Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընաց կա։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նախ նշեց, որ որքան էլ այսօրվա իրադրությունը դժվար է բարոյական, քաղաքական, անվտանգային, էմոցիոնալ առումով, խաղաղության օրակարգի իրացումը այլընտրանք չունի։
«Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության իրացումը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի։ Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընաց կա։ Առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվում է իմ հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահի հետ` Եվրամիության խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ։ Ցավոք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման։
Հույս ունեմ՝ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը։ Բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասաց Փաշինյանը։

Текст мирного договора между Арменией и Азербайджаном пока не готов к подписанию: Никол Пашинян
Прогресс, зафиксированный в переговорах между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, прошедших недавно в Вашингтоне, не является ощутимым, но определенный прогресс все же есть. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил Никол Пашинян на очередном заседании правительства.
Премьер-министр прежде всего отметил, что как бы ни была сложна сегодняшняя ситуация в моральном, политическом, безопасностном, эмоциональном плане, реализация мирной повестки не имеет альтернативы.
«Реализация прав и безопасности армян Нагорного Карабаха должны решаться в рамках международных механизмов диалога Баку-Степанакерт, а между Арменией и Азербайджаном должен быть подписан мирный договор. Прогресс, зафиксированный на недавних армяно-азербайджанских переговорах в Вашингтоне, не является ощутимым, но определенный прогресс есть. В ближайшее время планируется моя встреча с президентом Азербайджана в Брюсселе при посредничестве председателя Совета Европейского Союза. К сожалению, текст мирного договора между Арменией и Азербайджаном еще не готов к подписанию.
Надеюсь воплотить в жизнь позитивные моменты, зафиксированные в Вашингтоне в ходе предстоящей встречи. Все вопросы мы должны решать дипломатическим путем», - заявил Пашинян.