ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցը պետք է հասցեագրվի. վարչապետն ընդգծեց միջազգային մեխանիզմի կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցի հասցեագրման անհրաժեշտությունը, և այդ հարցը միջազգային մեխանիզմներով պետք է դիտարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ հարթության մեջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին հայտարարեց իր ասուլիսում՝ անդրադառնալով շրջանառվող հարցին՝ տարածվող մի փաստաթղթի վերաբերյալ, որն, ըստ տարածողների, բանակցվող փաստաթղթերից է:
Փաշինյանը հորդորեց միշտ թերահավատությամբ վերաբերվել այն արտահոսքերին, որոնք վերաբերում են կոնֆիդենցիալության ոլորտին և արձանագրել փաստեր:
«Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանը Պրահայում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Ինչու ենք մենք ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը. որովհետև եթե մենք չենք ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանն էլ չի ճանաչում մեր տարածքային ամբողջականությունը: Այլ խնդիր է, որ երբ մենք ճանաչում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ինքը փորձում է այլ դռնով կամ այլ խողովակով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելուն ուղղված գործողություններ իրականացնել»,-ասաց վարչապետը:
Նա վստահեցրեց, որ ՀՀ իշխանության հրապարակային դիրքորոշումները՝ ԼՂ-ի հետ կապված, շարունակում են մնալ նույնը:
«ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցը պետք է հասցեագրվի, և հարցի առաջնային շահառուն պետք է լինի ԼՂ ժողովուրդը, և այդ հարցը միջազգային մեխանիզմներով պետք է դիտարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ հարթության մեջ: Եվ ես կարծում եմ, որ այս ձևակերպումները տալիս են բոլոր հնարավորությունները, որ մենք հասցեագրենք ՀՀ ազգային շահերը և լիարժեք կերպով հասցեագրենք նաև ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և իրավունքի հարցերը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ճիշտ չհամարեց քննարկել պարբերություններ, քանի որ որևէ փաստաթուղթ բաղկացած չէ մեկ պարբերությունից: Մի պարբերություն կարող է 180 աստիճանով պտտել մյուս պարբերության իմաստը:

Вопрос безопасности и прав народа НК должен быть адресован: Пашинян о необходимости международного механизма
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул необходимость решения вопроса безопасности и прав народа Нагорного Карабаха, и этот вопрос должен рассматриваться посредством международных механизмов в плоскости Баку-Степанакерт.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, состоявшейся 14 марта, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись вопроса относительно распространяемого документа, который, который, по мнению распространителей, является одним из переговорных документов.
Пашинян призвал скептически относиться к утечкам из сферы конфиденциальности и фиксировать факты.
«Республика Армения и Азербайджан договорились в Праге, что признают территориальную целостность друг друга. Почему мы признаем территориальную целостность Азербайджана? Потому что если мы не признаем территориальную целостность Азербайджана, Азербайджан тоже не признает нашу территориальную целостность. Другое дело, что когда мы признаем территориальную целостность Азербайджана, он через другую дверь или другой канал пытается проводить действия, направленные на непризнание территориальной целостности Армении», - сказал премьер-министр.
Он заверил, что публичная позиция правительства РА в отношении Нагорного Карабаха остается прежней.
«Вопрос безопасности и прав народа Нагорного Карабаха должен быть решен, и основным бенефициаром этого вопроса должен быть народ Нагорного Карабаха, и этот вопрос должен рассматриваться посредством международных механизмов в плоскости Баку-Степанакерт. И я думаю, что эти формулировки дают нам все возможности для решения национальных интересов РА и полного решения вопросов безопасности и прав народа Нагорного Карабаха», - заключил Пашинян.
Он не считает правильным обсуждение пунктов, потому что ни один документ не состоит из одного пункта. Один пункт может повернуть смысл другого на 180 градусов.