Վրաստանում մեկնարկել է Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանում մեկնարկել է Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովը, որի ժամանակ ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը հանդես է եկել բացման ելույթով։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
Նախարար Սանոսյանը ողջունել է գործարար համաժողովի բոլոր մասնակիցներին և
շնորհակալություն հայտնել հայ և վրաց գործարար շփումների աշխուժացմանն ուղղված կարևոր աշխատաժողով կազմակերպելու համար։
«Համոզված եմ, որ այս ձևաչափով համաժողովը Հայաստանի և Վրաստանի գործարարներին հնարավորություն կընձեռի առավել հանգամանալից ծանոթանալ երկու երկրների տնտեսական միջավայրին, ներդրումային հնարավորություններին և, իհարկե, կնպաստի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ գործարար կապերի հաստատմանը։ Կասկածից վեր է, որ երկու երկրների միջև դարերի խորքից եկող բարեկամությունը, որը խարսխված է ընդհանուր արժեքների և պատմական ժառանգության վրա, ամուր հենք և պարարտ հող է ստեղծում մեր հետագա համագործակցության համար։ Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը մեր երկրի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթությունների շարքում են»-ընդգծել է նախարար Սանոսյանը։
Նախարարը նաև նշել է, որ հայ-վրացական միջպետական փոխհարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչը ծանրակշիռ տեղ է զբաղեցնում, և այս համատեքստում անչափ կարևոր է հայ-վրացական համատեղ գործարար համաժողովի անցկացումը, որը երկարաժամկետ համագործակցության ձգտող կապերի հաստատման և երկու երկրների առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդման լավ հնարավորություն է ընձեռում։
Նախարարը նկատել է նաև, որ Հայաստանի գործող ներդրումային օրենսդրությունը ապահովում է համահավասար վերաբերմունք բոլոր գործարարների համար, ինչը գործնականում նշանակում է, որ ձեռներեցությամբ զբաղվելու իրավական ռեժիմը օտարերկրացիների համար չի կարող լինել պակաս բարենպաստ, քան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին տրամադրվող իրավական ռեժիմը:
«Այսօր մենք ունենք արագ աճող տնտեսություն, կայուն մակրոտնտեսական միջավայր և ազատ ներդրումային օրենսդրություն։ Առկա փորձառու, ստեղծագործ և մրցունակ մարդկային կապիտալը, խոշոր շուկաներին հեշտ հասանելիությունը, ինչպես նաև գործարար միջավայրը շարունակաբար բարելավելու Կառավարության հանձնառությունը, ստեղծում են բոլոր նախապայմանները օտարերկրյա ներդրողներին Հայաստանում շահութաբեր բիզնես գործունեություն վարելու համար»,-իր ելույթը եզրափակել է նախարար Սանոսյանը։

The Armenia-Georgia business forum kicks off in Georgia
YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. The Armenia-Georgia business forum has started in Georgia. Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan made an opening speech, ARMENPRESS was informed from the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
Minister Sanosyan welcomed all participants of the business forum and thanked for organizing the important workshop aimed at revitalizing Armenian and Georgian business contacts.
"I am sure that the forum in this format will give the businessmen of Armenia and Georgia the opportunity to get to know more thoroughly the economic environment, investment opportunities of the two countries and, of course, will contribute to the establishment of business relations with representatives of various fields. There is no doubt that the centuries-old friendship between the two countries, based on common values and historical heritage, creates a solid foundation and fertile ground for our future cooperation. Further development and deepening of relations with Georgia are among the important priorities of our country's foreign policy," Minister Sanosyan emphasized.
The minister also noted that the economic component occupies a significant place in Armenian-Georgian interstate relations, and in this context it is extremely important to hold a joint Armenian-Georgian business forum, which provides a good opportunity to establish ties for long-term cooperation and strengthen trade and economic ties between the two countries.
The minister also noted that the current investment legislation of Armenia provides equality for all businessmen, which practically means that the legal regime for doing entrepreneurship cannot be less favorable for foreigners than the legal regime provided to the citizens of the Republic of Armenia.
"Today we have a fast growing economy, a stable macroeconomic environment and free investment legislation. The available experienced, creative and competitive human capital, easy access to large markets, as well as the Government's commitment to continuously improve the business environment, create all the preconditions for foreign investors to conduct profitable business activities in Armenia," Minister Sanosyan concluded his speech.