«Հայրիկիս համար եմ անհանգստանում, ով մեր գյուղն է պաշտպանում». Մարտակերտի Նոր Ղազանչիում շրջափակման ծանր վիճակին գումարվել են ադրբեջանական կրակոցները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Մարտակերտի շրջանի առաջնագծամերձ Նոր Ղազանչի համայնքում ադրբեջանական վերջին՝ հունիսի 28-ի սադրանքից հետո, փորձում են վերադառնալ բնականոն կյանքի:
Համայնքի ղեկավար Ռուսլան Առուստամյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ հակառակորդի կողմից ականանետային հրետակոծությունն ու անօդաչու թռչող սարքի կիրառումը գյուղամերձ տարածքում է եղել, իսկ համայնքում տասնյակից ավելի երեխաներ, այդ թվում՝ նորածիններ կան:
«Հրետակոծությունից հետո գյուղից ոչ ոք դուրս չի եկել: Այդ ընթացքում ստիպված էինք կանանց ու երեխաներին տեղափոխել գյուղի մոտակա՝ համեմատաբար ապահով տարածք, իսկ քիչ ավելի ուշ մեկ հղի կնոջ ճանապարհել ենք Ստեփանակերտ, քանի որ բժիշկների վերահսկողության ներքո գտնվելու կարիք էր առաջացել»,-պատմեց համայնքապետը:
Համայնքապետ-Ռուսլան Առստամյան.jpg (102 KB)
Նրա խոսքով՝ շրջափակման հետևանքով գյուղում պարենամթերքի սղություն է առաջացել՝ հատկապես ալյուրի, ձեթի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների:
Մեր այցի պահին գյուղի միակ խանութը փակ էր: Ռուսլան Առուստամյանը տեղեկացրեց, որ խանութում ապրանքները վերջացել են, այն հիմա միայն առավոտներն է բացվում՝ հաց վաճառելու համար:
«Սննդամթերքի պաշար որոշ չափով ունենք, սակայն, հատկապես վերջին 10 օրերին ստեղծված իրավիճակի շարունակվելու դեպքում, լուրջ խնդիր կարող է առաջանալ»,-ընդգծեց մեր զրուցակիցը:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու հնարավորության հարցին, համայնքապետը նշեց, որ վարելահողերի մեծ մասը գտնվում է շփման գծի տարածքում, ուստի, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, չեն մշակում:
«Մեր գյուղի և Կիչան համայնքի վարելահողերը հարևանությամբ են գտնվում: Անցած տարի այդ տարածքում ադրբեջանական դիրքերից կրակեցին դաշտում աշխատող մարդկանց ուղղությամբ, ինչի պատճառով մարդիկ այդ հատվածում խուսափում են աշխատել»,- մանրամասնեց Առուստամյանը՝ հավելելով, որ առաջնագծից համեմատաբար հեռու գտնվող տարածքներում որոշ չափով կարողացել են հացահատիկայինների վարուցանք կատարել: Յուրաքանչյուր հողօգտագործող, ըստ իր ունեցած հեկտարի, շրջանային վարչակազմից կստանա համապատասխան ծավալով դիզվառելիք՝ բերքահավաքն իրականացնելու համար:
Նոր Ղազանչու բնակիչները Կարմիր խաչի աջակցությամբ նաև շուրջ 14 ջերմոց են հիմնել, որի բերքահավաքը նույնպես առջևում է: Այդուհանդերձ, համայնքի ղեկավարի խոսքով, որպես ձմեռվա պաշար, եղածն անբավարար է:
Նոր Ղազանչի.jpg (316 KB)
Համայնքի բնակչուհի Ստելլա Հայրապետյանի երկու որդիների ընտանիքներն էլ Նոր Ղազանչիում են բնակվում: Չորս թոռ ունի: Տարեց կինը մտահոգված է խաղաղ բնակիչներին ադրբեջանական՝ բավականին մոտ դիրքերից սպառնացող վտանգների պատճառով:
Ստելլա.jpg (424 KB)
«Գյուղում բազմաթիվ երեխաներ, նորածիններ կան, երիտասարդ մայրեր, հղիներ: Վերջին ուժեղ պայթյունների ժամանակ երեխաները շատ էին վախեցել: Լավ էր, ժամանակին գոնե կարողացանք մի քիչ ապահով վայր հասնել: Բայց չենք էլ իմանում, թե մինչ այդ համեմատաբար անվտանգ վայր հասնելը մեզ հետ ինչ կկատարվի: Շատ ենք սիրում մեր գյուղը, ուզածներս ընդամենն այն է, որ երեխաները խաղաղ, արժանավայել ապրեն ու արարեն իրենց պապերի հողում: Ախր, մե՞ծ է մեր ուզածը...»,- հուզմունքից խոսքը չկարողացավ շարունակել մեր զրուցակիցը:
356337245_121281521002890_141330173472281688_n.jpg (421 KB)
Երիտասարդ մայրերը պատմեցին, որ համայնքի միակ խանութը դատարկվել է, և նույնիսկ քաղցրավենիք չեն կարողանում գտնել երեխաների համար: Առայժմ միայն հաջողվում է Ստեփանակերտից մանկական սնունդ ու տակդիրներ գտնել, այն էլ՝ շատ սուղ խմբաքանակով:
355806640_3493514090969779_6067404124098987541_n.jpg (486 KB)
«Ամեն դժվարության էլ պատրաստ ենք, միայն անվտանգության խնդիրն է բոլորիս անհանգստացնում: Չորս տարեկան երեխան արթնանում է հակառակորդի կրակոցներից ՝ ասում. «մամա խփում են, վեր կաց, տնից գնանք»: Բայց մեր մեծ նպատակները հայրենի գյուղի հետ են կապված: Ծնվել, մեծացել և ամուսնացել ենք այստեղ: Իմ բոլոր երազանքներն այստեղի հետ են կապված, բայց թշնամին չի թողնում որ դրանք իրականանան»,-ասաց երկու երեխաների մայր 24-ամյա Սոնա Ասլանյանը՝ հավելելով, որ այժմ կարողանում են երեխաների համար դեղորայքը, առաջին անհրաժեշտության սնունդն ու պարագաները գտնել, սակայն գնալով դրանք պակասում են: Բացի այդ, խոչընդոտներ են առաջացել նաև դրանք գյուղ հասցնելու հարցում:
«Նախկինում Ստեփանակերտ էինք գալիս Մարտակերտից եկող երթուղայինով, որպեսզի անհրաժեշտ ապրանքները բերենք, սակայն տրանսպորտային վառելիքի պակասության պատճառով այժմ երթուղայինը գերծանրաբեռնված է աշխատում: Շատ դեպքերում անգամ կանգնելու տեղ չկա»,-ներկայացրեց երիտասարդ մայրը՝ հայտնելով, որ հիվանդներին ու դեղորայք տեղափոխելու համար Նոր Ղազանչիում թեկուզ ժամանակավորապես, բայց գոնե դիզվառելիքով երկու ավտոմեքենա էին գործում, այժմ, սակայն, դրանց վառելիքն էլ չի գտնվում:
