Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը պատմության մեջ առաջին անգամ կազմել է մոտ 1 միլիարդ դոլար
Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը պատմության մեջ առաջին անգամ  կազմել է մոտ 1 միլիարդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը 2022 թվականին կազմել է մոտ մեկ միլիարդ դոլար։
Ազգային ժողովում բյուջետային քննարկման ժամանակ այս մասին հայտնեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Ներդրումների մասով, ըստ միջանկյալ տվյալների, մենք անցած տարի ունենք 1 տրիլիոն 845 միլիարդ դրամի համախառն կուտակում, իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալն առաջին անգամ Հայաստանի պատմության մեջ կազմել է մոտ մեկ միլիարդ դոլար, որը մեր ՀՆԱ-ի 5․13 տոկոսն է»,- հայտարարեց Քերոբյանը։
Նա հիշեցրեց , որ օտարերկրյա ուղիղ ներդրումներ-ՀՆԱ ցուցանիշի մասով կառավարության թիրախը եղել է 6 տոկոսը, իսկ ներդրումներ-ՀՆԱ ցուցանիշի թիրախը եղել է 25 տոկոսը։
Քերոբյանի խոսքով՝ հիմա միջանկյալ տվյալներով այդ ցուցանիշը կազմում է 21․7 տոկոս, բայց հաշվի առնելով, որ վերջնական տվյալները էապես ավելի բարձր են լինում, քան միջանկյալ տվյալները, կարծում են, որ բավականին մոտ կլինեն կառավարության դրած թիրախին։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը հավելեց՝ ներդրումներ-ՀՆԱ 25 տոկոս ցուցանիշին հասնելու պարագայում կարող են ասել, որ սպառման վրա հիմնված տնտեսական աճից ներդրումների վրա հիմնված տնտեսական աճին անցումը, ինչի նպատակը դրել է կառավարությունը, իրականացվում է։

YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. The volume of foreign direct investments made in Armenia in 2022 stands at nearly one billion dollars, Minister of Economy Vahan Kerobyan said in parliament during budget discussions on May 30.
“In terms of investments, according to interim data, last year we had 1 trillion 845 billion drams of gross accumulation, while the volume of foreign direct investments amounted to one billion dollars for the first time in the history of Armenia, about 5,13% of our GDP,” Kerobyan said.
The government had envisaged a 6% foreign direct investment-GDP ratio, while the investments-GDP indictor was planned to be 25%. Kerobyan said the latter stands at 21,7% according to interim data. The minister said the final data is expected to be much higher when the complete information is available. Recording a 25% investment-GDP ratio would mean that the government’s goal of transforming the consumer economy to an investments-based economy is being implemented.