Վառելիքի հայկական շուկայում նոր որակ և սպասարկման նոր մոտեցումներ. հանրահայտ Shell ապրանքանիշն արդեն Հայաստանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վառելիքի հայկական շուկայում նոր որակ, նոր չափանիշներ ու սպասարկման նոր մոտեցումներ. Հայաստանում պաշտոնապես գործարկվեցին Shell ապրանքանիշի առաջին երկու նոր բենզալցակայանները: Հանրահայտ ապրանքանիշի լիցենզավորված ներկայացուցիչը Հայաստանում «Ռոյալ Օյլ» ընկերությունն է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ողջունելով հյուրերին և շնորհավորելով Shell ապրանքանիշի՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու առիթով՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ընդգծեց, որ այս ընկերության մուտքը Հայաստան կարևոր է մի քանի առումներով:
«Շնորհավորում եմ բոլորիս այս կարևորագույն օրվա առիթով։ Shell-ն աշխարհի խոշորագույն 50 ընկերություններից է, և այսպիսի բրենդների ներկայությունը մեր երկրում կարող է խթան հանդիսանալ Հայաստանում միջազգային ներդրումների ակտիվացման առումով։ Սա միայն բենզալցակայան չէ, սա նոր մշակույթ է, Shell-ն իր պրոդուկտների որակով և ծառայությունների մակարդակով կփոխի Հայաստանում բենզալցակայանների ոլորտում մատուցվող ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկը, և մենք կտեսնենք որակական փոփոխություն ընդհանուր շուկայում։ Այս առումով մեր ոգևորությունը շատ մեծ է»,- ասաց նախարարը:
«Ռոյալ Օյլ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գևորգ Հարությունյանն էլ նշեց, որ համաշխարհային մակարդակով Shell ընկերության տասնյակ տարիներով ձեռք բերված փորձն ու հնարավորությունները, միանշանակ արդյունավետ կներազդեն Հայաստանյան շուկայում որակի և ծառայությունների մակարդակի բարձրացման վրա՝ դրանք դարձնելով առավել մրցակցային, արդար և ազատ:
«Հայաստանյան շուկայում որակապես նոր վառելիքի, ինչպես նաև բենզալցակայաններում սպասարկման նոր մոտեցումների ու չափանիշների կարիք կար, ուստի երկար ուսումնասիրելով միջազգային փորձը տարբեր կազմակերպությունների գործունեությունն ու աշխարհի առաջատար ընկերությունների առաջարկները, ընտրեցինք Shell-ը։ Թիմային մեծ աշխատանք է իրականացվել, և մենք շնորհակալ ենք Shell ընկերությանը ցուցաբերած մեծ վստահության, արդյունավետ համագործակցության և սպասվելիք հեռանկարների համար։ Մեզ համար կարևոր սկզբունք է՝ Shell-ի որպես համաշխարհային բրենդի պատիվը, նշանակությունն ու համբավը բարձր պահելը՝ ապահովելով մեր հաճախորդների ակնկալիքները»,- Գևորգ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ ըստ համագործակցության պայմանագրի՝ Հայաստանին վառելիք է ներմուծվելու եվրոպական այն երկրներից, որտեղ Shell-ն ունի նավթամշակման արդյունաբերություն կամ այլ համագործակցություններ։ Վառելիքը ներկրվելու է սկզբնական շրջանում Ռումինիայից և Հունաստանից, այնուհետև համագործակցության աշխարհագրությունը կմեծանա, և կներառվեն նաև եվրոպական այլ պետություններ։ Ի դեպ, ներկրվող վառելիքի ամեն խմբաքանակ ունի ծագման իր հավաստագիրը, որը ցույց է տալիս,թե որ երկիրն է մատակարարը։
Գևորգ Հարությունյանն ընդգծեց, որ «Ռոյալ Օյլ» ընկերությունը Shell-ի հետ համագործակցությամբ առաջիկա հինգ տարիներին ծրագրում է Հայաստանի տարբեր հատվածներում բացել 25 Shell բենզալցակայան՝ նպատակ ունենալով ստեղծել նոր սերնդի բենզալցակայանների ցանց:
Shell Brands International AG լիցենզավորված շուկաների գլխավոր կառավարիչ Կայ-Ուվե Վիտտեռշտեյնը նշեց, որ ուրախ են Հայաստանի գործընկերոջ՝ «Ռոյալ Օյլ»-ի հետ միասին հայաստանյան վարորդներին հասանելի դարձնել Shell ապրանքանիշի ապրանքներն ու ծառայությունները:
