Թուրքիան Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև դեռ մանևրելու ռեսուրս ունի․ թուրքագետը՝ աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս պահին ականատես ենք լինում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնավարման վերջին տարիների դիվանագիտական ընդգծված վարքագծին, որի համաձայն՝ Թուրքիան կամ մոտենում է Ռուսաստանին կամ քիչ ավելի մերձենում է Արևմուտքի հետ։ Ընդ որում՝ սա նաև բնորոշ է Թուրքիայի վերջին շրջանի ընդգրկուն արտաքին քաղաքականությանը։ Դա արվում է այն նկատառությամբ, որ Անկարան ստանա այն դիվիդենտները, որոնց ձգտում է տևական ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց, թուրքագետ-ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի և Արևմուտքի միջև հարաբերություններում գրանցված տեղաշարժերին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ Թուրքիան համաձայնել է հաստատել Շվեդիայի անդամակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին, իսկ թուրքական լրատվամիջոցները նշել են, որ Թուրքիայի կառավարությունը այդ քայլից հետո Արևմուտքից լիակատար աջակցություն է ստացել պատժամիջոցների վերացման և վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում:
«Թուրքիայի համար չափազանց կարևոր է նաև ամերիկյան F-16 մոդեռնիզացված ինքնաթիռների մատակարարումը։ Այդ հարցը երկու օր առաջ վերստին բարձարացվել է ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հետ Էրդողանի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հեռախոսազրույցի ժամանակ, և, հավանաբար, թուրք առաջնորդը ստացել է որոշակի խոստումներ։ Թուրքիայի համար անշուշտ կարևոր է նաև Արևմուտքի ֆինանսատնտեսական աջակցությունը, առավելևս, որ ավերիչ երկրաշարժից հետո Թուրքիայի տնտեսությունը և հատկապես ֆինանսական համակարգը շատ ծանր վիճակում է»,- ասաց Սաֆրաստյանը։
Այդ հարցում, ըստ նրա, չափազանց կարևոր է Թուրքիայի արտգործնախարար Հական Ֆիդանի հանգամանքը։ Չպետք է մոռանալ, որ նա բարձրագույն ուսում և փորձառություն է ստացել ԱՄՆ-ում, տարիներ շարունակ ներգրավված է եղել ՆԱՏՕ-ի հետ տարվող աշխատանքներում։ Ֆիդանն ավելի արևմտամետ մտածելակերպ ունի՝ ի տարբերություն Չավուշօղլուի, և ներկայացնում է թուրքական քաղաքական վերնախավի այն շրջանակը, որն ավելի ամերիկամետ է։
Ըստ Սաֆրաստյանի՝ Անկարան վերաստին բարձրացրել է Եվրամիության անդամակցության հարցը, առավել ևս, որ վերջին տարիներին այդ գործընթացը ԵՄ-ի կողմից սառեցվել է։ Եթե Թուրքիան աջակցում է Շվեդիային ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու ճանապարհին, ապա վերջինս էլ խոստացել է Թուրքիային աջակցել եվրաինտեգրման հարցերում, թեև դա բավականին դժվար ու երկարատև պրոցես է։ Անկախ ամեն ինչից՝ Էրդողանը փորձում է հերթական անգամ Արևմուտքին ռևերանս անելու դիմաց քաղել դիվիդենտներ՝ իրականացնելով իր վաղեմի նպատակները։
Անդրադառնալով Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին չի կարելի կապել Թուրքիայի եվրաինտեգրման հետ, Սաֆրաստյանն ընդգծեց, որ ԵՄ-ն երբեք թույլ չի տա, որպեսզի այդ հարցը դառնա սակարկման թեմա։
«Տվյալ խնդիրը կապված է հիմնարար երևույթների հետ։ ԵՄ-ն պահանջներ է դրել Թուրքիայի առջև և միայն դրանք կատարելու դեպքում վերջինս կարող է դառնալ Եվրամիության անդամ, մինչդեռ Անկարան այդ պահանջները կատարելու ոչ մի մտադրություն չունի։ Խոսքը վերաբերում է այդ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, այն բռնաճնշումներին, որոնք դեռ կան, հետևաբար այս փուլում Էրդողանի կողմից Եվրամիությանն անդամակցելու մղումը լուրջ չէ, պարզապես ընդհանուր խաղի մի մասն է։ Թուրքիայում հասկանում են, որ հնարավոր չէ նման բաց գործարքով դառնալ ԵՄ անդամ, հակասությունները շատ խորքային են»,- նշեց թուրքագետ-ակադեմիկոսը։
