ՀՀ-ում ընտրություններ կեղծելն արդեն իսկ շրջված էջ է. Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցեց Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններից 15 տարի անց Երևանի Մանկական այգում բացվեց Մարտի 1-ի 10 զոհերին հիշատակին նվիրված հուշարձան: Հուշարձանի բացման արարողության մասնակցեցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը,
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք և Մարտի 1-ի զոհերի ընտանիքների անդամները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ելույթում ընդգծեց, որ այսօր ոգեկոչում են Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը և վերհիշում 2008 թվականի մարտի 1-ի և դրան նախորդող իրադարձությունները: «Ես ուզում եմ ընդգծել, որ Մարտի 1-ը սգի օր չէ, որովհետև, իհարկե, մենք սգում ենք զոհերի փաստը, ոգեկոչում ենք նրանց հիշատակը, բայց իրականում Մարտի 1-ը շատ ավելի լայն համատեքստ ունի, և մեր զոհված եղբայրների կյանքի, պայքարի խորհուրդը բոլորովին այլ բանի մասին է: Ես վերջերս՝ 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո, ամենատարբեր հարթակներում առիթ ունեցա ասելու, որ ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ ընտրությունները ոչ թե ներքաղաքական ճգնաժամի պատճառ են դառնում, այլ ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու միջոց: Սա նաև իմ անձնական հետևությունն է 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններից, որովհետև գիտեք, որ ես անձամբ էլ էականորեն ներգրավված եմ եղել այդ իրադարձություններին և հետևությունը դրանում է, որ իրականում Մարտի 1-ը ժողովրդավարության պակասի կամ բացակայության մասին էր, ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունը կոտրելու, դեֆորմացնելու, նրան արտահայտվելու և որոշումներ կայացնելուց զրկելու մասին էր: Եվ մարտի 1-ի խորհուրդը հենց այսպես մենք պետք է ընկալենք: Եվ առնվազն այդ մասով Մարտի 1-ի պայքարը, զոհողությունները հասել են իրենց նպատակակետին, որովհետև ՀՀ-ում ընտրություններ կեղծելն արդեն իսկ շրջված էջ է, որին այլևս վերադարձ չի լինելու: Ուզում եմ ասել, որ դրա երաշխավորը ՀՀ ժողովուրդն է, որը ի վերջո, 30 ամյա պետականության ընթացքում ճշգրտել և ճշգրտում է իր նպատակակետերը և իր նպատակակետը անկախ, ինքնիշխան, ուժեղ պետությունում ազատ և ստեղծագործ կյանքով ապրելու տեսլականն է, ազատ և երջանիկ կյանքով ապրելու տեսլականը»,- ասաց վարչապետը:
Նա հավելեց՝ Մարտի 1-ն այն մասին էր, թե ինչպես ենք մենք օգտագործում այն ժամանակը, որը ունենք որպես անկախ երկիր: Վարչապետի խոսքով՝ Մարտի 1-ին, հետագայում նաև 2020 թվականին սեպտեմբերին, ըստ էության, արտահայտվեցին այն վատ ժամանակները, որոնք պետք է օգտագործվեին պետություն, ինստիտուտներ, անկախություն, ինքնիշխանություն, բարեկեցություն և տնտեսություն կառուցելու համար: «Ուզում եմ, որ մենք հենց այս իմաստով դիտարկենք Մարտի 1-ը, որովհետև դա ոչ թե պատճառ է, այլ հետևանք: Մեր բոլոր խնդիրները ոչ թե պատճառ են, այլ հետևանք, հետևանք են մեր՝ ինչ-որ տեղ անգործության, ինչ-որ տեղ չափից ավելի մեծ կոմպրոմիսների գնալու, չափից ավելի մեծ հանդուրժողականություն ցուցաբերելու շատ երևույթների նկատմամբ, և այս