Ադրբեջանը շարունակում է իր գործելաոճը՝ ի հակառակ մինչ այս հնչեցված բոլոր միջազգային կոչերի․Միրզոյանը՝ Մալթայի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը օգոստոսի 10-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մալթայի Հանրապետության արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է մարտին Մալթա կատարած իր պաշտոնական այցից ի վեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի լիակատար արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար ճգնաժամը:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է դրա անդառնալի հետևանքները Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության համար՝ նշելով Ադրբեջանի կողմից էլեկտրաէներգիայի ու գազի մատակարարումների պարբերական խափանումները և հատկապես խոցելի խմբերի համար դեղորայքի, սննդի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասը:
Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր գործելաոճը՝ ի հակառակ մինչ այս հնչեցված բոլոր միջազգային կոչերի և տեղում դրական փոփոխություն արձանագրելու ջանքերի: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման, տեղաշարժի լիակատար վերականգնման ուղղությամբ հստակ քայլերի հրատապությունը։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ԵՄ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի:

Азербайджан продолжает действовать в своей манере, вопреки всем международным призывам. Мирзоян – Боргу
10 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел, европейских дел и торговли Республики Мальта Яном Боргом.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, министр Мирзоян проинформировал своего коллегу о событиях в регионе, произошедших после его официального визита на Мальту в марте, в частности о ежедневно усугубляющемся гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие полного незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Согласно источнику, министр Мирзоян подчеркнул его необратимые последствия для 120-тысячного населения Нагорного Карабаха, отметив периодические перекрытия Азербайджаном подачи электроэнергии и газа, а также острую нехватку медикаментов, продуктов питания и других товаров первой необходимости для особо уязвимых категорий населения.
Министр Мирзоян отметил, что Азербайджан продолжает действовать в аналогичной манере, вопреки всем международным призывам и усилиям по достижению позитивных изменений на местах. Была подчеркнута безотлагательность конкретных шагов, направленных на немедленноe прекращениe блокирования Лачинского коридора, а также полноценного восстановления движения по Лачинскому коридору в соответствии с решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.
В ходе телефонного разговора стороны также затронули вопросы сотрудничества в рамках ЕС и на многосторонних площадках.