Հայաստանն ու Չինաստանը «Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» միջկառավարական համաձայնագիր կկնքեն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել է ՉԺՀ տրանսպորտի նախարար Լի Սյաոպենի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Գնել Սանոսյանի՝ «Ֆեյսբուք»-ի էջում կատարած գրառումից, հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել «Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» միջկառավարական համաձայնագրի կնքմանը։ Համաձայնագիրն ավարտական փուլում է և առաջիկայում պատրաստ կլինի ստորագրման։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում ենթակառուցվածքների շինարարությանը, մասնավորապես ճանապարհների, կամուրջների և թունելների կառուցման, վերակառուցման նախագծերում կարողություններ ունեցող չինական ընկերությունների ներգրավմանը։
Քննարկվել են միջազգային տրանսպորտային ուղիների զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ի և ՉԺՀ-ի միջև կանոնավոր օդային հաղորդակցության կազմակերպումը, ինչպես նաև ՀՀ և ՉԺՀ տրանսպորտի ոլորտի համար պատասխանատու գերատեսչությունների միջև փորձի փոխանակումը, փոխադարձ այցերն ու փորձագետների ներգրավումը։
Ընդգծվել է վերը նշված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը։

Armenia, China to sign intergovernmental agreement on international automobile transport
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. Armenia and China will soon sign an intergovernmental agreement on international automobile transport.
The Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan has visited the People's Republic of China and met with Li Xiaopeng, the Minister of Transport.
In a statement released on social media, Sanosyan said that the intergovernmental agreement on International Automobile Transport between Armenia and China is now being finalized and will soon be ready for signing.
The ministers also discussed involving Chinese companies in construction of infrastructures in Armenia, particularly roads, bridges and tunnels.
Issues related to the development of international transport routes were also discussed.
Both sides attached importance to organizing regular air connection between Armenia and China and carrying out exchange of experience and mutual visits between transportation authorities.