Արևմտյան Սուդանի ցեղասպանությունը վավերագրող Թեդ Բրաունը ժամանել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարության «Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար» ծրագրի շրջանակում հուլիսի 20-25-ը Հայաստան կայցելի ամերիկացի կինոռեժիսոր Թեդ Բրաունը, որն աշխատարաններ և վարպետության դասեր կանցկացնի տեղի երիտասարդ և խոստումնալից վավերագրողների համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, «Ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար» ծրագիրը պետքարտուղարության առաջատար ծրագրերից է, որը, ԱՄՆ դեսպանատների հետ համատեղ, ամեն տարի կազմակերպում է ֆիլմերի ցուցադրումներ, աշխատարաններ և վարպետության դասեր աշխարհի՝ ավելի քան 60 երկրում։ Ծրագիրը ֆիլմերի օգնությամբ տարբեր երկրների հանդիսատեսին է ներկայացնում ամերիկյան հասարակությունը, մշակույթը և խրախուսում ու անհրաժեշտ գործիքներ ապահովում տեղի ֆիլմ արտադրողներին՝ իրենց պատմությունները ներկայացնելու համար։
Բրաունի այցի ընթացքում երիտասարդ ու խոստումնալից վավերագրողների ու մասնագիտական որոշակի փորձ ունեցող լրագրողների համար նախատեսվում են ինտենսիվ աշխատարաններ ու վարպետության դասեր փաստագրական սթորիթելինգի և հակամարտությունների լուսաբանման թեմաների շուրջ, որոնց կազմակերպման հարցում ԱՄՆ դեսպանությունը գործակցում է ՀԵՏՔ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի և ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ։
«Փաստագրական սթորիթելինգը մարդկանց ոգեշնչելու ու մեր շրջապատը կերտելու ներուժ ունի։ ԱՄՆ դեսպանությունը ուրախ է Հայաստանում հյուրընկալել Թեդ Բրաունին, որի ֆիլմերն ընդգծում են փաստագրական ֆիլմերի կարևորությունը սոցիալական արդարության գիտակցումը մեծացնելու ու դրական տեղաշարժեր ապահովելու հարցում», - նշել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Ռեժիսոր և սցենարիստ Թեդ Բրաունն առավելապես հայտնի է «Դարֆուրն այժմ» մրցանակակիր ֆիլմով, որտեղ վավերագրված է Արևմտյան Սուդանի ցեղասպանությունը։ Ֆիլմը միջազգային հնչեղություն հաղորդեց այս հարցին։ Հայտնի է նաև նրա «Խաղագումար զրոյի վրա» լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմը, որտեղ դիտարկվում են կորպորատիվ տնտեսական հանցագործություններ։
Թեդ Բրաունը Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Կինեմատոգրաֆիայի դպրոցի պրոֆեսոր է, դասավանդում է սցենարի պատրաստում, ինչպես նաև ղեկավարում է կինեմատոգրաֆիական էթիկայի հարցերով Ջոզեֆ Քեմփբելի անվան ամբիոնը։

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. U.S. filmmaker Ted Braun will visit Armenia July 20-25, 2023, to conduct workshops and masterclasses for aspiring and emerging documentary filmmakers as part of the U.S. State Department’sAmerican Film Showcase (AFS) program, the U.S. Embassy said in a press release.
AFS is the premier American film diplomacy program of the U.S. State Department. In partnership with U.S. Embassies, AFS organizes screenings, workshops, and master classes in more than 60 countries per year. AFS offers global audiences insight into American society and culture through film, and empowers local filmmakers with tools to tell their own stories.
The U.S. Embassy in Yerevan is partnering with the Investigative Journalists NGO (Hetq) and the Tumo Center for Creative Technologies, to organize intensive workshops and masterclasses with Ted Braun on documentary storytelling and conflict reporting for aspiring and emerging documentary filmmakers and mid-career journalists.
“Documentary storytelling has the power to inspire us, and shape the world around us. The U.S. Embassy is proud to bring Ted Braun to Armenia, whose films have shown the impact documentary filmmakers can have to raise awareness of social justice issues, and advance positive change,” said U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien.
Writer/director Ted Braun is best known for his award-winning documentary film Darfur Now, which raised international awareness of the genocide in Western Sudan and sparked a global social action campaign, and his feature documentary Betting on Zero, which exposed allegations of global economic corporate crime. He is a professor at the University of Southern California’s (USC) School of Cinematic Arts where he teaches screenwriting and is the Joseph Campbell Endowed Chair in Cinematic Ethics.