Սլովենիան ակնկալում է Հայաստանի աջակցությունը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ դառնալու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սլովենիան դիմել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին ոչ մշտական անդամի կարգավիճակ ստանալու հարցով և ակնկալում է, որ կստանա Հայաստանի աջակցությունը հունիսի 6-ին կայանալիք քվեարկության ժամանակ։
Երևանում Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին ասել է Սլովենիայի Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչը։
Սլովենիայի ԱԺ նախագահը խոստացավ, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ դառնալու դեպքում Սլովենիան ամեն ինչ կանի, որպեսզի աջակցի այն լուծումներին, որոնք խաղաղություն կբերեն Հարավային Կովկասում։
Նա նշեց, որ հետևում են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին, իրենց աջակցությունն են հայտնում Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությանը։

Словения рассчитывает на поддержку Армении в получении статуса непостоянного члена Совбеза ООН
Словения подала заявку в Совет Безопасности ООН на получение статуса непостоянного члена и рассчитывает получить поддержку Армении во время голосования 6 июня.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила председатель Национального Собрания Словении Уршка Клакочар Зупанчич в ходе пресс-конференции по итогам встречи с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном.
Спикер парламента пообещала, что в случае, если Словения станет непостоянным членом Совета Безопасности ООН, то сделает все, чтобы поддержать решения, которые принесут мир на Южном Кавказе.
Она отметила, что Словения следит за ситуацией в Нагорном Карабахе и выражают поддержку дислоцированной в Армении миссии наблюдателей ЕС.