2023 թվականի ապրիլ ամսվա շահութահարկը նախորդ տարվա համեմատ ավել է 63,1 տոկոսով․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց 2023 թվականի ապրիլին վճարված շահութահարկի տվյալները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ վարչապետը նշեց, որ 2023 թվականի ապրիլին, որը 2022 թվականի շահութահարկի ավարտական փուլն է, վճարվել է 160,5 միլիարդ դրամ շահութահարկ, որը պատմական ռեկորդ է։
«2022 թվականի ապրիլ ամսվա ընթացքում հարկ վճարողները վճարել են 98,4 միլիարդ դրամ շահութահարկ, իսկ 2018 թվականի ապրիլին 36,7 միլիարդ դրամ շահութահարկ։ Ըստ այդմ, 2023 թվականի ապրիլ ամսվա շահութահարկի ցուցանիշը 2022 թվականի ապրիլ ամսվա շահութահարկի ցուցանիշից ավել է 62,1 միլիարդ դրամով կամ 63,1 տոկոսով, իսկ 2018 թվականի ապրիլ ամսվա շահութահարկից ցուցանիշը ավել է 123,8 միլիարդ դրամով կամ 337,3 տոկոսով»,- ասաց վարչապետը։
Ըստ վարչապետի՝ սա նշանակում է, որ 2023 թվականին Հայաստանում բիզնեսը 337 տոկոսով ավել շահույթ է ստացել։
«Եթե խոսենք մեր բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ, կասեն, որ 2022 թվականի շահույթները աննախադեպ են, բայց մյուս կողմից ստվերի կրճատումը և նաև ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, որոնք նպաստել են այս գործընթացին, նույնպես կարևոր են»,- եզրափակեց վարչապետը։

Сбор налогов на прибыль в апреле 2023 года по сравнению с прошлым годом увеличился на 63,1%: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян представил данные относительно сбора налогов на прибыль в апреле 2023 года.
Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил на совместном заседании постоянных комиссий НС при предварительном обсуждении годового отчета «Об исполнении государственного бюджета Республики Армения в 2022 г.».
«В апреле 2022 года налогоплательщики заплатили 98,4 млрд драмов налогов на прибыль, в апреле 2018 года - 36,7 млрд драмов. Соответственно, показатель налогов на прибыль за апрель 2023 года на 62,1 млрд драмов или на 63,1 % выше показателя апреля 2022 года, и на 123,8 млрд драмов или на 337,3 % выше показателя апреля 2018 года.
По словам премьер-министра, это означает, что в 2023 году бизнес в Армении получил на 337 % больше прибыли.
«Если мы поговорим с представителями бизнеса, они скажут, что прибыли 2022 года были беспрецедентны, но, с другой стороны, важно и сокращение тени, а также институциональные реформы, которые способствовали этому процессу», - заключил премьер-министр.