հուշարձանը մեզ համար պետք է տեսանելի վկայություն լինի այն մասին, թե ինչով ենք մենք զբաղված ամեն օր, ինչ ենք մենք կառուցում վաղվա համար, որովհետև այսօրն այսօր է՝ որպես երեկվա հետևանք, վաղը այսօր է լինելու էլի որպես երեկվա հետևանք, և հետևաբար վաղը կառուցվում է այսօր, և ամեն օր մեզնից յուրաքանչյուրն է կառուցում այդ վաղվա օրը: Եվ Մարտի 1-ի զոհերը, ընդհանրապես մեր անկախության և ինքնիշխանության, քաղաքացիական իրավունքների, ժողովրդավարության համար ընկած մեր բոլոր եղբայրների օրինակը մեզ պետք է անընդհատ պարտադրի վերադառնալ հարցին՝ ի՞նչ ենք մենք անում, ի՞նչն ենք ճիշտ անում, ի՞նչն ենք սխալ անում, որտե՞ղ է, որ մենք համոզված ենք, որ ճշմարիտ ենք ընկալում իրականությունը: Ես ուզում եմ Մարտի 1-ին զոհված մեր եղբայրների հիշատակը ոգեկոչելով՝ հարգանքի և խոնարհումի տուրք մատուցել ՀՀ քաղաքացուն՝ որպես հավաքականություն և յուրաքանչյուրին՝ առանձին-առանձին: Նրանք այսօր ՀՀ պետականության, ինքնիշխանության, անկախության և ապագայի երաշխավորն են, և մենք պիտի ամեն ինչ անենք և ամեն ինչ կանենք, որպեսզի արժանի լինենք Մարտի 1-ի մեր զոհերին, 44-օրյա պատերազմի, սեպտեմբերյան ագրեսիայի, Արցախի առաջին պատերազմի զոհերին, հայրենիքի, ազատության, օրինականության, ինքնիշխանության համար իրենց կյանքը տված մեր բոլոր քաղաքացիներին: Բայց մեր վերջնական նպատակն այն է, որ մենք ինքնիշխանության, անկախության, ժողովրդավարության, իրավունքի և ազատության համար, ոչ թե անընդհատ զոհվելու, այլ այդ ամեն ինչով ապրելու, մեր պետություն զարգացնելու և շենացնելու տրամաբանության մեջ հայտնվենք, որովհետև բավ են զոհերը, որովհետև մեր նպատակակետը մեր ապրելու ժամանակն է, և այս օրը հենց դա է խորհրդանշում»,- եզրափակեց վարչապետ Փաշինյանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից 15 տարի անց մասնակից են Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացմանը: «Մարտի 1-ի խորհուրդը մեզ մի դաս է տալիս, որ երբևէ իշխանությունը և ժողովուրդը բաժանարար գծեր չպետք է ունենան: Եվ երբ իշխանությունը, ժողովուրդը այդ գծերն ունեն, դա հանգեցնում է ոճրագործությունների, ինչպիսին է Մարտի 1-ը»,- նշեց Ավինյանը:
Ելույթ ունեցավ նաև հուշարձանի հեղինակ, քանդակագործ Ալբերտ Վարդանյանը: «Ստեղծագործությունն արվել է ի սրտե, որովհետև այդ ցավը բոլորս ենք ապրել: Բավականին բարդ աշխատանք էր, որ կատարվեց իմ և իմ ընկերների կողմից, ովքեր ինձ շատ աջակցել են, և արդյունքում ստացանք այն, ինչ այսօր տեսնում ենք: Սա մեր կողմից ձոն է մեր ժողովրդին և իշխանություններին, որ այլևս նմանատիպ օրեր չտեսնենք: Եթե ինչ-որ հակասություններ են լինելու, թող դրանք լինեն գաղափարական»,- ասաց նա՝ ցավակցելով Մարտի 1-ի զոհերի հարազատներին:

Никол Пашинян принял участие в открытии памятника, посвященного жертвам событий 1 марта
Спустя 15 лет после трагических событий, произошедших в Армении 1 марта 2008 года, в Ереванском детском парке открылся памятник, посвященный 10 жертвам событий 1 марта. В церемонии открытия памятника участие приняли премьер-министр РА Никол Пашинян, президент РА Ваагн Хачатурян, председатель НС Ален Симонян, члены семей погибших 1 марта.
