ԱՄՆ-ն մտահոգություն է հայտնել ադրբեջանցի զինվորականների տեղաշարժերի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Քերըն Դոնֆրիդը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում մտահոգություն է հայտնել ադրբեջանցի զինվորականների տեղաշարժերի կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
Պատելը հավելել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Դոնֆրիդն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հավատարմությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ «Ինչպես պետքարտուղարը բազմիցս ասել է, ուղիղ երկխոսությունն է այս հարցի լուծման և ամուր խաղաղության հասնելու բանալին։ Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։ Մենք կշարունակենք նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ գործընկերների հետ և բազմակողմ կազմակերպությունների միջոցով։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը մարտի 25-ին հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ ոտնահարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, մարտի 25-ին Շուշի-Լիսագոր հատվածում խախտել են նույն փաստաթղթով ամրագրված շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության տարածքում:

США выразили обеспокоенность по поводу передвижений азербайджанских военных
В телефонном разговоре с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым помощник госсекретаря США Карен Донфрид выразила обеспокоенность по поводу передвижений азербайджанских военных.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
Патель добавил, что в ходе телефонного разговора Донфрид подчеркнула приверженность США мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном. «Как неоднократно говорил госсекретарь, прямой диалог является ключом к решению этого вопроса и достижению прочного мира. Этот конфликт не имеет военного решения. Мы и впредь будем содействовать переговорам между Арменией и Азербайджаном как в двустороннем формате, так и с партнерами, и посредством многосторонние организации.
Информационный штаб Республики Арцах сообщил, что вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз, нарушив обязательства, принятые по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 г., 25 марта на участке Шуши-Лисагор перешли линию соприкосновения, установленную тем же документом, и обеспечили определенное позиционное продвижение на территории Республики Арцах.