Եվրոպայից դեպի Երևան ուղիղ չվերթների ակտիվությունը ռիսկի տակ է․ Տուրիստականների անդրադարձը՝ շենգեն վիզայի խնդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում շենգեն վիզա ստանալու բարդ ու խնդրահարույց գործընթացը լուրջ դժվարություններ է առաջացնում զբոսաշրջային ընկերությունների, Հայաստանում տարբեր ավիաընկերությունների պաշտոնական ներկայացուցիչների համար։ Վերջին շրջանում նկատվում է եվրոպական տարբեր քաղաքներից դեպի Երևան ուղիղ չվերթների մեկնարկ, վերաբացում, բայց այս գործընթացը ռիսկի տակ է հայտնվում շենգեն վիզայի չլուծվող խնդրի պատճառով։ Տուրիստականներն ահազանգում են՝ հնարավոր չէ դեսպանատներում վիզայի համար օր ամրագրել։
«Ամիստադ» զբոսաշրջային ընկերությունը «AirBaltic» ավիաընկերության գլխավոր ներկայացուցիչն է Հայաստանում։ 2023 թվականի մայիսին հայտարարվեց, որ ավիաընկերությունը վերսկսում է Ռիգա-Երևան- Ռիգա երթուղով թռիչքները։ 13 տարվա ընդմիջումից հետո վերականգնվեց ուղիղ թռիչքը։ Ուղիղ թռիչքն ապահովված է, սակայն մեկնողների խնդիր կա։ «Ամիստադ» զբոսաշրջային ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Արմինե Ադամյանը «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ մերձբալթյան երկրներ մեկնել ցանկացողները չեն կարողանում վիզայի համար օր ամրագրել։
«Մեզ, որպես «AirBaltic» ավիաընկերության ներկայացուցիչ, զանգահարում են տուրիստական ընկերություններից ու ասում են, որ մերձբալթյան երկրներ մեկնել ցանկացողներ կան, սակայն դեսպանատներում հնարավոր չէ օր ամրագրել։ Իհարկե, վիզան կտան, թե չեն տա, դա արդեն դեսպանատունը կորոշի, սակայն այսօր նույնիսկ օր հնարավոր չէ ամրագրել, որ մարդիկ կարողանան իրենց փաստաթղթերը տրամադրել։ Ստացվում է, որ ուղիղ չվերթը գործում է կամ այն մեր քաղաքացիների համար, որոնք վիզա ունեն, կամ մերձբալթյան երկրներից Հայաստան եկող զբոսաշրջիկների համար։ Իհարկե, դա բավարար չէ թռիչքը պահելու համար»,-ասաց Արմինե Ադամյանը։
«Ավարայր» զբոսաշրջային ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Արկադի Սահակյանն այս համատեքստում մեկ այլ խնդիր է բարձրաձայնում։
«Տուրիստական կազմակերպությունները պատրաստվում են սեպտեմբերին մեկնել Եվրոպա՝ մասնակցելու զբոսաշրջային ցուցահանդեսներին։ Դեսպանատանն օր հնարավոր է ամրագրել միայն նոյեմբերին։ Պատկերացնո՞ւմ եք, ցուցահանդեսը սեպտեմբերին է, իսկ օրը տրամադրվում է նոյեմբերին։ Այս անհասկանալի իրավիճակը նաև միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսներին ներկայանալու գործընթացին է հարվածում»,-ասաց Արկադի Սահակյանը։
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ մինչ ուղիղ չվերթների մեկնարկը զգալի աշխատանք է կատարվում, փոխադարձ այցեր են իրականացվում։ Զբոսաշրջային ոլորտի զարգացման, ակտիվության առումով, ըստ նրա, բավական կարևոր են ուղիղ չվերթները, որոնք կամուրջ են դառնում տվյալ դեպքում Երևանի ու Եվրոպայի միջև, սակայն շենգեն վիզայի հետ կապված խնդիրները բավական դժվարություններ են ստեղծում եվրոպական քաղաքներից դեպի Երևան ուղիղ չվերթների գործընթացին։
«Մեր բոլոր ջանքերը զրոյացվում են, եթե մարդիկ չեն կարողանում օր ամրագրել դեսպանատներում վիզայի համար դիմելու նպատակով։ Մեր կոչն է մեր բարեկամ եվրոպական երկրների դեսպանատներին ուշադրություն դարձնել այս հարցին։ Եթե կա պահանաջարկ, ուրեմն անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել, աշխատողների թիվն ավելացնել։ Ի վերջո, մեր քաղաքացիներն իրենց ներդրումն են ունենում տվյալ երկրների զբոսաշրջության ոլորտում։ Հակառակ դեպքում, այս դժվարությունները հաշվի առնելով, մեր քաղաքացիները նախընտրում են այն երկրները, որտեղ վիզայի խնդիր չկա»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը։
Զբոսաշրջային ընկերությունները, ոլորտի ներկայացուցիչները նաև ակնկալում են պետական կառույցների գործուն աջակցությունը։

YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. As more and more direct flights are being launched to Yerevan from various European cities, Armenian tourists are facing the problematic Schengen visa procedure. The problem seems to be so grave that travel agencies and tour operators are calling on authorities to step in and offer support because the issue risks jeopardizing the newly launched flights.
Travel agencies say that it is impossible to book an appointment for visa application in European embassies.
Amistad travel agency is the official representative of AirBaltic in Armenia.In May 2023, direct flights from Riga to Yerevan were restored after 13 years.
Amistad founding director Armine Adamyan said that travelers who want to visit Baltic states are unable to book an appointment for visa.
“We are getting calls from travel agencies saying that they have customers who want to travel to Baltic countries but it is impossible to book an appointment in the embassies. It’s up to the embassy whether or not they’ll get a visa, but today it’s even impossible to book an appointment date for travelers to submit their papers. It turns out that there are direct flights only for those of our citizens who have visas, or those who are traveling from Baltic countries to Armenia. This certainly isn’t enough to maintain direct flights,” Adamyan said.
Meanwhile, Avarayr travel agency director Arkady Sahakyan voiced another related problem.
“Representatives of travel agencies plan to travel to Europe in September to participate in a tourism expo. You can book an appointment in the embassy only in November. Can you imagine, the expo is in September but you get an appointment for November. This bizarre situation is also a blow to the process of representation at international tourism expos,” Sahakyan said.
Armenian Tourism Federation President Mekhak Apresyan highlighted the importance of direct flights in terms of tourism development, but noted that the problems with Schengen visas create difficulties.
“All our efforts are in vain if people can’t book an appointment date at the embassies for applying for a visa. We call on our friendly European country embassies to pay attention to this issue. If there’s demand then it is necessary to take steps, increase the number of employees. After all, our citizens are having their contribution in the tourism of the given country. Otherwise, given the difficulties, our citizens prefer the countries where there’s no issue of getting a visa,” Apresyan said.