Դիվերսանտներն Արցախի ոստիկանության մեքենայի ուղղությամբ արձակել են հարյուրավոր կրակոցներ. ՄԻՊ-ի արտահերթ զեկույցը Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակման մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է զեկույց Ադրբեջանական զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի կողմից 2023 թվականի մարտի 5-ին իրականացված ահաբեկչական գործողության մասին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, զեկույցում ամփոփված են ահաբեկչական գործողության վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ հաստատության կողմից հավաքագրված փաստերը, որոնք ստացվել են իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում, իրավասու մարմիններից և բաց աղբյուրներից։
«Ըստ հավաքագրված փաստերի նախօրոք պլանավորված ահաբեկչական գործողությունը տեղի է ունեցել մարտի 5-ին ժամը՝ 10:00-ի սահմաններում։
Ոստիկանական մեքենան Ստեփանակերտից շարժվել է 09:30-ի սահմաններում, մինչ այդ կայանված էր ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության վարչական շենքի դիմաց։ Մեքենայի անձնակազմը բաղկացած էր 4 ոստիկաններից՝ փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայան, մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյան, լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյան և լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյան։
Հավաքագրված փաստերից հստակ երևում է, որ մեքենան շարժվում է Ստեփանակերտից, ուստի անհիմն և կեղծ են ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, թե իբր մեքենայով հայկականան կողմը Հայաստանի Հանրապետությունից զենք-զինամթերք էր տեղափոխում Արցախ։ Ստեփանակերտից մեկնող արցախցի ոստիկանների մեքենայում եղել են միայն ծառայողական փաստաթղթեր ու նրանց տաբելային զենքը։
Մոտավորապես 30-40 րոպե երթևեկելուց հետո մեքենայի անձնակազմը նկատել է, որ ճանապարհի երթևեկելի հատվածում շարված են քարեր, որոնք խանգարում են երթևեկության: Մեքենան կանգ է առել։
Քարերի հետևից դուրս են եկել ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի թվով 5 անդամներ՝ զինվորական հագուստով, դիմակավորված, ինքնաձիգերով զինված և ինքնաձիգերի փողերը դեպի մեքենան ուղղած։
Մեքենայի վարորդը փորձել է հետ պտտել ավտոմեքենան, սակայն նույն պահին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի նշյալ 5 անդամները՝ դիմացից, ինչպես նաև ճանապարհի աջ և ձախ հատվածում դարանակալած դիվերսիոն խմբի ևս 10 անդամներ սկսել են կրակահերթեր արձակել ավտոմեքենայի ուղղությամբ։ Կրակահերթերը շարունակվել են մոտ 10 րոպե։
Մեքենայի արտաքին զննությունը հստակ ցույց է տալիս, որ մեքենայի ուղղությամբ ադրեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից արձակվել են հարյուրավոր գնդակներ։
Կրակը դադարելուց հետո ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի 3 անդամներ մոտեցել են մեքենային, ենթադրաբար զննել մեքենան, հսկողական կրակոցներ արձակել մեքենայի վարորդի և վարորդի մոտ նստած ուղևորի ուղղությամբ։ Սակայն, ըստ փրկված ոստիկանի վկայության, ադրբեջանցիները մեքենայի հետնամասի սրահի դուռը չեն բացել՝ ենթադրաբար չնկատելով, որ հետնամասի սրահում ևս ուղևորներ կան։
Այնուհետև ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամները սկսել են հեռանալ հանցագործության վայրից դեպի ճանապարհին հանդիպակաց բարձունքում տեղակայված իրենց զինված հենակետեր։
Ադրբեջանցիների՝ հետ քաշվելու ընթացքում հայկական կողմից բացված պատասխան կրակի հետևանքով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամների շրջանում եղել են զոհեր և վիրավորներ։
Ահաբեկչական հարձակումից մոտ 30-40 րոպե հետո տեղ են ժամանել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչները։ Նրանց միջամտությունից հետո կրակը դադարեցվել է։
Ռուսական կողմի միջամտությունից հետո ադրբեջանական կողմը շարունակել է հետ քաշվել՝ իր հետ տանելով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի զոհված անդամներին և վիրավորներին։
Ռուսական խաղաղապահները Ա.Գասպարյանին և Դ․ Հովսեփյանին տեղում ցուցաբերել են առաջին բուժօգնություն և տեղափոխել հիվանդանոց»,- նշված է զեկույցում։
Ադրբեջանական հարձակման հետևանքով փոխգնդապետ Արմեն Բաբայանը, մայոր Դավիթ Դանիելյանը տեղում զոհվել են, իսկ լեյտենանտ Արարատ Գասպարյանը մահացել է հիվանդանոց տեղափոխվելիս։ Լեյտենանտ Դավիթ Հովսեփյանը ստացել է կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում և գտնվում է հանրապետական բժշկական կենտրոնում։ Նա վիրահատվել է, գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում՝ բժիշկների հսկողության տակ, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Զեկույցը պատրաստվել է բաց և փակ տարբերակով` հայերեն և անգլերեն։ Այն ուղարկվել է միջազգային կազմակերպություններին և իրավապաշտպան կառույցներին:

