Պապիկյանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին․ պատգամավորը վստահ է, որ ենթատեքստը քաղաքական չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը չի մասնակցում Մինսկում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը։
ՊՆ-ից չեն մանրամասնում, թե որն է նիստին Պապիկյանի չմասնակցելու պատճառը։
Հայաստանում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ևս չի տիրապետում մանրամասներին, թե ինչու Սուրեն Պապիկյանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին, սակայն համոզված է, որ դրանում քաղաքական ենթատեքստ չկա։
«Սուրեն Պապիկյանի չմասնակցելը տվյալ միջոցառմանը կապ չունի Հայաստան-ՀԱՊԿ հարաբերությունների հետ։ Մանրամասներին չեմ տիրապետում։ Վստահ եմ, որ ենթատեքստը քաղաքական չէ։ Պաշտպանության նախարարության հետ մանրամասները ճշտեք, ես կարծում եմ, որ դրանք կապված են տեխնիկական հարցերի հետ»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Մինսկում մայիսի 25-ին մեկնարկել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը։ Նիստի ընթացքում ելույթ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն՝ նշելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակներում օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումներին հայկական կողմի մասնակցության կարևորությունը։

Министр обороны Армении не участвует в заседании Совета министров обороны ОДКБ
Министр обороны Армении Сурен Папикян не участвует в заседании Совета министров обороны государств-членов ОДКБ в Минске. «Арменпресс» об этом сообщил пресс-секретарь Министерства обороны РА Арам Торосян.
В Минобороны не уточняют причину неучастия Папикяна в заседании.
Секретарь парламентской фракции правящей в Армении партии «Гражданский договор» Артур Ованнисян также не знает подробностей, почему Сурен Папикян не участвует в заседании Совета министров обороны ОДКБ, но уверен, что в этом нет политического подтекста.
«Неучастие Сурена Папикяна в данном мероприятии никак не связано с отношениями Армения-ОДКБ. Я не знаю подробностей. Я уверен, что контекст не политический. Подробности уточняйте в Минобороны, я думаю, что они связаны с техническими вопросами», - сказал Ованнисян.
25 мая в Минске началось заседание Совета министров обороны государств-членов ОДКБ. В ходе заседания выступил министр обороны Российской Федерации Сергей Шойгу, отметив важность участия армянской стороны в совместных мероприятиях оперативной и боевой готовности в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).