В своем выступлении премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что сегодня мы чтим память жертв 1 марта и вспоминаем эти события 1 марта 2008 года и события, предшествующие ему. «Хочу подчеркнуть, что 1 марта - это не день траура, потому что, конечно, мы скорбим по погибшим, чтим их память, но на самом деле 1 марта имеет гораздо более широкий контекст, и наказ жизни и борьбы наших павших братьев совсем о другом. После парламентских выборов 2021 года, я на различных площадках говорил, что впервые в истории РА выборы стали не причиной внутриполитического кризиса, а способом преодоления внутриполитического кризиса. Это мой личный вывод из событий 1 марта 2008 года, потому что, вы знаете, что и я лично принимал существенное участие в тех событиях. И вывод в том, что на самом деле события 1 марта были от недостатка или отсутствия демократии, нарушения, деформации свободного волеизъявления народа, лишения его выражения и принятия решений. И именно так мы должны воспринимать смысл 1 марта. И, по крайней мере, в этом отношении борьба и жертвы 1 марта достигли своей цели, потому что фальсификация выборов в РА - это уже перевернутая страница, к которой возврата не будет. Я хочу сказать, что гарантом этого является народ Армении, который в течение 30 лет государственности корректировал и корректирует свои цели. И его целью является видение свободной и творческой жизни в независимом, суверенном, сильном государстве, видение свободной и счастливой жизни, сказал премьер-министр.
Он добавил, что 1 марта было о том, как мы используем время, которое у нас есть как у независимой страны. По словам премьер-министра, 1 марта, а затем и в сентябре 2020 года отразились тяжелые времена, которые должны были быть использованы для построения государства, институтов, независимости, суверенитета, благосостояния и экономики. «Я хочу, чтобы мы рассматривали 1 марта в этом смысле, потому что это не причина, а следствие. Все наши проблемы не причина, а следствие, результат нашего бездействия, наших компромиссов, нашей слишком большой толерантности. И этот памятник должен быть зримым свидетельством того, чем мы занимаемся каждый день, что мы создаем для завтрашнего дня, потому что сегодняшний день - результат вчерашнего дня, завтрашний будет результатом сегодняшнего, и поэтому завтра строится сегодня, и каждый день строится каждым из нас. И пример жертв 1 марта, вообще всех наших братьев, павших за нашу независимость и суверенитет, гражданские права, демократию, должен заставить нас постоянно возвращаться к вопросу: что же мы делаем, что мы делаем правильно, что мы делаем не так, почему мы убеждены, что воспринимаем реальность как истину? Отдавая дань памяти нашим братьям, погибшим 1 марта, хочу дать дань уважения и преклонения и гражданам Армении как всем, так и каждому в отдельности. Сегодня они являются гарантами государственности, суверенитета, независимости и будущего РА, и мы должны сделать все и будем делать все, чтобы быть достойными наших жертв 1 марта, 44-дневной войны, сентябрьской агрессии, жертв первой Арцахской войны, отдавшим жизнь за Родину, свободу, законность и суверенитет. Но наша конечная цель состоит в том, чтобы за суверенитет, независимость, демократию, право и свободу мы не умирали, а жили со всем этим, развивали и строили свое государство, потому что жертв уже достаточно, потому что наше предназначение - это наше существование, и этот день символизирует именно это», - заключил Пашинян.
Вице-мэр Еревана Тигран Авинян отметил, что спустя 15 лет после 1 марта 2008 года они участвуют в церемонии открытия памятника жертвам 1 марта. «1 марта преподает нам урок, что между правительством и народом никогда не должно быть разделительных линий. Это приводит к преступлениям, подобным событиям 1 марта», - отметил Авинян.
Выступил также автор памятника, скульптор Альберт Варданян. «Эту работу я делал со всей душой, потому что мы все испытали эту боль. Это была довольно сложная работа, которую проделали я и мои друзья, которые меня очень поддерживали, и в результате мы получили то, что видим сегодня. Это ода нашему народу и властям, чтобы мы больше никогда не увидели бы подобных дней. Если и будут какие-то противоречия, пусть они будут лишь идеологическими», - сказал он, выразив соболезнования родным и близким жертв 1 марта.
После президентских выборов, состоявшихся в Армении 19 февраля 2008 года, в стране начались массовые протесты. Протесты возглавил первый президент РА Левон Тер-Петросян. Он и его сторонники не приняли результаты выборов, согласно которым президентом был избран Серж Саркисян. Демонстранты установили палатки на площади Свободы в Ереване и провели марши и акции в разных районах столицы. 1 марта 2008 г. произошли массовые беспорядки и столкновения протестующих с полицией, в результате которых погибли 10 человек. Двое из пострадавших были сотрудниками полиции.