The saboteurs fired hundreds of shots at the Artsakh police car. Human Rights Defender’s emergency report
YEREVAN, MARCH 8, ARMENPRESS. The human rights defender of the Republic of Artsakh published a report on the terrorist operation carried out by the sabotage group of the Azerbaijani armed forces on March 5, 2023. ARMENPRESS reports, the report summarizes the facts collected by the office of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh regarding the terrorist act, which were obtained as a result of the fact-finding activities, from competent authorities and open sources.
"According to the collected facts, the pre-planned terrorist act took place on March 5 at around 10:00 AM.
The police car left Stepanakert at around 09:30, before that it was parked in front of the administrative building of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia. There were 4 police officers in the car: Lt. Colonel Armen Babayan, Major Davit Danielyan, Lieutenant Ararat Gasparyan and Lieutenant Davit Hovsepyan.
The collected facts clearly show that the car was moving from Stepanakert, so the claims of the Azerbaijani side that the Armenian side was transporting weapons and ammunition from the Republic of Armenia to Artsakh are groundless and false. In the car of Artsakh policemen leaving Stepanakert, there were only official documents and their personal weapons.
After approximately 30-40 minutes of driving, the policemen noted that stones were lined up on the road, which obstructed the traffic. The car stopped.
5 members of the Azerbaijani sabotage group came out from behind the stones, dressed in military clothes, masked, armed with assault rifles and aiming the barrels of the assault rifles at the car.
The driver of the car tried to turn the car back, but at that moment the 5 members of the Azerbaijani sabotage group, from the front, as well as 10 other members of the sabotage group, who were lying in wait on the right and left side of the road, started shooting at the car. The firing continued for about 10 minutes.
The external examination of the car clearly shows that hundreds of bullets were fired at the car by the Azerbaijani sabotage group.
After the fire stopped, 3 members of the Azerbaijani sabotage group approached the car, allegedly inspected the car, fired control shots at the driver of the car and the passenger sitting next to the driver. However, according to the testimony of the policeman who survived, the Azerbaijanis did not open the door of the rear compartment of the car, presumably not noticing that there were also passengers in the rear compartment.
Then, the members of the Azerbaijani sabotage group started to leave the scene of the crime to their armed bases located on the hill opposite the road.
As a result of the retaliatory fire opened by the Armenian side during the retreat of the Azerbaijanis, there were casualties and injuries among the members of the Azerbaijani sabotage group.
About 30-40 minutes after the terrorist attack, representatives of the Russian peacekeeping troops arrived. After their intervention, the fire was stopped.
After the intervention of the Russian side, the Azerbaijani side continued to retreat, taking with it the dead and wounded members of the Azerbaijani sabotage group.
Russian peacekeepers delivered first aid on the spot to A. Gasparyan and D. Hovsepyan and took to the hospital," the report states.
As a result of the Azerbaijani attack, lieutenant colonel Armen Babayan, major Davit Danielyan were killed on the spot, and lieutenant Ararat Gasparyan died while being taken to the hospital. Lieutenant Davit Hovsepyan received a gunshot wound in the chest and is in the Republican Medical Center. He underwent a surgery, is in the intensive care unit under the supervision of doctors, his life is not in danger.