Ադրբեջանը շարունակում է իր գործելաոճը՝ ի հակառակ մինչ այս հնչեցված բոլոր միջազգային կոչերի․Միրզոյանը՝ Մալթայի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը օգոստոսի 10-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մալթայի Հանրապետության արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է մարտին Մալթա կատարած իր պաշտոնական այցից ի վեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի լիակատար արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար ճգնաժամը:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է դրա անդառնալի հետևանքները Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության համար՝ նշելով Ադրբեջանի կողմից էլեկտրաէներգիայի ու գազի մատակարարումների պարբերական խափանումները և հատկապես խոցելի խմբերի համար դեղորայքի, սննդի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասը:
Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր գործելաոճը՝ ի հակառակ մինչ այս հնչեցված բոլոր միջազգային կոչերի և տեղում դրական փոփոխություն արձանագրելու ջանքերի: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման, տեղաշարժի լիակատար վերականգնման ուղղությամբ հստակ քայլերի հրատապությունը։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ԵՄ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի:

YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. On August 10, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with Minister for Foreign and European Affairs and Trade of the Republic of Malta Ian Borg.
Minister Mirzoyan briefed his counterpart on the developments in the region since his official visit to Malta in March, in particular on the daily deteriorating humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's illegal total blockade of the Lachin corridor, the foreign ministry said in a readout.
Minister Mirzoyan emphasized the irreversible consequences for the 120,000 population of Nagorno-Karabakh, noting the regular disruptions of electricity and gas supplies by Azerbaijan and the acute shortage of medicine, food and other essential supplies, especially for the most vulnerable groups.
Minister Mirzoyan noted that Azerbaijan continues its actions despite all international calls and efforts to achieve positive change on the ground. The urgency of the immediate lifting of the blockade of the Lachin corridor and full restoration of movement in accordance with the Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6 was emphasized.
During the phone call, the sides also touched upon the issues of cooperation in the EU and multilateral platforms.