Միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք շարունակական աջակցություն ու կոնկրետ քայլեր. Ալեն Սիմոնյանը՝ Բրունո Ռըտայոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոյին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային ժողովից:
«Մենք բարձր ենք գնահատում 2020 թվականից ի վեր Ձեր անձնական հանձնառությունը Հայաստանի և Արցախի հարցում՝ որպես ֆրանսիական ծանրակշիռ քաղաքական գործիչ և Ձեր ծավալած գործունեությունը՝ որպես Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր-նախագահ»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ-ի համար կարեւորություն ունեցող հարցերում, հատկապես՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Սենատի կողմից արտահայտվող համերաշխության ու սկզբունքային դիրքորոշումների համար:
Բրունո Ռըտայոն նշել է, որ այս հանդիպումն իր համար առաջին հերթին լավ բարեկամների հետ շփվելու սպասված առիթ է, որը հնարավորություն կտա նորություններ իմանալ Հայաստանի և արցախահայության մասին: Նա հայտնել է, որ Հայաստան կատարած վերջին այցը մտահոգիչ էր. սպառնալիքի տակ են ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի բնակիչները: Բրունո Ռըտայոն հավելել է, որ ավտորիտարիզմն ու բռնապետությունը լուրջ հարցականի տակ են դրել ժողովրդավարության ուղով տարածաշրջանի զարգացումը:
Ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն արձագանքել է, որ ամենօրյա ռեժիմով բարձրաձայնում են միջազգային հանրությանը սրա մասին և գործընկերներից ակնկալում շարունակական աջակցություն ու կոնկրետ քայլեր՝ տարածաշրջանը ցնցումներից ու պատերազմից զերծ պահելու համար:

We expect continuous support and concrete actions from international partners- Alen Simonyan to Bruno Retailleau
YEREVAN, 12 JULY, ARMENPRESS: During the working visit to France, the delegation led by the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan met with the head of the "Republicans" faction, BrunoRetailleau, ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia.
“We highly appreciate your personal commitment to the issue of Armenia and Artsakh since 2020, as a prominent French politician, and your activity as the Founder-Chairman of the group on the Nagorno Karabakh issue in the Senate,” the President of the National Assembly said.
He expressed gratitude for the solidarity and principled positions expressed by the Senate especially in the matters of importance for Armenia since the 44-day war of 2020.
Bruno Retailleau noted that this meeting is, first of all, a long-awaited opportunity for him to communicate with good friends, which will provide an opportunity to learn news about Armenia and Artsakh Armenians. He stated that his last visit to Armenia was worrying: not only the people of Nagorno Karabakh, but also the people of Armenia are under threat. Bruno Retailleau added that authoritarianism and dictatorship have seriously questioned the development of the region through democracy.
In response, Alen Simonyan responded that they raise the issue to the international community on a daily basis and expect continuous support and concrete steps from their partners to keep the region free from shocks and war.