ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն այս տարվա առաջին եռամսյակում արտահանել է 1մլրդ 664 մլն 789.9 հազար դոլարի ապրանք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ավելացել է 2.3 անգամ, արտահանման ծավալներում ամենամեծ մասը բաժին է ընկնում թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերին, թանկարժեք մետաղներին ու դրանցից պատրաստված իրերին:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներից:
Իսկ ինչ վերաբերվում է ներմուծմանը, ապա այն կազմել է 2 մլրդ 583 մլն 263.3 հազար դոլար, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճը 89.1 տոկոս է: Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի արտաքին և փոխադարձ առևտրաշրջանառությունը տարվա առաջին եռամսյակում կազմել է 4 մլրդ 248 մլն 53.2 հազար դոլար, ինչը 2 անգամ ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Ամենաշատ արտահանումն արվել է դեպի Ռուսաստան՝ 838 մլն 777.9 հազար դոլարի, սա 4.5 անգամ ավելի շատ է, քան 2022-ի հունվար-մարտին արտահանվածը: Արտահանման ծավալներով երկրորդ տեղում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն է: Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանից ԱՄԷ է արտահանվել 288 մլն 774.9 հազար դոլարի արտադրանք, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը 13.2 անգամ է: Հաջորդը Նիդերլանդներն է: Հայաստանից Նիդերլանդներ արտահանումը 2023-ի հունվար-մարտին կազմել է 100 մլն 128.9 հազար դոլար, նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ աճը 80.5 տոկոս է:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման ծավալը կազմել է 878 մլն 138.2 հազար դոլար, իսկ ԵՄ երկրներ՝ 185 մլն 436.7 հազար դոլար:
Իսկ ինչ վերաբերում է արտահանված ապրանքներին, ապա առաջին եռամսյակում արտահանման ծավալներում ամենամեծ բաժինն ունեն թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերը, թանկարժեք մետաղները և դրանցից իրերը՝ 382 մլն 445.4 հազար դոլարի, սա 2022-ի հունվար-մարտի նկատմամբ ավելացել է շուրջ 4 անգամ: Այնուհետև Հայաստանից ամենաշատն արտահանվել են մեքենաներ, սարքավորումներ և մեխանիզմներ՝ 270 մլն 988.6 հազար դոլարի, աճը 16.9 անգամ է: Երրորդ տեղում պատրաստի սննդի արտադրանքն է, Հայաստանից հունվար-մարտին արտահանվել է 208 մլն 456.6 հազար դոլարի պատրաստի սննդի արտադրանք, 2022-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճը 53.3 տոկոս է:

Precious and semi-precious stones, precious metals are Armenia’s top exported goods, according to Q1 data
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Armenia exported goods worth over $1,6 billion in the first three months of 2023 – 2,3 times more than in Q1 of 2022, according to official data released by the Statistical Committee.
Precious and semi-precious stones, precious metals and related goods amount to the bulk of the exports.
Imports amounted to more than $2,5 billion – a 89,1% growth compared to the same period of last year.
Overall, Armenia’s foreign and mutual trade amounted to more than $4,2 billion – twice more than in 2022 Q1.
Russia was the top export destination, with exports totaling over $838 million (4,5 times more compared to 2022 Q1).
The second top export destination in Q1 2023 was the UAE with over $288 million in exports (13,2 times increase). Goods worth over $100 million were exported to the Netherlands (80,5% growth).
Overall, Armenian exports to EEU member states amounted to more than $878 million, while exports to EU countries totaled more than $185 million.
Most of the exports (over $382 million) were precious and semi-precious stones, precious metals and related goods (jewelry and other products made from precious and semi-precious stones, precious metals ), which is a 4-time growth compared to the same period of last year. The second most-exported goods are vehicles, equipment and mechanisms (over $270 million – a nearly 17-time growth). Some $208,4 million of food products (53,3% growth) were also exported in Q1.