Միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք շարունակական աջակցություն ու կոնկրետ քայլեր. Ալեն Սիմոնյանը՝ Բրունո Ռըտայոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոյին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային ժողովից:
«Մենք բարձր ենք գնահատում 2020 թվականից ի վեր Ձեր անձնական հանձնառությունը Հայաստանի և Արցախի հարցում՝ որպես ֆրանսիական ծանրակշիռ քաղաքական գործիչ և Ձեր ծավալած գործունեությունը՝ որպես Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր-նախագահ»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ-ի համար կարեւորություն ունեցող հարցերում, հատկապես՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Սենատի կողմից արտահայտվող համերաշխության ու սկզբունքային դիրքորոշումների համար:
Բրունո Ռըտայոն նշել է, որ այս հանդիպումն իր համար առաջին հերթին լավ բարեկամների հետ շփվելու սպասված առիթ է, որը հնարավորություն կտա նորություններ իմանալ Հայաստանի և արցախահայության մասին: Նա հայտնել է, որ Հայաստան կատարած վերջին այցը մտահոգիչ էր. սպառնալիքի տակ են ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի բնակիչները: Բրունո Ռըտայոն հավելել է, որ ավտորիտարիզմն ու բռնապետությունը լուրջ հարցականի տակ են դրել ժողովրդավարության ուղով տարածաշրջանի զարգացումը:
Ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն արձագանքել է, որ ամենօրյա ռեժիմով բարձրաձայնում են միջազգային հանրությանը սրա մասին և գործընկերներից ակնկալում շարունակական աջակցություն ու կոնկրետ քայլեր՝ տարածաշրջանը ցնցումներից ու պատերազմից զերծ պահելու համար:

Спикер Парламента Армении в Париже встретился с главой фракции Сената «Республиканцы» Брюно Ретайо
В рамках рабочего визита во Францию делегация, возглавляемая председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с главой фракции «Республиканцы» Брюно Ретайо.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Национальное собрание Армении.
«Мы высоко ценим Вашу личную приверженность Армении и Арцаху с 2020 года в качестве видного французского политика и Вашу деятельность в качестве основателя-председателя группы по Нагорному Карабаху в Сенате», - сказал председатель НС РА.
Он выразил признательность за солидарность и принципиальные позиции, выраженные Сенатом в важных для РА вопросах, особенно после 44-дневной войны 2020 года.
Брюно Ретайо отметил, что эта встреча для него, прежде всего, долгожданная возможность общения с хорошими друзьями, что даст возможность узнать новости об Армении и арцахских армянах. Он сказал, что его последний визит в Армению был тревожным. Под угрозой находится не только народ Нагорного Карабаха, но и народ Армении. Брюно Ретайо добавил, что авторитаризм и диктатура поставили под серьезное сомнение демократическое развитие региона.
Спикер Национального собрания РА ответил, что они ежедневно поднимают этот вопрос перед международным сообществом и ожидают от своих партнеров последовательной поддержки и конкретных шагов, чтобы уберечь регион от потрясений и войны.