ՀՀ-ն հույս է հայտնում, որ խաղաղության պայմանագրի Ադրբեջանի արձագանքը կարտահայտի Վաշինգտոնի պայմանավորվածությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը հույս է հայտնում, որ խաղաղության պայմանագրի ադրբեջանական կողմի սպասվող արձագանքները կարտահայտեն Վաշինգտոնում տեղի ունեցած քննարկումները, ըմբռնումը:
Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ասուլիսում՝ անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե առաջիկայում տարբեր ձևաչափերով սպասվող բանակցություններում ենթադրվո՞ւմ է խաղաղության պայմանագրի ստորագրում:
Մոսկվայի բանակցությունները նախատեսված են հինգշաբթի օրը՝ մայիսի 25-ին: Վարչապետը մինչև հինգշաբթի իրատեսական չհամարեց ստորագրումը: «Եթե կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ կհաջողվի գալ ընդհանուր հայտարարի, բացառել չեմ կարող: Մեր խնդիրն է հնարավորինս արագ ավարտին հասցնել բանակցությունները և ստորագրել խաղաղության պայմանագիր: Համենայնդեպս, մեր թիմը շատ ինտենսիվ աշխատում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայկական կողմը Վաշինգտոնի բանակցություններից առաջ Ադրբեջանին փոխանցել է խաղաղության պայմանագրի իր խմբագրումները: Հիմա Հայաստանը սպասում է ադրբեջանական կողմի արձագանքին:
«Հույս ունենք, որ դա կարտահայտի Վաշինգտոնում տեղի ունեցած քննարկումները, ըմբռնումը, պայմանավորվածությունները, այն ըմբռնման առաջընթացը, որն արձանագրվել է: Եթե պարզվի, որ Ադրբեջանը, օրինակ, այս շաբաթ փոխանցի իր արձագանքները, և, եթե մի շաբաթը բավարար է վերլուծելու համար, եթե տեսնենք, որ այդ առաջարկները, մոտեցումները համարում ենք ընդունելի փոխզիջումային տրամաբանության մեջ, ինչո՞ւ չէ: Բայց այս պահին դեռևս չենք ստացել իրենց արձագանքները»,-ասաց վարչապետը:

Армения надеется, что отзыв Азербайджана на мирный договор отразит вашингтонские договоренности
Армянская сторона надеется, что ожидаемый отзыв азербайджанской стороны на мирный договор будет отражать состоявшиеся в Вашингтоне обсуждения и понимание.
Об этом, заявил премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции 22 мая, отвечая на вопрос «Арменпресс», предполагается ли в ходе предстоящих переговоров в различных форматах подписание мирного договора.
Переговоры в Москве запланированы на четверг, 25 мая. Премьер-министр не считает реальным подписание в четверг. «Если нам удастся прийти к согласию по открытию коммуникаций, я не исключаю этого. Наша задача - как можно скорее завершить переговоры и подписать мирный договор. В любом случае, наша команда работает очень интенсивно», - сказал Пашинян.
Армянская сторона направила Азербайджану свои поправки к мирному договору еще до переговоров в Вашингтоне. Теперь Армения ждет ответа азербайджанской стороны.
«Мы надеемся, что в нем будут отражены обсуждения, которые состоялись в Вашингтоне, понимание, договоренности, прогресс в понимании, который был зафиксирован. Если Азербайджан на этой неделе представит свои ответы, и если одной недели будет достаточно для анализа, если мы увидим, что эти предложения, подходы приемлемы в компромиссной логике, то почему бы и нет? Но на данный момент мы еще не получили их ответов», - сказал премьер-министр.