ՀՀ նախագահն ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մայիսի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագտն Խաչատուրյանը շնորհավորել է Արգենտինայի ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա կապակցությամբ, որը նշվում է մայիսի 25-ին:
«Շնորհավորում եմ Ձեզ ազգային տոնի կապակցությամբ և ի դեմս Ձեզ հղում իմ լավագույն բարեմաղթանքներն Արգենտինայի ժողովրդին, Արգենտինայի նախագահին»:
Դեսպան Մարիանո Վերգարան իր հերթին նշել է.
«Շնորհակալություն, հարգելի պարոն նախագահ, այս ընդունելության համար: Մեզ համար շատ կարևոր և գնահատելի է Ձեր մոտեցումը, Ձեր պատրաստակամությունը՝ մեզ հյուրընկալել և աջակցել: Շնորհակալություն ևս մեկ անգամ ընդունելության և լավ խոսքերի համար»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-արգենտինական բարեկամական սերտ հարաբերությունների հետագա խորացմանն ուղղված մի շարք հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հարթակներում երկու երկրների սերտ համագործակցության վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ, ինչի կապակցությամբ դեսպան Վերգարան ընդգծել է Արգենտինայի պատրաստակամությունը լիարժեքորեն աջակցել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և կայուն ու հարատև խաղաղության հասնելուն ուղղված Հայաստանի դիրքորոշմանը:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են խորհրդարանական դիվանագիտության ու բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության խթանմանն ուղղված նախաձեռնությունները:

Президент Республики Армения принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентины
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентины в Армении Мариано Вергару.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил с национальным праздником Аргентины – Днем революции, который отмечается 25 мая: «Поздравляю Вас с национальным праздником и в Вашем лице направляю наилучшие пожелания народу и президенту Аргентины.
Примите мои наилучшие пожелания. Конечно, я считаю самым важным то, что каждый, особенно как гражданин, в данном случае я имею в виду аргентинцев, может участвовать в строительстве страны своей мечты и строить страну своей мечты».
В свою очередь, посол Мариано Вергара отметил: «Спасибо, уважаемый господин президент, за этот прием. Ваш подход, ваша готовность принять и поддержать нас очень важны и ценны для нас. Еще раз спасибо за прием и добрые слова».
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов дальнейшего углубления дружественных армяно-аргентинских отношений. Состоялся обмен мыслями о тесном сотрудничестве двух стран на международных площадках.
Президент Ваагн Хачатурян представил подробности региональных развитий, в связи с чем посол Вергара подчеркнул готовность Аргентины полностью поддержать позицию Армении, направленную на нормализацию отношений с соседями и достижение прочного и долгосрочного мира.
Была отмечена важность инициатив, направленных на продвижение парламентской дипломатии и политического диалога на высоком уровне.