Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 43-ի. երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը մարտի 9-ի ժամը 10:00-ի դրությամբ հասել է 43-ի։ Նրանցից 17-ը հոսպիտալացված է, 15-ը չի հոսպիտալացվել, 11-ը՝ դուրս է գրվել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից, հոսպիտալացվածներից 15-ի առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 2-ինը՝ ծանր:
43 վարակվածից 40-ը պատվաստված չէ, 3-ը պատվաստված է մեկ դեղաչափով:
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ծնողներին հորդորվում է դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում:

Число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 43: состояние двух заболевших оценивается как тяжелое
По состоянию на 10:00 9 марта число лабораторно подтвержденных случаев кори в Республике Армения достигло 43. 17 больных госпитализировано,11 уже выписались из больниц.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве здравоохранения, состояние 15 госпитализированных пациентов оценивается как средней тяжести, 2-их как тяжелое.
Из 43 инфицированных пациентов 40 не были вакцинированы, 3 вакцинированы лишь один раз
В министерстве напоминают, что по национальному календарю прививок прививки от кори предусмотрены для детей в возрасте 1 года и 4-6 лет.
Родителям детей, не получивших плановые прививки от кори, настоятельно рекомендуется обратиться в поликлинику и провести вакцинацию своих детей.
Вакцинации подлежат и лица, находившиеся в контакте с больными корью и не прошедшие 2-й вакцинации от кори.