Սենատորները ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցչին հորդորում են ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման դադարեցումը պահանջող բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ճգնաժամի քննարկմանն ընդառաջ ԱՄՆ սենատորները ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդին կոչ են արել «ամուր դիրքորոշում» արտահայտել և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը դադարեցնելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և սենատոր Ալեքս Պադիլլան Թոմաս-Գրինֆիլդին ուղղված նամակում հանգամանորեն ներկայացնում են Լաչինի միջանցքի 8-ամսյա շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար լուրջ ճգնաժամը, որն էլ ավելի է վատթարացել հունիսի 15-ից հետո, երբ Ադրբեջանն արգելափակեց կենսական նշանակության մարդասիրական օգնության մատակարարումները։
«Ադրբեջանի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան այնտեղ դարերով բնակվող հայ համայնքի էթնիկ զտման փորձ», - գրել են սենատորները՝ վկայակոչելով նաև Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատավոր Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը, որը նշել էր՝ «կա ողջամիտ հիմք՝ ենթադրելու, որ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն է իրականացվում»:
Ռոբերտ Մենենդեսը և Ալեքս Պադիլլան նաև ողջունում են այն, որ ԱՄՆ-ն աջակցել է Անվտանգության խորհրդի նիստ գումարելու կոչին։
«Որպես ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի՝ 2023 թ․ օգոստոսի նախագահող, մենք Ձեզ խնդրում ենք աշխատել ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր անդամների հետ և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ վերացնելու շրջափակումը, ինչպես նաև կանխել այն, ինչը, ելնելով փաստերից, իրենից ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտման ենթարկելու համակարգված ջանքեր։ Մենք, մասնավորապես, Ձեզ հորդորում ենք ներկայացնել բանաձև, որը կոչ կանի անհապաղ վերջ դնել շրջափակմանը և թույլ տալ տարածաշրջան մարդասիրական օգնության մուտքը», - եզրափակել են նամակի հեղինակները։

Senators call for US-backed UNSC resolution demanding end of blockade,unfettered humanitarian access to Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS. U.S. Senators have called on the U.S. Ambassador to the U.N. Linda Thomas-Greenfield, the current President of the U.N. Security Council, to exert pressure on Azerbaijan and ‘take a strong stance’ at the forthcoming U.N. Security Council emergency meeting on Nagorno-Karabakh.
“We write to urge you to take a strong stance at today’s U.N. Security Council emergency meeting on the crisis in Nagorno-Karabakh to address the humanitarian crisis,” Senator Robert Menendez, the Chairman of the United States Senate Committee on Foreign Relations, and Senator Alex Padilla said in a letter addressed to Linda Thomas-Greenfield.
Describing the ongoing situation resulting from the Azeri blockade, the Senators added that “Azerbaijan’s actions are nothing short of an attempt of ethnic cleansing of the Armenian community that has lived there for centuries.”
The American lawmakers recalled that former chief prosecutor of the ICC, Luis Moreno Ocampo, has warned that “there is a reasonable basis to believe that a Genocide is being committed."
“We are encouraged that the United States supported the call for convening the meeting. In your capacity as the President of the U.N. Security Council for August 2023, we ask that you work with all UNSC members to pressure the Azerbaijani government to lift the blockade and prevent what the evidence suggests is a coordinated effort to ethnically cleanse the people of Nagorno-Karabakh. Specifically, we urge you to introduce a resolution calling for an immediate end of the blockade and unfettered humanitarian access to the region,” the Senators added.
Today, @SenAlexPadilla and I sent a letter to @USAmbUN urging her to work with all UNSC members to pressure the Azerbaijani government to lift the blockade and prevent what the evidence suggests is a coordinated effort to ethnically cleanse the people of Nagorno Karabakh. pic.twitter.com/1oepvic7Aw