ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարը Հայաստան այցի ընթացքում ԼՂ հակամարտության հետ կապված կոչով հանդես կգա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 22-23-ին Հայաստան կատարելիք իր առաջին այցի ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին Հայաստան-Ադրբեջան ընթացիկ բանակցությունների համատեքստում կոչ կանի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Երևանում Բրիտանիայի դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նա կհորդորի երկու կողմերին շարունակել բովանդակային բանակցությունները՝ խաղաղ և կայուն կերպով լուծելու առկա խնդիրները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի փակումը:
Նա նաև կնշի, որ անհրաժեշտ է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ վերականգնելու ապրանքների և մարդկանց հոսքը Լեռնային Ղարաբաղ։
Այցին ընդառաջ՝ նախարար Դոքերթին ասել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր ազդեցությունն է ունենում հազարավոր մարդկանց վրա, ու թեպետ մենք հումանիտար աջակցություն ենք տրամադրում, այս հակամարտության կարգավորման միակ ճանապարհը երկու կողմերի շարունակական և բարեխիղճ կերպով ներգրավվածությունն է բանակցություններում»։
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ին ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել էին, որ մայիսի 22-23-ն այցով Հայաստանի Հանրապետությունում կգտնվի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին:
Մայիսի 22-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կկայանա ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Լեո Դոքերթիի հանդիպումը, որին կհաջորդի համատեղ մամուլի ասուլիս:

Министр по европейским делам Великобритании призовет к мирному разрешению нагорно-карабахского конфликта
В ходе своего первого визита в Армению 22-23 мая министр по европейским делам Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Лео Докерти в контексте текущих переговоров Армения-Азербайджан призовет к решению нагорно-карабахского конфликта мирным путем. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение посольства Великобритании в Армении.
Он призовет обе стороны к продолжению предметных переговоров для мирного и устойчивого решения существующих проблем, включая блокаду Лачинского коридора, также коснется необходимости принятия незамедлительных мер для восстановления передвижения людей и товаров в Нагорный Карабах.
Перед визитом министр Докерти заявил:
«Нагорно-карабахский конфликт оказывает влияние на тысячи людей, и хотя мы оказываем гуманитарную помощь, единственным путем урегулирования этого конфликта является последовательное и добросовестное участие обеих сторон в переговорах».
Ранее МИД РА сообщил «Арменпресс», что 22-23 мая Республику Армения посетит государственный министр по европейским делам Великобритании Лео Докерти.
22 мая в МИД РА состоится встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и Лео Докерти, после которой будет дана совместная пресс-конференция.