Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2 ամսում աճել է 10.9 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա առաջին երկու ամսում՝ հունվար-փետրվարին 10.9 տոկոսով աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը հունվար-փետրվարին 2022-ի հունվար-փետրվարի համեմատ ավելացել է 1 տոկոսով: Շինարարության ծավալը այս տարի 2 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելացել է 13.2 տոկոսով
Իսկ առևտրի շրջանառությունում այս տարվա հունվար-փետրվարին 2022-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ ավելացումը կազմել է 18 տոկոս:
2023-ի առաջին 2 ամսում Հայաստանում մատուցված ծառայությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ ավելացել է 23.5 տոկոսով:
Իսկ այս տարվա հունվար-փետրվարի ընթացքում սպառողական գների ինդեքսը 2022-ի հունվար-փետրվարի համեմատ աճել է 8.1 տոկոսով: Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն էլ նույն ժամանակահատվածում աճել է 0.8 տոկոսով:
Իսկ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում հունվար-փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ 0.2 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է արտաքին առևտրաշրջանառությանը, այս տարվա առաջին երկու ամսում արտաքին առևտշրջանառության ծավալներում նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ արձանագրվել է 77.7 տոկոս աճ, ընդ որում արտահանումն աճել է 96.4 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 67.4:

Показатель экономической активности Армении за 2 месяца вырос на 10,9%
Индекс экономической активности Армении за первые два месяца этого года, январь-февраль, по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 10,9 %.
Как сообщает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом РА.
Объем промышленного производства в январе-феврале 2022 года по сравнению с январем-февралем 2022 года увеличился на 1 %. Объем строительства за 2 месяца этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года увеличился на 13,2 %.
Рост товарооборота в январе-феврале текущего года по сравнению с тем же периодом 2022 года составил 18 %.
За первые 2 месяца 2023 года объем оказанных услуг в Армении увеличился на 23,5 %.
За январь-февраль текущего года индекс потребительских цен вырос на 8,1 % по сравнению с январем-февралем 2022 года. Индекс цен на промышленную продукцию за тот же период увеличился на 0,8 %.
В объеме производства электроэнергии в январе-феврале по сравнению с аналогичным периодом прошлого года наблюдается снижение на 0,2 %.
Что касается внешнеторгового оборота, то за первые два месяца текущего года зафиксирован рост объема внешнеторгового оборота по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 77,7 %, при этом экспорт увеличился на 96,4 %, импорт - на 67,4 %