Այսպիսի վարքագծի նկատմամբ միջազգային հանրությունը պետք է շատ կտրուկ դիրքավորվի. Միրզոյանը՝ Ադրբեջանի ագրեսիայի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաղաղության բանակցություններին զուգահեռ Հայաստանի սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների նկատմամբ Հայաստանը և միջազգային հանրությունը պետք է շատ կտրուկ դիրքավորվեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ-ից Սերգեյ Բագրատյանի դիտարկմանը, որ խաղաղության բանակցություններին զուգահեռ տեղի են ունենում գործընթացներ, և բացատրություն չկա հասարակության համար, թե ինչո՞ւ պետք է խաղաղության գնալիս Ադրբեջանը Երասխում կրակի հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
«Գաղտնիք չէ, որ բանակցությունների, ընդ որում ոչ միայն խաղաղության պայմանագրի շուրջ, այլ նաև բոլոր հնարավոր ուղղություններով ընթացող բանակցություններին զուգահեռ Ադրբեջանը մշտապես փորձում է ուժի գործադրմամբ փոխել, խաթարել բանակցությունների ընթացքը և ի վերջո ՀՀ-ին պարտադրել այն լուծումները, որոնք իր համար են ցանկալի: Սա առաջին դրսևորումը չէ, վստահ եմ՝ նաև վերջին դրսևորումը չէ: Այլ հարց, որ այսպիսի վարքագծի նկատմամբ և մենք՝ ՀՀ-ն, և միջազգային հանրությունը պետք է շատ կտրուկ դիրքավորվենք, կամ մենք բանակցում ենք բարի կամքով՝ գտնելու փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, կամ, եթե ուժի գործադրմամբ է, ապա այսպիսի քաղաքականությունը մեզ համար առնվազն անընդունելի է: Հուսով ենք, որ նաև միջազգային հանրության համար է անընդունելի»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը շեշտեց՝ կոնկրետ այս դեպքում և նախորդ շատ դեպքերում խոսքը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին է վերաբերում: Այդ սահմանները պետք է մնան անխախտելի: Նախարարը ընդգծեց, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի, միջազգային հանրությունն էլ այս գործում պետք է դերակատարում ունենա:
Երասխի ուղղությամբ ադրբեջանական հերթական ագրեսիայի դեպքի պարագայում մի նոր նրբերանգ կա: «Նախապես հայտարարվել էր, որ այնտեղ մետալուրգիական գործարան է կառուցվում: Նախնական գնահատականներով՝ այս գործարանը գործունեության ընթացքում էականորեն նպաստելու է ՀՀ տնտեսական զարգացմանը: Եվ ահա ադրբեջանական կողմը նախ շինծու բնապահպանական մեղադրանքներով հանդես եկավ, մինչդեռ մենք մեր բոլոր միջազգային պարտավորությունները՝ այդ թվում բնապահպանական համատեքստում, կատարում ենք, դա փաստ է նաև այս գործարանի պարագայում: Սա մերկապարանոց հայտարարություն չէ, այլ՝ ստուգված: Եվ Ադբեջանը կեղծ բնապահպանական մեղադրանքներ ներկայացրեց, որից հետո հնչեց հայկական կողմի հերքումը: Եվ հայկական կողմի դիրքորոշման հայտարարությունից հետո ադրբեջանական կողմը փորձում է պարզապես ուժի գործադրմամբ կրկին խափանել այս ծրագիրը: Սա ոչ միայն ոտնձգություն է ՀՀ սահմանների նկատմամբ, ոչ միայն հրադադարի խախտում է, այլ նաև զուտ անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելով, կեղծ հիմնավորում բերելով՝ փորձ է արվում խաթարել մի ծրագիր, որը կարող է նպաստել ՀՀ տնտեսական զարգացմանը»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Միրզոյանը հայտնեց՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը բազմիցս այլ դերակատարների ներկայությամբ ստանձնել է հավելյալ պարտավորություն՝ չդիմել ուժի կիրառմանը: Այդ գործելաոճը հայկական կողմի համար անընդունելի է, պետք է անընդունելի լինի նաև միջազգային հանրության համար:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն հունիսի 14-ին ժամը 11:45-ի սահմաններում կրակ է բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի:

Международное сообщество должно занять очень жесткую позицию против подобного поведения: Мирзоян об агрессии Баку
Параллельно с мирными переговорами Армения и международное сообщество должны занять очень жесткую позицию в отношении посягательств Азербайджана на границы Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ответ на замечание депутата Сергея Багратяна о том, что параллельно мирным переговорам происходят процессы и разъяснений общественности относительно того, почему Азербайджан, идя на мир, должен стрелять по армянским позициям в Ерасхе, нет.
“Не секрет, что параллельно переговорам, при этом не только вокруг мирного договора, но и по всем направлениям, Азербайджан постоянно пытается применить силу, чтобы изменить, сорвать ход переговоров и, в конце концов, навязать Армении желаемые решения. Это не первое проявление, и я уверен, что и не последнее. Другой вопрос, что мы, и Армения, и международное сообщество должны занять очень жесткую позицию в отношении такого рода поведения, либо мы ведем переговоры по доброй воле, чтобы найти взаимоприемлемые решения, либо, если применяется сила, то такого рода политика для нас как минимум неприемлема. Мы надеемся, что это неприемлемо и для международного сообщества”, - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел подчеркнул, что в данном конкретном случае и во многих предыдущих случаях речь идет о международно признанных границах Армении. Эти границы должны оставаться неприкасаемыми. Министр подчеркнул, что территориальная целостность Армении должна быть восстановлена, и международное сообщество должно сыграть в этом вопросе свою роль.
В случае очередной азербайджанской агрессии в направлении Эрасха есть новый нюанс. “Ранее сообщалось, что там строится металлургический завод. По предварительным оценкам, этот завод во время своей работы внесет значительный вклад в экономическое развитие Армении. И вот азербайджанская сторона сначала выступила со сфабрикованными экологическими обвинениями, при этом мы выполняем все свои международные обязательства, в том числе и в экологическом контексте, это касается и данного завода. Это не голословное утверждение, а проверенный факт.
И Азербайджан предъявил ложные экологические обвинения, после чего армянская сторона это опровергла. И после оглашения позиции армянской стороны азербайджанская сторона вновь пытается сорвать этот план просто силовым путем. Это не только посягательство на границы Армении, не только нарушение режима прекращения огня, но и путем выдвижения безосновательных обвинений предпринимается попытка подорвать программу, которая может способствовать экономическому развитию Армении”, - сказал министр иностранных дел.
Мирзоян сообщил, что руководство Азербайджана в присутствии других акторов неоднократно брало на себя дополнительные обязательства не прибегать к применению силы. Такой стиль работы неприемлем для армянской стороны, он должен быть неприемлем и для международного сообщества.
14 июня, около 11: 45, азербайджанская сторона открыла огонь по строящемуся в Ерасхе за счет иностранных инвестиций металлургическому заводу, в результате чего двое иностранных граждан получили ранения.