Հայաստանի բանկային համակարգը 2022 թվականին ունեցել է պատմականորեն ամենամեծ շահույթը․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի բանկային համակարգը 2022 թվականին ունեցել է պատմականորեն ամենամեծ շահույթը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի նիստին այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բանկային համակարգը 2022 թվականին ունեցել է պատմականորեն ամենամեծ շահույթը։ Այստեղ կապ ունե՞նք, թե՞ չունենք։ Իհարկե, ունենք, որովհետև 2018 թվականից Հայաստանի Հանրապետության բանկերը գործում են միայն ու միայն կոմերցիոն տրամաբանության վրա։ 2018 թվականից որևէ մեկը չի կարող ասել, որ որևէ մեկին վարկ է տվել կամ որևէ մեկին վարկ չի տվել, որովհետև Կառավարությունից իրեն ասել են, որ այս մեկին վարկ տուր, այն մեկին վարկ մի տուր։ Չի կարող լինել այդպիսի մի դեպք»,- շեշտեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս ամենը մեծացրել է բանկային համակարգի գրավչությունը։
«Բանկային համակարգը բառիս լավ իմաստով ագրեսիվ զարգացնում է ծառայությունները և այդ ծառայությունները դառնում են գրավիչ, այդ թվում՝ Կառավարության որոշումների քաղաքական դիրքորոշումների կոնտեքստում»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. In 2022, the banking system of Armenia had the largest profit in its history, ARMENPRESS reports, Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the session of the National Assembly.
"In 2022, the banking system had the largest profit in history. Do we have a role here or not? Of course, we have, because since 2018, the banks of the Republic of Armenia operate only and only on commercial logic. Since 2018, no one can say that he gave a loan to someone or did not give a loan to someone, because he was told by the Government to give a loan to this person, not to give a loan to that person. There cannot be such a case," stressed the Prime Minister.
According to Pashinyan, all this has increased the attractiveness of the banking system.
"The banking system is aggressively developing services in the best sense of the word, and these services are becoming attractive, including in the context of the Government's decisions," concluded Pashinyan.