Խոսելով ռուս-ուկրաինական հակամարտության համատեքստում թուրքական միջնորդական ջանքերի մասին՝ Սաֆրաստյանն ասաց, որ թեև թուրքական կողմը, խախտելով Մոսկվայի հետ պայմանավորվածությունը, Թուրքիա այցելած Վլադիմիր Զելենսկու հետ Ուկրաինա է վերադարձրել «Ազով» գումարտակի 5 հրամանատարներին, այդուհանդերձ, անգամ այդ քայլը չարժե դիտարկել որպես ՌԴ-ի հանդեպ քաղաքականության կտրուկ շրջադարձ։
«Դա էլ է հաշվարկված։ Անկարայում և Մոսկվայում շատ լավ հասկանում են, որ հարաբերությունների ներկա մակարդակը մեծ օգուտ է բերում կողմերին։ Թուրքիան չի միանում ՌԴ-ի դեմ ուղղված պատժամիջոցներին՝ հաշվի առնելով համատեղ մեծ ծրագրերի իրականացումը տարբեր բնագավառներում։ Եթե անգամ Մոսկվայից մոտ ժամանակներս նկատվեն դեմարշներ և դիրքորոշման կոշտացում, ապա դա չի նշանակում, որ երկու երկրները հրաժարվելու են շատ բարձր մակարդակի փոխգործակցությունից։ Մյուս կողմից Թուրքիան ունի ՌԴ-ի և Արևմուտքի միջև մանևրելու ռեսուրս՝ չնայած, որ դրա տիրույթը համեմատաբար փոքր է, քանզի Թուրքիան ռազմավարական առումով Արևմուտքի անքակտելի մասն է, ԱՄՆ-ի դաշնակիցն ու ՆԱՏՕ-ի հավատարիմ անդամը»,- պարզաբանեց Սաֆրաստյանը։
Նա չբացառեց փորձագետների մոտ շրջանառվող տեսակետը, որ Անկարայի վերոնշյալ քաղաքական ուղեգիծն իր ակնկալվող նոր դրսևորումներով կարող է աստիճանական խնդիրներ առաջացնել Մոսկվայի հետ հարաբերություններում, որոնք որոշակի ազդեցություն կունենան նաև Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի վրա։
«Դատելով գործընթացների ներկա փուլից՝ կարելի է եզրակացվնել, որ մեր տարածաշրջանում թուրք-ադրբեջանական երկյակի հանդեպ Ռուսաստանի դիրքորոշումներում հանարվոր է որոշակի կոշտացում, բայց դա նույն ռուսական քաղաքականության մեջ Թուրքիայի հանդեպ մեծ փոփոխությունների կամ կտրուկ տեղաշարժերի չի հանգեցնի։ Իսկ ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, ապա այդ պրոցեսը Անկարան միանշանակ կապում է հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման հետ և այդ առումով երբեք չի փոխի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ։ Եթե հայկական կողմը համաձայնի Ադրբեջանի մաքսիմալիստական պահանջներին, որոնց հիման վրա կնքվի ինչ-որ համաձայնագիր, այդ դեպքում Թուրքիան կկատարի դրական քայլեր, այն էլ ոչ լիարժեք։ Հակառակ դեպքում Անկարայից չարժե որևէ բան սպասել»,- եզրափակեց թուրքագետը։

Турция пока имеет ресурсы маневрирования между Россией и Западом: академик Рубен Сафрастян
Сегодня мы являемся свидетелями подчеркнуто дипломатического поведения президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана за последние годы, согласно которому Турция либо приближается к России, либо немного сближается с Западом. Более того, это характерно и для комплексной внешней политики Турции последнего периода. Это делается с расчетом на то, что Анкара получит те дивиденды, к которым давно стремится.
Такое мнение в беседе с «Арменпресс» высказал академик Рубен Сафрастян, тюрколог, советник директора Института востоковедения НАН Армении, коснувшись перемен, произошедших в отношениях между Турцией и Запад.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг объявил, что Турция согласилась подтвердить членство Швеции в Организации Североатлантического договора, а турецкие СМИ отмечают, что турецкое правительство получило полную поддержку Запада в снятии санкций и либерализации визового режима.
