Չեխ գործարարները կայցելեն Հայաստան. hետաքրքրող ոլորտներն են ավիացիան, տեքստիլը, վերականգնվող էներգետիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Չեխիա հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, առկա է համագործակցության մեծ ներուժ: Ամփոփելով ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության այցը Չեխիա` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը, որը պատվիրակության կազմում էր, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այն լրացուցիչ խթան է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները ներկայացնելու, նոր գործընկերներ գտնելու առումով:
ՀՀ վարչապետի` Չեխիա կատարած այցի շրջանակում անցկացվել է միջկառավարական տնտեսական համաժողով և գործարար համաժողով: Հայաստանից Չեխիա մեկնել էր 25 գործարար ամենատարբեր ոլորտներից:
«Չեխ տնտեսվարողներին մանրամասն ներկայացրել ենք Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները, արդիականացված ծրագրերը, իսկ հայ գործարարները կարողացել են նոր գործընկերներ գտնել: Մեր հարաբերությունները Չեխիայի հետ ակտիվ զարգանում են: Նախորդ տարի աճել է առևտրաշրջանառության ծավալը: Այս տարի այդ միտումը ևս պահպանվել է: Այս միջոցառումները լավ հիմք են, որ մեր տնտեսվարողները կարողանան շփվել չեխ գործարարների հետ, գտնել համագործակցության նոր ուղիներ»,-ասաց Նարեկ Տերյանը:
Որպես արդյունք Նարեկ Տերյանը նշեց, որ Հայաստանի և Չեխիայի գործարարները փոխգործակցության պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել տարբեր ոլորտներում: Ճիշտ է, Չեխիայում երկու երկրների վարչապետների ասուլիսի ժամանակ խոսվեց փոքր ավիացիայի ոլորտում փոխադարձ հետաքրքրության մասին, սակայն տեքստիլի և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ևս համագործակցության հնարավորություններ են նախանշվում: Մոտակա ժամանակահատվածում սպասվում է չեխ գործարարների այցը Հայաստան, որպեսզի տեղում ծանոթանան փոխգործակցության, ինչու ոչ, համատեղ արտադրության հնարավորություններին:
«Չեխիայի գործարարները կայցելեն Հայաստան: Ինչպես արդեն ասվել էր, չեխական ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանում փոքր ինքնաթիռների արտադրությամբ: Արտադրությունը պլանավորվում է իրականացնել Լոռու մարզում: Խոսքը փոքր ինքնաթիռների մասին է՝ նախատեսված մինչև 6 հոգու համար: Կարծում եմ, որ Չեխիայի ու Հայաստանի գործընկերները դեռ ճանապարհ ունեն անցնելու մինչև հիմնեն ինքնաթիռների արտադրությունը, բայց այստեղ կարևորն այն, որ առաջին քայլերն արդեն արված են»,-ասաց Նարեկ Տերյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը նշեց, որ չեխ գործարարները հետաքրքրված են նաև արևային պանելների արտադրությամբ: Նարեկ Տերյանն ընդգծեց, որ օտարերկրյա ներդրումները կարևոր են Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար: Կառավարությունը տարբեր միջոցառումներով ու ծրագրերով նպաստում է ներդրումային միջավայրի բարելավմանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով Չեխիայում էր: Հանդիպումներ են տեղի ունեցել Չեխիայի կառավարության ղեկավար Պետր Ֆիալայի, Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի, խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի, Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստարչիլի հետ: Անցկացվել է միջկառավարական տնտեսական հանձնաժովի նիստ, ինչպես նաև գործարար համաժողով:

Чешские предприниматели посетят Армению: интересующие сферы - авиация, текстиль, возобновляемая энергетика
Отношения Армения-Чехия находятся на довольно высоком уровне, есть большой потенциал для сотрудничества. Подводя итоги визита в Чехию делегации, возглавляемой премьер-министром Армении, заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Терян, также побывавший с делегацией в Чехии, в беседе с «Арменпресс» отметил, что это дополнительный стимул в плане представления инвестиционных возможностей Армении и поиска новых партнеров.
В рамках визита премьер-министра РА в Чехию состоялись межправительственный экономический форум и бизнес-форум. В Чехию выехали 25 армянских предпринимателей, представляющих разные сферы.
«Чешским бизнесменам мы представили инвестиционные возможности Армении, модернизированные программы, армянские бизнесмены смогли найти новых партнеров. Наши отношения с Чехией активно развиваются. В прошлом году увеличился объем товарооборота. В этом году эта тенденция сохраняется. Подобные мероприятия являются хорошей основой для общения наших предпринимателей с чешскими бизнесменами, для поиска новых путей сотрудничества», - сказал Нарек Терян.
Нарек Терян отметил, что предприниматели Армении и Чехии достигли договоренностей о сотрудничестве в различных сферах. На пресс-конференции премьер-министров двух стран был высказан взаимный интерес в сфере малой авиации, намечаются возможности сотрудничества и в области текстиля и возобновляемых источников энергии. В ближайшее время ожидается визит чешских бизнесменов в Армению с целью ознакомления с возможностями сотрудничества и совместного производства.
«Чешские бизнесмены посетят Армению. Как уже было сказано, одна чешская компания заинтересована в производстве малых самолетов в Армении. Производство планируется наладить в Лорийской области. Речь идет о небольших самолетах, рассчитанных на 6 человек. Партнерам Чехии и Армении еще предстоит пройти путь до производства самолетов, но важно то, что первые шаги уже сделаны», - сказал Нарек Терян.
Заместитель министра экономики отметил, что чешские бизнесмены заинтересованы и в производстве солнечных батарей. Нарек Терян подчеркнул, что иностранные инвестиции важны для развития экономики Армении. Правительство различными мерами и программами способствует улучшению инвестиционной среды.
Делегация во главе с премьер-министром РА Николом Пашиняном 4-5 мая с двухдневным визитом находилась в Чехии. Там были проведены встречи с главой правительства Чехии Петром Фиалой, президентом Чехии Петром Павлом, председателем Палаты депутатов Парламента Маркетой Пекаровой Адамовой, председателем Сената Милошем Вистарчилом. Также состоялись заседание межправительственной экономической комиссии и бизнес-форум.