Նախագահն ու ԱԺ-ն կրում են Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատը. Ստեփանակերտից արձագանքում են Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ընդամենը օրեր առաջ Արցախի Հանրապետության նախագահը Ադրբեջանի ժողովրդին ու իշխանություններին կոչ էր արել վերջ տալ Արցախի ժողովրդի հանդեպ ատելության ու ցեղասպանական քաղաքականությանը, իրապես ընդունել միջազգային իրավունքով ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության սկզբունքը և Արցախի հանդեպ բնիկ հայ ժողովրդի տիտղոսն ու իրավունքները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանն՝ ի պատասխան Արցախում պետական ատրիբուտները լուծարելու վերաբերյալ նախօրեին Ալիևի արած հայտարարության:
«Միաժամանակ, նախագահ Հարությունյանը պատրաստակամություն է հայտնել սկսելու միջազգային ձևաչափով երկխոսություն՝ միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, հատկապես՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, վեճերի խաղաղ կարգավորման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա:
Ադրբեջանը հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունից հետո առաջին անգամ չէ Արցախի ժողովրդի հետ սպառնալիքի լեզվով խոսում, մենք տեսել ենք և տեսնում ենք ագրեսիվության դրսևորումներ՝ տեղական մարտական գործողությունների, շրջափակման, էներգետիկ և այլ ճնշումների ձևով: Դրանց այս անգամ Ադրբեջանի նախագահը ավելացրել է Արցախի ժողովրդի ընտրված իշխանությունների վերաբերյալ ապօրինի պահանջները:
Նախագահն ու Ազգային ժողովը կրում են Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատը՝ ընտրված ժողովրդավարական սկզբունքներով և Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության հիման վրա: Իսկ Ադրբեջանի նախագահը քաջ գիտակցում է, որ Արցախի սուբյեկտայնության գլխավոր աղբյուրը հենց այդ պետական ինստիտուտներն են, և, փաստորեն, այդպիսի պահանջներով նա ճանաչում է այդ ինստիտուտների լեգիտիմությունն ու կարևորությունը:
Հարավային Կովկասում տևական խաղաղություն ապահովելուն միտված միջազգային ակտիվ ջանքերին զուգահեռ՝ Արցախի ժողովրդին ու պետականությանն ուղղված Ադրբեջանի նախագահի հերթական սպառնալիքները նպատակ ունեն հարվածի տակ դնելու այդ ջանքերի արդյունավետության հեռանկարը: Եվս մեկ անգամ ընդգծելով , որ Ադրբեջանը չի հարգում միջազգային որևէ սկզբունք և պարտավորություն՝ նախագահ Հարությունյանը վերահաստատում է մայիսի 23-ի իր ուղերձի դրույթները՝ ուղղված եռակողմ հայտարարության կողմերին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին»,- ասել է Լուսինե Ավանեսյանը:
Նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը Բերձորում հայտարարել էր թե, «Ղարաբաղի հայերին մնում է մեկ ճանապարհ՝ «աղբարկղը նետել կեղծ «պետական ատրիբուտները», լուծարել խորհրդարանը և ենթարկվել Ադրբեջանի օրենքներին:

YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. The Artsakh/Nagorno Karabakh presidency has responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s latest statement demanding the elected officials of Nagorno Karabakh to surrender.
Presidential spokesperson Lusine Avanesyan issued a statement in response to Aliyev’s speech.
“Just a few days ago, the President of the Artsakh Republic called on the people and authorities of Azerbaijan to end the hatred and genocidal policy towards the people of Artsakh, to truly accept the principle of equality of people established by international law, the title and rights of the indigenous Armenian people to Artsakh.
At the same time, President Harutyunyan expressed his willingness to start a dialogue in an international format, based on the norms and principles of international law, especially on the principles of equality and self-determination of people, non-use of force and threat of force, peaceful settlement of disputes and principles of territorial integrity.
It is not the first time that Azerbaijan has spoken threateningly to the people of Artsakh after the Tripartite Declaration of a ceasefire, we have seen and continue to see manifestations of aggression in the form of local combat operations, blockade, energy and other pressures. This time, the President of Azerbaijan has added illegal demands to the elected authorities of the people of Artsakh.
The President and the National Assembly hold the primary mandate of the people of Artsakh, elected on democratic principles and on the basis of the Constitution of the Artsakh Republic. And the president of Azerbaijan is well aware that the main source of the subjectivityof Artsakh is those state institutions, and, in fact, with such demands, he recognizes the legitimacy and importance of those institutions.
Along with the active international efforts aimed at ensuring lasting peace in the South Caucasus, the repeated threats of the Azerbaijani President to the people and statehood of Artsakh are aimed at undermining the perspective of the effectiveness of these efforts. Emphasizing once again that Azerbaijan does not respect any international principles and obligations, President Harutyunyan reaffirms the provisions of his May 23 message addressed to the parties of the Tripartite Declaration and the UN Security Council," Avanesyan said.