«Սա առաջիկա ամիսների և տարիների ընթացքում բացվող բազմաթիվ բենզալցակայաններից դեռևս առաջինն է։ Անհամբերությամբ սպասում ենք Shell ապրանքանիշը տեսնել ներկայացված Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և գլխավոր մայրուղիներում, միջպետական նշանակության ճանապարհներում: Պետք է նշեմ, որ Shell-ը աշխատում է աշխարհի շուրջ 80 շուկայում և աշխարհի մասշտաբով ունի 46 հազար կայան և այդ պատճառով մենք անընդհատ ցանկանում ենք ընդլայնել մեր ցանցը և այն ընդլայնելիս հաշվի ենք առնում այն երկրները, որոնք հեռանկարային են: Իսկ Հայաստանը հեռանկարային է քանի որ, այստեղ սպառողները ցանկանում են ստանալ որակյալ ապրանք և սպասարկում»,- ասաց Կայ-Ուվե Վիտտեռշտեյնը:
Ընկերության ռազմավարական նպատակներից է հայկական շուկա ներմուծել եվրոպական չափանիշներին համապատասխան բարձրակարգ վառելիք և իրականացնել բարձրորակ սպասարկում, սպառողի և մատակարարի միջև ստեղծել փոխվստահության մթնոլորտ, վերափոխել թերլիցքավորման հետ կապված անհաջող փորձի արդյունքում ձևավորված ընկալումները, նպաստել նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, բարձրորակ ծառայությունների մատուցմանն ու տնտեսության զարգացմանը։
Նոր բենզալցակայանների շնորհիվ հայաստանյան սպառողին հասանելի է լինելու Shell-ի առաջադեմ տեխնոլոգիաների և նորարարական մոտեցումների վրա հիմնված V-Power դասի վառելիքը: Shell V-Power վառելիքն արդեն 20 տարի է՝ ներկայացված է համաշխարհային շուկայում և ամենավաճառվող արդյունավետ վառելանյութերից մեկն է:
Shell-ը էներգետիկ և նավթաքիմիական գլոբալ ընկերությունների խումբ է, որն ունի ավելի քան 90,000 աշխատակից 70-ից ավել երկրում։ Աշխարհի մասշտաբով ունենալով շուրջ 46,000 կայան և ներկայացված լինելով շուրջ 80 շուկայում՝ Shell-ն աշխարհում առաջատարն է նաև շարժական կետերի թվով մանրածախ առևտրի ոլորտում։ Shell կայաններ օրական այցելում են մինչև 32 միլիոն հաճախորդ վառելիք, տարբեր ապրանքներ, այդ թվում նաև խմիչք և թարմ սնունդ ձեռք բերելու ու տրանսպորտային միջոցի քսանյութերը փոխելու և ավտոլվացման ծառայություններից օգտվելու նպատակով: Հատկանշական է, որ Shell-ի կայաններում ամեն տարի վաճառում է 450 մլն բաժակ սուրճ, 1,5 միլիարդ սառը ըմպելիք և ավելի քան 1 միլիարդ նախուտեստ։ Ապրանքանիշը կիրառում է առաջադեմ տեխնոլոգիաներ և առաջնորդվում է նորարարական մոտեցումներով՝ օգնելով կառուցել կայուն էներգետիկ ապագա: Shell-ն իր հաճախորդներին առաջարկում է արտանետումների ցածր մակարդակ ապահովող արտադրանք և ծառայություններ՝ կենսավառելիք, էլեկտրական մեքենաների լիցքավորում, ջրածին և տարբեր գազային վառելիքներ, ինչպիսիք է հեղուկացված բնական գազը։ Ընկերությունն աշխարհի ամենահեղինակավոր առաջնությունների շրջանակում համագործակցում է համաշխարհային ավտոսպորտի ամենաառաջատար թիմերի հետ։ Ավտոսպորտում ընկերության գործընկերներն են Scuderia Ferrari-ն, Ducati Corse-ը MotoGP-ում, BMW-ն։ Shell-ը քսանյութերի թիվ մեկ մատակարարն է աշխարհում և ներկայացված է ավելի քան 100 երկրում։
«Ռոյալ Օյլ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2019 թվականին։ Ընկերությունը զբաղվում է եվրոպական բարձրորակ վառելիքի ներմուծմամբ, մանրածախ և մեծածախ վաճառքով, նոր սերնդի բենզալցակայանների ցանցի զարգացմամբ։ 2022 թվականից Ընկերությունը հանդիսանում է Shell ապրանքանիշի լիցենզավորված ներկայացուցիչը Հայաստանում։

New quality and new service approaches in the Armenian fuel market. the famous Shell brand is already in Armenia
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. New quality, new standards and new service approaches in the Armenian fuel market - the first two new fuel stations of the Shell brand were officially launched in Armenia. The licensed representative of the famous brand in Armenia is "Royal Oil" company.
