ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարը քննարկել են մշակութային համատեղ ծրագրերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներսես Շնորհալու մահվան 850-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Փարիզում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ-Մալաքին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են մշակութային ժառանգության, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանության, Լուվրում նախապատրաստվող ուրարտական ցուցահանդեսի, առաջիկայում Ֆրանսիայում կայանալիք՝ Մարտիրոս Սարյանի և Մինաս Ավետիսյանի ստեղծագործությունների ցուցադրությունների, ինչպես նաև համատեղ կինոարտադրության և օպերային թատրոնի հյուրախաղերի վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Շարլ Ազնավուրի 100-ամյակի միջոցառումների կազմակերպման թեմային:
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների արվեստի գործիչների միջև փոխանակման ակտիվացմանը միտված մի շարք հարցեր՝ դրանցում հատկապես ընդգրկելով երիտասարդներին։

Education Minister of Armenia and the Minister of Culture of France discuss a wide range of joint cultural programs
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, who is in Paris, met French Minister of Culture Rima Abdul-Malak in order to participate in events dedicated to the 850th anniversary of Nerses Shnorhali's death.
As ARMENPRESS was informed by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, at the meeting, preservation of cultural heritage, in particular, the preservation of the cultural heritage of Nagorno Karabakh, the Urartian exhibition being prepared in the Louvre, the exhibitions of the works of Martiros Saryan and Minas Avetisyan, which will be held in France in the near future, as well as a series of questions about co-production of films and opera tours were discussed.
The issue of organizing events on the 100th anniversary of Charles Aznavour was also discussed at the meeting.
The parties discussed a number of issues aimed at the activation of the exchange between the artists of the two countries, especially among the youth.