее принципам международного права воспрепятствование деятельности Международного комитета Красного Креста со стороны Азербайджана.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил представитель Франции на заседании Совета безопасности ООН, где обсуждается ситуация в Нагорном Карабахе в связи с блокировкой Азербайджаном Лачинского коридора.
Представитель Франции подчеркнул, что восемь месяцев полной блокады привели к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе.
«Продолжающаяся блокада Азербайджаном Лачинского коридора продолжает изолировать население Нагорного Карабаха от остального мира без каких-либо правовых оснований для оправдания этой ситуации и противоречит принципам международного гуманитарного права», — заявил представитель Франции.
Представитель Франции также представил сложную ситуацию для населения Нагорного Карабаха в последние месяцы, в том числе перебои с подачей газа и электричества, трудности сельскохозяйственных работ, риск засухи, отсутствие лекарств, призвав к немедленному восстановлению свободного передвижения. через Лачинский коридор.
"Франция осуждает блокаду багажа с гуманитарной помощью, который власти Армении направили в июле для ликвидации последствий этой ситуации. То же самое относится и к воспрепятствованию деятельности МККК, что нарушает принципы международного права. Это недопустимо. Учитывая серьезность ситуации, Франция призывает к безоговорочному и немедленному восстановлению беспрепятственного движения товаров и людей в обоих направлениях, а также непрерывному обеспечению населения газом и электроэнергией", - заявил представитель Франции.
Он напомнил о решениях Международного суда ООН, которые требуют от Азербайджана принятия всех мер, которые в его силах, для обеспечения свободного передвижения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор.
«Франция по-прежнему полностью привержена повестке дня прочного и справедливого мира в регионе. В связи с этим Франция призывает к возобновлению переговоров, направленных на решение всех нерешенных вопросов, в том числе вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. Такое решение возможно только путем диалога, исключающего применение силы или угрозы силой", - добавил представитель Франции, подчеркнув, что Франция вместе с ЕС будет и впредь поддерживать усилия диалога между Арменией и Азербайджаном.