ARMENPRESS reports, among the guests of the official opening ceremony were Vahan Kerobyan, Minister of Economy of Armenia, Tigran Avinyan, Deputy Mayor of Yerevan; Kai-Uwe Witterstein, General Manager Licensed Markets at Shell Brands International AG; Joanna Kuenssberg, VP Corporate Relations MENA & CIS at Shell International BV and other special guests.
Welcoming the guests and congratulating them on the launch of Shell brand in Armenia, Vahan Kerobyan, RA Minister of Economy, notes, “Congratulations to all of us on this important day. Shell stands among the 50 largest companies in the world, and the presence of such brands in our country can serve as an incentive for attracting international investments to Armenia. This is more than just a fuel station; it represents a new culture. With its high-quality products and superior services, Shell will revolutionize the demand for services in the fuel station industry in Armenia, leading to a significant improvement in the overall market. In light of this, we are extremely excited”.
Gevorg Harutyunyan, Chairman of the Board of Directors of "Royal Oil" company, notes, “There was a need for qualitatively new fuel on the Armenian market, as well as new approaches and standards for service at fuel stations, so after long studying the international experience, the activities of various organizations and the offers of the world's leading companies, we chose Shell. At the global level, the experience and capabilities gained by the Shell company over decades will undoubtedly have an effective effect on increasing the level of quality and services in our market, making them more competitive, fair and free. A great team work has been done and we are grateful to Shell for the great trust shown, effective cooperation and prospects. It is an important principle for us to keep the honor, importance and reputation of Shell as a global brand high, ensuring the expectations of our customers. According to the cooperation agreement, the Company will import fuel to Armenia from Europe. The fuel will initially be imported from Romania and Greece, then the geography of cooperation will increase and other European countries will be included. By the way, every batch of imported fuel has its own certificate of origin, which shows that the country is the supplier”.
Kai-Uwe Witterstein, General Manager Licensed Markets at Shell Brands International AG notes, “We are very proud to partner with Royal Oil in Armenia, bringing our excellence in products and services to Armenian motorists. This is the first of many stations that will open in the coming months and years we can’t wait to see the Shell brand in Armenian cities and on major roads throughout the country”.
"Royal Oil" company, in cooperation with Shell, plans to open about 25 fuel stations in different parts of the country in the framework of the next 5-year strategy, with the aim of creating a network of new generation fuel stations. One of the company's strategic goals is to introduce high-quality fuel to the Armenian market and provide high-quality service, create an atmosphere of mutual trust between the consumer and the supplier
V-Power class fuel based on Shell's advanced technologies and innovative approaches will be available to the Armenian consumer. Shell V-Power fuels were first introduced over 20 years ago and are now one of the best-selling performance fuels on the market, chosen by ~20% of our fuel customers globally. Shell V-Power, with new generation of additives is so far Shell’s best Performance fuel and allows both older and new internal combustion engine vehicles to perform better than any fuel Shell previously developed. Shell V-Power 100% cleans critical engine parts to fully rejuvenate your engine’s performance and is the only performance fuel trusted and recommended by some of the world’s automotive leaders, including Scuderia Ferrari, BMW M series and Ducati.
Shell is a global group of energy and petrochemical companies with more than 90,000 employees in more than 70 countries. With over 46,000 sites in over 80 markets, Shell is the world’s largest mobility retailer by number ofmobility locations and one of the largest single-branded retailers of any kind on the planet. Every day, around 32 million customers visit Shellmobility locations to buy fuel, convenience items including beverages and fresh food, and services such as lubricant changes and car washes. . It is noteworthy that Shell stations sell 450 million cups of coffee, 1.5 billion cold drinks and more than 1 billion snacks every year. The brand uses advanced technologies and is driven by innovative approaches to help build a sustainable energy future. Shell offers its customers low-emission products and services: biofuels, electric vehicle charging, hydrogen and various gaseous fuels such as liquefied natural gas. The company cooperates with the leading world motorsport teams in the framework of the world's most prestigious championships. The company's partners in motorsport are Scuderia Ferrari, Ducati Corse in MotoGP, BMW. Shell is the number one supplier of lubricants in the world and is represented in more than 100 countries.
"Royal Oil" LLC was founded in 2019. The company is engaged in the import of high-quality European fuel, retail and wholesale sales, development of the network of fuel stations of the new generation. Since 2022, the Company is the licensed representative of the Shell brand in Armenia.