Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընաց կա։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նախ նշեց, որ որքան էլ այսօրվա իրադրությունը դժվար է բարոյական, քաղաքական, անվտանգային, էմոցիոնալ առումով, խաղաղության օրակարգի իրացումը այլընտրանք չունի։
«Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության իրացումը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի։ Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընաց կա։ Առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվում է իմ հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահի հետ` Եվրամիության խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ։ Ցավոք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման։
Հույս ունեմ՝ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը։ Բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասաց Փաշինյանը։

Peace treaty not ready for signing, says Pashinyan
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that Armenia and Azerbaijan made some progress in the latest foreign ministerial talks in Washington D.C. but noted that this progress wasn’t tangible.
There is no alternative to implementing the peace agenda as difficult as the situation could get morally, politically, emotionally or in terms of security, Pashinyan said.
“The exercising of the rights and security of the Armenians of Nagorno Karabakh must be addressed as part of international mechanisms of Baku-Stepanakert dialogue, while a peace treaty must be signed between Armenia and Azerbaijan. The progress recorded in the latest Armenia-Azerbaijan negotiations in Washington wasn’t tangible, but there is some progress. I have a planned meeting soon with the Azerbaijani president in Brussels, under the mediation of the President of the European Council. Unfortunately the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan isn’t ready for signing yet. I hope to materialize the recorded positive [progress] in Washington. All issues must be resolved diplomatically,” Pashinyan said at the Cabinet meeting.