Արցախի շրջափակումը ցույց տվեց, որ հայ մարդը գաղափարներ քննարկելու մեծ պահանջ ունի. Ռուբեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի շրջափակումը ցույց տվեց, որ հայ մարդը գաղափարների շուրջ քննարկումներ ունենալու մեծ պահանջ ունի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց մարտի 10-ին՝ «Ապագա հայկականը» համաժողովին Արցախից տեսակապով միացած «Ապագա հայկականը» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Արցախի շրջափակումը ցույց տվեց, որ սուտ է, թե հայը մտածում է միայն ուտելու մասին, հայն ունի գաղափարների շուրջ քննարկումներ մեծ պահանջ: Նա պիտի հավատա և դրա համար պիտի իմանա, որ ինքը կարևոր է՝ որպես անձ: Դա չես կարող անել խանութները սնունդ լցնելով, կարևոր է գաղափարը, առանց դրա ոչինչ չի ստացվելու մեզ մոտ»,- ընդգծեց Վարդանյանը:
Ռուբեն Վարդանյանը նշեց, որ կա պատասխանատվություն և՛ զոհված զինծառայողների, և՛ մեր սերնդի առջև. «Մենք նրանց պետք է փոխանցենք ոչ թե ավտոմեքենաներ ու տներ, այլ արժանապատիվ հայկական ազգային արժեքներով կյանք»:
Անդրադառնալով նախաձեռնությանը՝ Վարդանյանն ասաց, որ խորհրդանշանական է այս օրը միջոցառման բացումն իրականացնելը. «Ութ տարի առաջ Նուբար Աֆեյանի, Վարդան Գրիգորյանի հետ մենք սկսեցինք Ավրորայի մեր երկարաժամկետ ճանապարհը»:
«Եվ ես վստահ եմ, որ մեր այսօրվա միջոցառումը, որինց ցավոք ես չեմ կարող ներկա գտնվել, շատ կարևոր դեր է խաղալու ապագայի համար և տալու է շատ կարևոր հարցերի պատասխաններ: Շատ կարևոր է հարգանքը դեպի գիտելիքը, դեպի աշխատանքը, դեպի ազգային ավանդույթներն ու արժեքները, ես վստահ եմ՝ առանց դրանց ոչ մի բան չի ստացվի»,- ասաց Վարդանյանը:

Блокада Арцаха показала, что армяне нуждаются в обсуждении идей: Рубен Варданян
Как сообщает «Арменпресс», такую мысль на конференции инициативы «Будущее армянское», начавшейся 10 марта, выразил присоединившийся из Арцаха в онлайн режиме соучредитель инициативы Рубен Варданян.
«Блокада Арцаха показала, что это ложь, что армяне думают лишь о пропитании, и что армяне имеют большую потребность в обсуждении идей. Армянин должен верить и знать, что он важен как личность. Заполняя магазины продуктами, этого не сделать, важна идея, без нее у нас ничего не получится», - подчеркнул Варданян.
Рубен Варданян отметил, что есть ответственность и перед погибшими военнослужащими, и перед нашим поколением. «Мы должны дать им не машины и дома, а жизнь с достойными армянскими национальными ценностями».
Касаясь инициативы, Варданян сказал, что открытие конференции именно в этот день носит символический характер. «Восемь лет назад мы вместе с Нубаром Афеяном и Варданом Григоряном начали наш многолетний путь к «Авроре» ».
«И я уверен, что сегодняшнее мероприятие, на которое я, к сожалению, не смогу попасть, сыграет очень важную роль для будущего и даст ответы на многие важные вопросы. Уважение к знаниям, к труду, к национальным традициям и ценностям очень важно, я уверен, что без них ничего не будет достигнуто», - отметил Рубен Варданян.