«Поставки модернизированных американских самолетов F-16 также крайне важны для Турции. Этот вопрос вновь был поднят два дня назад в течение телефонного разговора с президентом США Джо Байденом, проведенного по инициативе Эрдогана, и, вероятно, турецкий лидер получил определенные обещания. Финансово-экономическая поддержка Запада, безусловно, важна для Турции, тем более что после разрушительного землетрясения турецкая экономика и особенно финансовая система находятся в очень тяжелом состоянии», - сказал Сафрастян.
По его словам, в этом вопросе крайне важна позиция министра иностранных дел Турции Хакана Фидана. Не следует забывать, что высшее образование и опыт он получил в США, много лет был вовлечен в работу с НАТО. Фидан имеет более прозападный менталитет, в отличие от Чавушоглу, и представляет более проамериканские круги турецкой политической элиты.
Сафрастян уверен что, Анкара в очередной раз подняла вопрос членства в ЕС, тем более что в последние годы этот процесс был заморожен ЕС. Если Турция поддержит Швецию на пути к членству в НАТО, последняя обещала поддержать Турцию в вопросах евроинтеграции, хотя это довольно сложный и длительный процесс. Несмотря ни на что, Эрдоган пытается пожинать дивиденды взамен на очередной поклон Западу, реализуя свои давние цели.
Ссылаясь на заявление канцлера ФРГ Олафа Шольца, согласно которому членство Швеции в НАТО не может быть связано с евроинтеграцией Турции, Сафрастян подчеркнул, что ЕС никогда не допустит, чтобы этот вопрос стал предметом переговоров.
«Эта проблема связана с фундаментальными явлениями. ЕС поставил перед Турцией требования, и только в случае их выполнения последняя может стать членом Евросоюза, а выполнять эти требования Анкара не намерена. Речь идет о защите прав человека в этой стране, о репрессиях, которые до сих пор существуют, поэтому на данном этапе толчок Эрдогана к вступлению в Евросоюз несерьезен, это всего лишь часть общей игры. В Турции понимают, что с такой открытой сделкой стать членом ЕС невозможно, противоречия очень глубоки», - заметил академик Сафрастян.
Говоря о посреднических усилиях Турции в контексте российско-украинского конфликта, Сафрастян отметил, что хотя турецкая сторона в нарушение договоренности с Москвой вернула в Украину 5 командиров батальона «Азов» вместе с Владимиром Зеленским, посетившим Турцию , тем не менее, даже этот шаг не следует рассматривать как резкий поворот политики в сторону от России.
«Это тоже рассчитано. Анкара и Москва прекрасно понимают, что нынешний уровень отношений приносит большую пользу обеим сторонам. Турция не присоединяется к санкциям против России с учетом реализации крупных совместных проектов в различных сферах. Даже если в ближайшее время будут демарши и ужесточение позиции со стороны Москвы, это не означает, что эти страны откажутся от довольно высокого уровня сотрудничества. С другой стороны, у Турции есть ресурсы для маневрирования между Россией и Западом, несмотря на то, что эта область относительно невелика, поскольку Турция является стратегически неотделимой частью Запада, союзником США и преданным членом НАТО », - пояснил Сафрастян.
Он не исключил циркулирующей среди экспертов точки зрения, что вышеупомянутый политический курс Анкары с его ожидаемыми новыми проявлениями может постепенно вызвать проблемы в отношениях с Москвой, что окажет определенное влияние и на ситуацию на Южном Кавказе.
«Судя по нынешнему этапу развитий, можно сделать вывод, что в нашем регионе происходит определенное ужесточение позиций России в отношении турецко-азербайджанского дуэта, но это не приведет к большим изменениям или к резким сдвигам в той же российской политике в отношении Турции. А что касается армяно-турецких отношений, то Анкара однозначно связывает этот процесс с урегулированием армяно-азербайджанского конфликта и никогда не изменит своего отношения к Армении. Если армянская сторона согласится на максималистские требования Азербайджана, на основе которых будет подписано какое-то соглашение, то Турция предпримет какие-то позитивные шаги, причем неполноценные. В противном случае ожидать от Анкары ничего не стоит», - заключил академик Сафрастян.