«Հայը՝ ջազում, ջազը՝ բակում». Գյումրիում մեկնարկեց HAY-AT JAZZ ամենամյա ջազային փառատոնը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանի բակում MALKHAS JAZZ BAND-ի համերգային ծրագրով մայիսի 4-ին ազդարարվեց HAY-AT JAZZ ամենամյա ջազային փառատոնի մեկնարկը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, 4 օր շարունակ գյումրեցիներն ու քաղաքի հյուրերը տարբեր թանգարանների բակերում հնարավորություն կունենան վայելելու ջազային մեղեդիրները:
Ջազային բակերի ընտրությունը պատահական չէ: Ջազը կհնչի Հովհ. Շիրազի և Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարանների, Ասլամազյաններ քույրերի պատկերասրահի, Ժողովրդական ճարտարապետության ու կենցաղի թանգարանի, նույն Ձիթողցոնց տուն-թանգարանի բակերում: «HAY-AT JAZZ առաջին անգամ իրականացրել ենք 2016 թվականին: Ընդմիջում ունեցել ենք միայն 2018 և 2021 թվականներին: Այս տարի փառատոնն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ ֆինանսավորմամբ: Փառատոնի ձևաչափն ամբողջովին նույնն է, ինչ անցած տարիներին»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գյումրու քաղաքապետարանի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Լիլիթ Թովմասյանը:
Ի տարբերություն նախորդ տարիների, այս տարի փառատոնի կազմակերպիչները ջազային փառատոնը մի փոքր ուշ սկսեցին եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով: «Հիմնականում փառատոնը սկսում էինք ջազի միջազգային օրը, սակայն այս տարի եղանակային պայմանների, ապա նաև նույն օրը՝ Երևանում ջազային միջոցառումների պատճառով մի փոքր ուշ սկսեցինք՝ հնարավորություն տալով հանդիսատեսին և երաժիշտներին մասնակիցը լինելու և՛ Երևանում, և՛ Գյումրիում անցկացվող միջոցառումներին: Այս փառատոնն այլևս քաղաքացիություն ստացած միջոցառում է ու վստահ եմ, որ երկար է ապրելու Գյումրիում ու միշտ պահանջված է լինելու: Մեր եզակիությունը փառատոնը թանգարանների բակերում անցկացնելն է»,-նշեց Լիլիթ Թովմասյանը՝ հույս հայտնելով, որ ինչպես նախկինում, հետագայում ևս մարդիկ իրենց այցը Գյումրի կպլանավորեն նաև ջազային այս փառատոնի շնորհիվ:
MALKHAS JAZZ BAND-ը համերգի ավարտին պարգևատրվեց Գյումրու քաղաքապետարանի պատվոգրով: «Ես Գյումրիում ամեն անգամ ինձ շատ լավ եմ զգում՝ ասես մեր ակումբում լինեմ՝ շատ ջերմ ու հետաքրքիր միջավայր է, եղանակն էլ՝ հրաշալի: Ամեն անգամ մեծ ոգևորություն եմ զգում՝ շատ հետաքրքիր ու միևնույն ժամանակ շատ բարդ ջազային էներգետիկա կա Գյումրիում»,-համերգից հետո «Արմենպրես»-ին ասաց ՀՀ ժողովրդական արտիստ, ջազմեն, կոմպոզիտոր Լևոն Մալխասյանը:
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ ֆինանսավորմամբ։ Նախագծի հեղինակն է «Մանուկյան ընկերությունը», իրականացնող՝ «I LINK» ՀԿ-ն: Փառատոնի անցկացմանը աջակցել է նաև Գյումրու քաղաքապետարանը:

«Армяне в джазе, а джаз во дворе»: в Гюмри проходит ежегодный фестиваль джаза HAY-AT JAZZ
4 мая концертом MALKHAS JAZZ BAND-а, прошедшего во дворе Музея народной архитектуры и городского быта Гюмри, ознаменовалось открытие ежегодного фестиваля джаза HAY-AT JAZZ HAY-AT JAZZ. Как сообщает «Арменпресс», в течение 4 дней гюмрийцы и гости города будут наслаждаться джазовыми мелодиями во дворах различных музеев.
Выбор джазовых дворов не случаен. Джаз будет звучать во дворах Дома-музея Автика Исаакяна, Ованнеса Шираза, Галереи сестер Асламазян, Музея народной архитектуры и быта, Дома-музея Дзитохцянов. «Впервые мы провели HAY-AT JAZZ в 2016 году. У нас был перерыв лишь в 2018 и 2021 годах. В этом году фестиваль проводится при финансовом содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Формат фестиваля такой же, как и в прошлые годы», - рассказала «Арменпресс» начальник отдела культуры и по делам молодежи мэрии Гюмри Лилит Товмасян.
В отличие от предыдущих лет, в этом году организаторы фестиваля начали джазовый фестиваль с небольшим опозданием из-за неблагоприятных погодных условий. «Обычно мы начинали фестиваль в Международный день джаза, но в этом году из-за погодных условий и джазовых мероприятий в Ереване мы начали его чуть позже, дав зрителям и музыкантам возможность участвовать в мероприятиях, проводимых как в Ереване, так и в Гюмри. Этот фестиваль отныне стал мероприятием, получившим гражданство, и я уверена, что он долго проживет в Гюмри и всегда будет востребован. Его уникальность в том, что мы проводим фестиваль во дворах музеев», - сказала Лилит Товмасян, выразив надежду, что, как и прежде, так и в будущем, люди будут приезжать в Гюмри благодаря и этому фестивалю.
По окончании концерта MALKHAS JAZZ BAND был награжден почетной грамотой муниципалитета Гюмри. «Бывая в Гюмри, я всегда чувствую себя великолепно, как будто нахожусь в нашем клубе, здесь очень теплая и интересная обстановка, а погода замечательная. Каждый раз испытываю большой энтузиазм, в Гюмри очень интересная и в то же время очень сложная джазовая энергетика», - заметил после концерта народный артист РА, джазмен, композитор Левон Малхасян.
Фестиваль реализуется при финансовом содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Автор проекта - «Манукян компания», исполнитель - «I LINK». Проведению фестиваля помогает и мерия Гюмри.