Ալեն Սիմոնյանը Բահրեյնում հանդիպել է Բելգիայի, Հունգարիայի և Եգիպտոսի խորհրդարանների ղեկավարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Բահրեյնում խաղաղության եւ անվտանգության հարցերին նվիրված Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
Գործընկերային հանդիպումների եւ պաշտոնական ճաշկերույթի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը խորհրդարանների ղեկավարներին է ներկայացրել 44-օրյա պատերազմին հաջորդող իրադրությունը՝ մասնավորեցնելով Ադրբեջանի կողմից վարվող հակահայ քարոզչության եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու դեպքերը:
Բելգիայի Սենատի նախագահ Ստեֆանի Դ'Օզի հետ քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի շրջափակմանն առնչվող եւ չլուծված հումանիտար խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Հունգարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Լազլո Կովերը հետաքրքրվել է Լաչինի՝ որպես կյանքի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքներից, քննարկվել են նաեւ տարբեր միջազգային հարթակներում խնդրի բարձրաձայնման արդյունքները:

Ален Симонян встретился в Бахрейне с руководителями парламентов Бельгии, Венгрии и Египта
ЕРЕВАН, 13 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Председатель НС РА Ален Симонян провел ряд встреч с главами парламентов разных стран в рамках Ассамблеи Межпарламентского союза, посвященной вопросам мира и безопасности в Бахрейне. Об этом «Арменпресс» сообщили в Национальном Собрании РА.
В ходе партнерских встреч и официального обеда Председатель НС представил руководителям парламентов ситуацию после 44-дневной войны, подробно изложив случаи антиармянской пропаганды, проводимой Азербайджаном, и вторжения на суверенную территорию Армения.
Вопросы, связанные с блокадой армян Нагорного Карабаха и нерешенными гуманитарными вопросами, были обсуждены с председателем Сената Бельгии Стефани Д'Оз.
Председатель Венгерского национального собрания Ласло Ковер интересовался последствиями кризиса Лачина как коридора жизни, а также обсуждались итоги поднятия вопроса на различных международных площадках.