ԱՄՆ-ն մտահոգություն է հայտնել ադրբեջանցի զինվորականների տեղաշարժերի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Քերըն Դոնֆրիդը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում մտահոգություն է հայտնել ադրբեջանցի զինվորականների տեղաշարժերի կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
Պատելը հավելել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Դոնֆրիդն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հավատարմությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ «Ինչպես պետքարտուղարը բազմիցս ասել է, ուղիղ երկխոսությունն է այս հարցի լուծման և ամուր խաղաղության հասնելու բանալին։ Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։ Մենք կշարունակենք նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ գործընկերների հետ և բազմակողմ կազմակերպությունների միջոցով։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը մարտի 25-ին հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ ոտնահարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, մարտի 25-ին Շուշի-Լիսագոր հատվածում խախտել են նույն փաստաթղթով ամրագրված շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության տարածքում:

YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. United States Assistant Secretary of State Karen Donfried spoke on the phone with the Azerbaijani foreign minister on March 27 to express concern over Azerbaijani military movements, the United States State Department spokesperson said at a press briefing.
“Assistant Secretary Karen Donfried spoke with Foreign Minister Bayramov this morning and expressed concern over Azerbaijani military movements,” State Department spokesperson Vedant Patel said when asked to give updates from the situation on the ground regarding Armenia-Azerbaijan.
“She emphasized the U.S.’s commitment to Armenia-Azerbaijan peace negotiations. As the Secretary has also spoken about this quite repeatedly, direct dialogue is key to resolving this issue and reaching a lasting peace. There is not a military solution to this conflict. We’ll continue to facilitate discussions between Armenia and Azerbaijan bilaterally as well as with partners, and as well as throughout multilateral organizations as well,” Patel added.
On March 25, the Azerbaijani military breached the line of contact and advanced into Nagorno Karabakh.