Նոր Ղազանչիում մեզ պատրաստակամ ուղեկցում էր 10-ամյա Թեմուր Առուստամյանը, ով հավաստիացրեց, որ լավ է սովորում հատկապես Մայրենի լեզու ու Մաթեմատիկա առարկաները:
356019296_825203449236123_1302239697419204651_n.jpg (378 KB)
Անկեղծացավ՝ երազում է մաթեմատիկայի ուսուցիչ դառնալ՝ շեշտելով՝ անպայման հարազատ գյուղի դպրոցում: Ստեփանակերտ գնալու ամենատարբեր գայթակղիչ առաջարկներից կտրուկ հրաժարվեց՝ պատասխանելով.
«Կուզենայի խաղաղություն ունենալ, կռիվ չլինի, մարդիկ չզոհվեն»:
Հարցին, թե ի՞նչ է զգում և մտածում ադրբեջանական դիրքերից կրակոցների ժամանակ, 10-ամյա զրուցակիցս խոստովանեց. «Հայրիկիս համար եմ անհանգստանում, ով մեր գյուղն է պաշտպանում»:

10-y/o worries for dad, mothers search for baby food, farmers in crosshairs – life in Nagorno Karabakh village
STEPANAKERT, JULY 3, ARMENPRESS. Residents of the small village of Nor Ghazanchi in Nagorno Karabakh are trying to return to normal life after the latest Azerbaijani attack on June 28.
The June 28 attack, when Azerbaijan launched an unprovoked artillery and drone strike on Nagorno Karabakh positions, happened near the village. Many children, including newborns, were in the village when the attack occurred, according to Mayor Ruslan Arustamyan.
“No one left the village after the attack,” Nor Ghazanchi Mayor Ruslan Arustamyan told ARMENPRESS. “During the attack we evacuated women and children to the nearby relatively safer area, and a pregnant woman was taken to Stepanakert later because there was a need for medical superivision.”
The blockade of Nagorno Karabakh by Azerbaijan has led to shortages of essential products, and Nor Ghazanchi is no exception. The only grocery store in the village is closed because nothing is available. It gets opened only in the mornings to sell bread.
“We have some food reserves, but we will have serious problems if the situation of especially the past ten days continues,” the mayor warned.
Most of the arable lands are located on the line of contact and farmers don’t use them due to safety concerns.
“Last year, farmers working in the fields came under Azerbaijani gunfire, that’s why people avoid working there now,” Arustamyan added, noting that they have been able to plant some crops in areas which are relatively far from the frontline, and farmers will receive diesel fuel from the authorities for harvest work.
Some 14 greenhouses, opened with support of the International Committee of the Red Cross, are functioning in the village. Nonetheless, the harvest would be insufficient as winter reserve.
Stella Hayrapetyan, an elderly woman living in the village, has two sons and four grandchildren. Mrs. Hayrapetyan told ARMENPRESS that she was concerned over the danger posed by the nearby Azerbaijani positions to peaceful civilians.
“There are many children, newborns, young mothers and pregnant women in the village. The children were very scared during the latest explosions. It’s good that we managed to take shelter in time. But we don’t even know what’s going to happen to us while running for cover. We love our village very much, all we want is for our children to live in peace, with dignity, and thrive on their ancestors’ land. Is that too much to want?” Hayrapetyan said.
Baby food and diapers can rarely be found in Stepanakert.
Sona Aslanyan, a 24-year-old mother of two, says she’s concerned over safety.
“My four-year-old wakes up from Azerbaijani gunfire and says ‘Mom, they are shooting, wake up let’s go’. But all our big dreams are connected with our village. This is where we were born and raised, where we got married. All my dreams are connected with this place, but the enemy doesn’t let my dreams come true,” Aslanyan said.
Fuel shortages have even led to suspension of internal transport, and the villagers are having a hard time in reaching Stepanakert for medication or other essentials, which can rarely be found.
Temur Arustamyan, a 10-year-old living in Nor Ghazanchi, told ARMENPRESS that he wants to become a math teacher in the local school. He’s even willing to turn down all tempting career offers from Stepanakert in the future, that’s how much he is attached to his birthplace.
“I only want peace, no fighting, so that people don’t die,” he said.
Asked about his emotions during the Azerbaijani gunfire, the 10-year-old said: “I worry for my Dad, who protects our village.”