Պետք է ի ցույց դնենք անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու վերաբերյալ մեր կամքը․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը փորձում է կոտրել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու կամքը։ Եթե այդ կամքը մնաց ամուր և անսասան, դա է բոլոր հետագա իրադարձությունների հիմքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին մարտի 14-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե որևէ մեկը մտածում է, որ անկախ պետություն ունենալու Հայաստանի ժողովրդի կամքը կարելի է կոտրել, ես այդպես չեմ մտածում, մենք պետք է անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու վերաբերյալ մեր կամքն ի ցույց դնենք։ Այս կամքն է ամենակարևորը, մնացածը, իմ կարծիքով, լուծվող հարցեր են։ Բնականաբար, ես չեմ ասում միայն կամքով է, բայց ամեն ինչ ի վերջո իրականության մեջ արտահայտվում է կամքով կամ դրա բացակայությամբ»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ կարևոր է նկատել և գնահատել անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու կամքը թուլացնելուն ուղղված այն գործողությունները, որոնք ունեն արտաքին աղբյուր։ «Հայաստանի ներսում այդպիսի աղբյուր չկա։ Եթե Հայաստանի կամ Լեռնային Ղարաբաղի ներսում կան նման դրսևորումներ, այդ դրսևորումներն ունեն միայն արտաքին աղբյուր։ Մենք՝ որպես պետություն, որպես հանրություն, պետք է ի վիճակի լինենք այդ երևույթները գնահատելու»,- նկատեց կառավարության ղեկավարը։
Նա կարևորեց նաև ապացուցելի դարձնելը, որ Հայաստանի սահմանին կամ Լեռնային Ղարաբաղում հնարավոր էսկալացիաների հեղինակը հայկական կողմը չէ։ «Հայաստանի սահմանի երկայնքով մենք այդ խնդիրը լուծել ենք։ Լեռնային Ղարաբաղում նույնպես այդ գործիքը կա։ Հույս ունեմ, որ այդ մեխանիզմը պատշաճ կաշխատի, խոսքը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի և նրանց կողմից հրապարակվող փաստերի մասին է»,- ասաց Փաշինյանը։

Мы должны продемонстрировать нашу волю иметь независимое суверенное государство: Никол Пашинян
Азербайджан пытается сломить волю народа Нагорного Карабаха жить на своей Родине. Эта воля осталась твердой и непоколебимой, и это является основой всех последующих событий. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, состоявшейся 14 марта, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян
«Если кому-то кажется, что воля армянского народа к независимому государству может быть сломлена, я этого не думаю, мы должны показать нашу волю иметь независимое суверенное государство. Это воля - самое главное, остальное, на мой взгляд, вопросы, требующие решения. Естественно, я не говорю, что это возможно лишь благодаря воле, но в конечном итоге, в действительности все выражается наличием воли или ее отсутствием», - заметил Пашинян.
Он подчеркнул, что важно замечать и оценивать действия, направленные на ослабление воли иметь независимое суверенное государство, которые имеют внешний источник. «Такого источника в Армении нет. Если такие проявления и есть внутри Армении или Нагорного Карабаха, то эти проявления имеют только внешний источник. Мы, как государство, как общество, должны иметь возможность оценивать эти явления», - отметил глава правительства.
Он также подчеркнул важность доказательств, что инициатором эскалации вдоль границы Армении или в Нагорном Карабахе является не Армения. «На границе с Арменией мы решили эту проблему. Этот инструмент есть и в Нагорном Карабахе. Надеюсь, что этот механизм будет работать должным образом, речь идет о миротворческих силах РФ в Нагорном Карабахе и публикуемых ими фактах», - сказал Пашинян.