Առևանգված քաղաքացու դեպքի վերաբերյալ Կարմի խաչն այս պահին իր լիազորությունների շրջանակում համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այս պահին իր լիազորությունների շրջանակում երկխոսության միջոցով համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան բուժման նպատակով ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ տեղափոխվող 68-ամյա քաղաքացու Ադրբեջանի սահմանապահների կողմից անհայտ վայր տեղափոխելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին` նշելով, որ շնորհիվ իրենց նախապես համաձայնեցված ընթացակարգերին, մինչև օրս կարողացել են ապահով կերպով տեղափոխել մարդկանց՝ բուժառուների կամ քաղաքացիների, որոնք ժամանակին ցանկություն էին հայտնել միավորվել իրենց ընտանիքների հետ:
«Ինչ վերաբերվում է կոնկրետ այս իրավիճակին, պետք է նշեմ, որ մենք բոլոր խնդիրները հասցեագրում ենք համապատասխան իշխանություններին, սակայն անելու ենք դա երկխոսության միջոցով և դա կոնֆիդենցիալ բնույթ է կրելու, այս պահի դրությամբ այլ մանրամասներ միջադեպի կապակցությամբ հաղորդել չեմ կարող»,- նշեց Ամատունին:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) is taking relevant measures through dialogue within the framework of its capacity concerning the detention of a 68-year-old citizen who was being transported by the ICRC from Nagorno-Karabakh to Armenia for treatment, ICRC Armenia communications manager Zara Amatuni told ARMENPRESS.
She said that until today the Red Cross was able to transport people – patients or those who had expressed desire to reunite with their families – through procedures arranged previously.
“Regarding this specific situation, I have to say that we are addressing all problems to the corresponding authorities, but we will do so through dialogue and it will be confidential, as of this moment I can’t convey any other details on the incident,” Amatuni added.
On July 29, a Nagorno-Karabakh patient was detained and taken to an unknown location by Azerbaijani border guards while being evacuated by the International Committee of the Red Cross to Armenia for treatment.