Մոսկվան Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակման կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև հանդիպման ընթացքում ռուսական կողմը Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակման կոչ է արել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ եռակողմ և երկկողմ հանդիպումների արդյունքներով ՌԴ ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել՝ առանձնացնելով հանդիպումների հիմնական թեմաները։
Ըստ գերատեսչության՝ նախարարները կենտրոնացել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի ապաէսկալացման և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համատեղ ջանքերի վերլուծության վրա՝ համաձայն երեք երկրների ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների։
«Ռուսական կողմն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության բնականոն կյանքի վերականգնման անհրաժեշտությունը։ Արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները վերահաստատել են եռակողմ համաձայնագրերի բոլոր ուղղություններով աշխատանքի ակտիվացման կարևորությունը, այդ թվում՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատումը, ինչպես նաև հասարակական գործիչների և փորձագետների շփումները և խորհրդարանականների միջև երկխոսություն մեկնարկը: Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման թեմային՝ շեշտը դնելով մնացած տարաձայնությունների հաղթահարման վրա», - նշված է գերատեսչության հաղորդագրությունում։
ՌԴ ԱԳՆ-ն նշում է, որ երկկողմ հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Ջեյհուն Բայրամովը, բացի երկկողմ օրակարգի և միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի քննարկումից, «կողմ են արտահայտվել «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում 3+3 խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի շրջանակներում համագործակցության վերականգնմանը»։
Իսկ Ռուսաստանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի երկկողմ հանդիպմանը «վերլուծվել են ռուս-հայկական օրակարգի ամենաակտուալ թեմաները, այդ թվում՝ տնտեսական և հումանիտար ուղղություններում»։
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունավետ փոխգործակցությունը ընդհանուր ինտեգրացիոն ասոցիացիաների՝ ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի շրջանակներում», - նշված է հաղորդագրությունում։

Russia calls for swift unblocking of Lachin Corridor
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Russian foreign minister Sergey Lavrov, during his July 25 meeting with the Armenian and Azerbaijani foreign ministers, called for a swift unblocking of the Lachin Corridor, the Russian foreign ministry said in a readout.
According to the readout, the foreign ministers focused on looking into joint efforts to advance the Armenian-Azerbaijani normalization process and deescalate the situation around Nagorno-Karabakh in accordance with the trilateral statements signed by the leaders of the three countries.
“The Russian side underscored the need for a swift unblocking of the Lachin Corridor and restoration of the normal life of the population of Nagorno-Karabakh. The Foreign Ministers reaffirmed the importance of intensifying work in all directions of the trilateral agreements, including the unblocking of transport connections, delimitation of the border between Azerbaijan and Armenia, as well as launching contacts between public figures and experts, and dialogue between parliamentarians. Special attention was drawn on the issue of finalizing a peace treaty between Baku and Yerevan, with emphasis on overcoming outstanding disagreements,” the Russian foreign ministry said in the readout.
In a separate bilateral meeting between Lavrov and Armenia’s Ararat Mirzoyan, the discussion focused on the relevant issues on the Armenian-Russian agenda, including in the economy and humanitarian directions, according to the readout.
“An agreement was reached to continue effective partnership as part of common integration associations, in the EEU, the CSTO and CIS,” it added.
Lavrov also held a separate meeting with his Azeri counterpart Jeyhun Bayramov, during which the sides approved the restoration of cooperation as part of the 3+3 regional consultative platform within the framework of the North-South international transport corridor. They also discussed their bilateral agenda, as well as international and regional issues.