Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումն աճել է 187 տոկոսով, մեծ մաս է կազմում վերաարտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը 2022 թվականին աճել է 187 տոկոսով, մեծ մաս է կազմում վերաարտահանումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին նախագծի ներկայացմանը:
«2021 թվականի նկատմամբ 2022-ին 187 տոկոս արտահանման աճ ենք ունեցել դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն: Մեծ մաս է կազմում նաև վերաարտահանումը: Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը աճիննպաստել է 47 տոկոսային կետով»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Գրանցվել է նաև զբոսաշրջիկների այցելության մեծ աճ՝ 90.2 տոկոս, որտեղ նպաստ են ունեցել ՌԴ-ից այցելած զբոսաշրջիկները: Սակայն նախարարն ուրախալի համարեց այն հանգամանքը, որ ոչ միայն ՌԴ-ից, այլ նաև ուրիշ երկրներից ևս կա բավականին մեծ աճ:
2022-ին գրանցվել է նաև դրամական փոխանցումների մեծ աճ, որը նաև իր ազդեցությունն է ունեցել դրամի արժևորման վրա:
«Արդյունքում արձանագրվել է 12.6 տոկոս տնտեսական աճ, թեև պետբյուջեն կազմելիս սեպտեմբերին կանխատեսվել էր 11 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ թիրախն էր 2022-ին կառավարության ծրագրին համապատասխան ունենալ 7 տոկոս տնտեսական աճ: Արդյունքում՝ անվանական ՀՆԱ-ն կազմում է մոտ 8.5 տրլն դրամ, որը 2021-ի փաստացի ցուցանիշից ավելի է ավելի քան 1.5 տրլն դրամով»,-ասաց նախարարը:

Экспорт из Армении в Россию увеличился на 187 процентов, большая часть которого приходится на реэкспорт
Экспорт из Армении в Россию увеличился на 187 процентов в 2022 году, большая часть которого приходится на реэкспорт.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр финансов Ваге Ованнисян на заседании Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС во время презентации проекта по утверждению годового отчета об исполнении государственного бюджета 2022 года. Республика Армения.
«По сравнению с 2021 годом в 2022 году у нас на 187 процентов увеличился экспорт в Российскую Федерацию. Реэкспорт также является большой частью. Экспорт товаров армянского происхождения способствовал росту на 47 процентных пунктов", - сказал Ованнисян.
Зафиксирован также большой рост числа туристов, 90,2 процента, где преимущество имели туристы из России. Однако министр учел тот факт, что есть довольно большой прирост не только из России, но и из других стран.
В 2022 году также был зафиксирован большой рост денежных переводов, что также повлияло на укрепление драма.
«В результате был зафиксирован экономический рост в размере 12,6 процента, хотя в сентябре при составлении государственного бюджета прогнозировался 11-процентный экономический рост, а в соответствии с планом правительства в 2022 году предполагался 7-процентный экономический рост. план. В результате номинальный ВВП составляет около 8,5 трлн драмов, что больше фактического показателя 2021 года более чем на 1,5 трлн драмов", - сказал министр.