Առևանգված հայ զինծառայողներն Ադրբեջանում ազատազրկման են դատապարտվել 11 տարի 6 ամիս ժամկետով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կողմից առևանգված հայ զինծառայողներն Ադրբեջանում տեղի ունեցած հերթական կեղծ դատավարությամբ ազատազրկման են դատապարտվել 11 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նախօրեին կայացած դատական նիստի ժամանակ դատախազը հայ զինծառայողների համար պահանջել էր 12 տարվա ազատազրկում։ Ադրբեջանը շինծու մեղադրանքներ է ներկայացրել իր իսկ զինծառայողների կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից առևանգված հայ զինծառայողներին՝ նրանց մեղադրելով իբր պետական սահմանը հատելու և ծանր հանցագործությունների նախապատրաստման մեջ։
Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ Հարություն Հովագիմյանն ու Կարեն Ղազարյանն ադրբեջանցի դիվերսանտների կողմից առևանգվել էին մայիսի 26-ին՝ դիրքեր սնունդ տանելուց հետո վերադարձի ճանապարհին։ Հայաստանի քննչական կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է Հայաստանի սահմանը և առևանգել հայ զինծառայողներին։

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The two Armenian soldiers who were kidnapped by Azerbaijani forces on May 26 in an Azeri cross-border incursion into sovereign territory of Armenia were sentenced on Friday to more than 11 years in prison in a sham trial in Azerbaijan.
Local media reported that the Azeri court sentenced the two Armenian soldiers to 11 years and 6 months imprisonment on fabricated charges of illegal border crossing and conspiracy to commit crimes.
The two servicemen were ambushed and kidnapped by Azerbaijani forces after delivering water and food to an Armenian army unit on the border.
On May 27, the Armenian Foreign Ministry said Azerbaijan was attempting to deviate from its own obligations with the illegal kidnapping of the troops. It called on Azerbaijan to immediately release all Armenian POWs.
On May 29, Armenia requested the ECHR to indicate interim measures in the case of the two kidnapped soldiers.