Խաղաղության ձգտումը կրճատում է երկրների միջեւ հեռավորությունը. Ալեն Սիմոնյանը՝ ՀՀ-ում Մեքսիկայի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 1-ին ընդունել է Հայաստանում Մեքսիկայի նորանշանակ դեսպան Էդուարդո Վիլյեգաս Մեխիասին: Նա շնորհավորել է արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջող համագործակցություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ազգային ժողովի տարածած հաղորդագրությունից, զրույցի ընթացքում կարեւորվել են միջխորհրդարանական կապերը՝ մասնավորեցնելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Խոսելով առեւտրատնտեսական կապերի, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ գործուն քայլեր են անհրաժեշտ տնտեսական, գիտատեխնիկական, առողջապահության, քրեաիրավական ոլորտներին առնչվող նախագծային փուլում գտնվող 5 համաձայնագրերն ավարտին հասցնելու համար:
Նա երախտագիտություն է հայտնել Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների Սենատի բոլոր անդամներին, որոնք նախաձեռնել եւ 2023 թվականի փետրվարի 8-ին ընդունել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման մասին փաստաթուղթը՝ հավելելով, որ Պատգամավորների պալատը նույնպես հանդես կգա համապատասխան նախաձեռնություններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել դեսպանին՝ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի ընթացքում Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի կողմից արված հայտարարության համար՝ միեւնույն ժամանակ ակնկալելով, որ Մեքսիկան ավելի հասցեական եւ հստակ ձեւակերպումներով կդատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ գործողությունները: ԱԺ խոսնակը բարձր է գնահատել 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Մեքսիկայի ներկայացուցչի հայտարարությունն ու Մեքսիկայի դիրքորոշումը, որով կոչ է արվել թույլատրել միջանցքով ազատ տեղաշարժը:
Դեսպանը նշել է, որ հպարտ է ներկայացնել խաղաղասեր Մեքսիկայի ստեղծարար ժողովրդին՝ ընդգծելով, որ իր երկիրը պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը հակամարտությունները խաղաղ հանգուցալուծելու համար:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

Председатель Национального собрания Армении принял посла Мексики
1 марта председатель Национального собрания РА Ален Симонян принял посла Мексики в Армении Эдуардо Вильегаса Мехиаса. Он поздравил чрезвычайного и полномочного посла с вступлением на должность, пожелав успешного сотрудничества.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение НС, в ходе беседы была подчеркнута важность межпарламентских связей, особенно деятельность парламентских групп дружбы.
Говоря о торгово-экономических связях, расширении договорно-правового поля, председатель НС отметил, что необходимы действенные шаги для завершения находящихся на проектном этапе 5 соглашений, касающихся экономической, научно-технической, здравоохранительной, уголовно-правовой сфер.
Он выразил благодарность всем членам Сената Соединенных Штатов Мексики, инициировавшим и принявшим 8 февраля 2023 года документ о признании и осуждении Геноцида армян.
На встрече обсуждались вопросы безопасности региона. Ален Симонян выразил благодарность послу за заявление, сделанное группой дружбы Мексика-Армения во время агрессии, осуществленной Азербайджаном против Армении в сентябре 2022 года. Спикер НС высоко оценил заявление представителя Мексики на экстренном заседании Совета Безопасности ООН по вопросу Лачинского коридора в декабре 2022 года и позицию Мексики в этом вопросе.
Посол отметил, что он гордится тем, что представляет народ миролюбивой Мексики, подчеркнув, что его страна готова приложить все усилия для мирного разрешения конфликта.
Спикер Национального собрания РА отметил, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям и остается приверженной повестке достижения мира.