Սենատորները ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցչին հորդորում են ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման դադարեցումը պահանջող բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ճգնաժամի քննարկմանն ընդառաջ ԱՄՆ սենատորները ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդին կոչ են արել «ամուր դիրքորոշում» արտահայտել և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը դադարեցնելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և սենատոր Ալեքս Պադիլլան Թոմաս-Գրինֆիլդին ուղղված նամակում հանգամանորեն ներկայացնում են Լաչինի միջանցքի 8-ամսյա շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար լուրջ ճգնաժամը, որն էլ ավելի է վատթարացել հունիսի 15-ից հետո, երբ Ադրբեջանն արգելափակեց կենսական նշանակության մարդասիրական օգնության մատակարարումները։
«Ադրբեջանի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան այնտեղ դարերով բնակվող հայ համայնքի էթնիկ զտման փորձ», - գրել են սենատորները՝ վկայակոչելով նաև Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատավոր Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը, որը նշել էր՝ «կա ողջամիտ հիմք՝ ենթադրելու, որ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն է իրականացվում»:
Ռոբերտ Մենենդեսը և Ալեքս Պադիլլան նաև ողջունում են այն, որ ԱՄՆ-ն աջակցել է Անվտանգության խորհրդի նիստ գումարելու կոչին։
«Որպես ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի՝ 2023 թ․ օգոստոսի նախագահող, մենք Ձեզ խնդրում ենք աշխատել ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր անդամների հետ և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ վերացնելու շրջափակումը, ինչպես նաև կանխել այն, ինչը, ելնելով փաստերից, իրենից ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտման ենթարկելու համակարգված ջանքեր։ Մենք, մասնավորապես, Ձեզ հորդորում ենք ներկայացնել բանաձև, որը կոչ կանի անհապաղ վերջ դնել շրջափակմանը և թույլ տալ տարածաշրջան մարդասիրական օգնության մուտքը», - եզրափակել են նամակի հեղինակները։

Сенаторы призывают представителя США в ООН представить резолюцию с требованием прекращения блокады Нагорного Карабаха
В преддверии обсуждения кризиса в Нагорном Карабахе в Совете Безопасности ООН сенаторы США призвали посла США в ООН Линду Томас-Гринфилд выразить «твердую позицию» и оказать давление на правительство Азербайджана, чтобы оно прекратило блокаду Лачинского коридора.
Как сообщает «Арменпресс», в письме на имя Томас-Гринфилд председатель комитета Сената США по международным отношениям Роберт Менендес и сенатор Алекс Падилья подробно представляют серьезный гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате 8-месячная блокада Лачинского коридора, которая еще больше усилилась с 15 июня после того, как Азербайджан заблокировал поставки жизненно важной гуманитарной помощи.
«Действия Азербайджана — не что иное, как попытка этнической чистки армянской общины, проживающей там веками», — написали сенаторы, сославшись также на доклад бывшего судьи Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, отметившего, что «есть разумные основания предполагать, что в Нагорном Карабахе совершается геноцид против проживающих там армян».
Роберт Менендес и Алекс Падилья также приветствуют тот факт, что Соединенные Штаты поддержали призыв к проведению заседания Совета Безопасности.
«Как председательствующего в Совете Безопасности ООН в августе в 2023 г., мы просим Вас работать со всеми членами СБ ООН и оказать давление на правительство Азербайджана, чтобы снять блокаду и предотвратить то, что, исходя из фактов, является скоординированными усилиями по этнической чистке народа Нагорного Карабаха. В частности, мы призываем вас представить резолюцию, которая будет призывать к немедленному прекращению блокады и разрешению поступления гуманитарной помощи в регион", - заключили авторы письма.