Քայլերթ և լուռ ակցիա՝ ի հիշատակ Սումգայիթի ջարդերի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև փետրվարի 28-ին կայացավ քայլերթ և լուռ ակցիա՝ Սումգայիթի ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Ակցիային մասնակցում էին Հայաստանում տարբեր համալսարանների ուսանողներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցույցը մեկնարկեց ԵՊՀ համալսարանի մոտ՝ մասնակիցների կողմից հայերեն և անգլերեն լեզուներով Սումգայիթի ջարդերը, արցախյան 44-օրյա պատերազմը, սեպտեմբերյան դեպքերը և Արցախի շրջափակումը դատապարտող հայտարարություններով:
«Քայլերթի նպատակն է հիշեցնել Սումգայիթի ջարդերի մասին: Ուզում ենք, որ աշխարհը ևս ընդունի այդ փաստը ու Արցախի հանդեպ փոխի դիրքորոշումները: Կարծում ենք աշխարհի լռությունը տարօրինակ է և կարևոր ենք համարում հիշեցնել Սումգայիթում և Բաքվում հայերի դեմ իրականացված վայրագությունների, պետական մակարդակով հանցագործությունների քողարկման և Ադրբեջանի շարունակվող հայատյաց ու ռազմատենչ քաղաքականության մասին»,- ասաց ակցիայի մասնակից ուսանողներից մեկը:
Այնուհետև Ադրբեջանին դատապարտող պաստառներով ակցիայի մասնակիցները շարժվեցին դեպի Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակ, որտեղ լուռ ակցիա անցկացրին: Ցուցարարները պաստառներ էին բարձրացրել` «Կանգնեք Արցախի կողքին՝ արդարության, խաղաղության և ժողովրդավարության համար», «Մի թողեք 120 հազար մարդկանց Ադրբեջանի շրջափակման մեջ», «Աջակցելով Արցախին՝ պաշտպանում եք մարդու իրավունքները» և այլ կոչերով:
Սումգայիթի ջարդեր, Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպված քաղաքի հայ ազգաբնակչության եղեռն և զանգվածային տեղահանություն, որը տեղի է ունեցել 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ն ընկած ժամանակահատվածում։
Փետրվարի 29-ին խորհրդային զորքեր են մտցվել Սումգայիթ, սակայն այդ օրը ևս շարունակվել են բռնարարքներն ու սպանությունները։ Բանակը զենք կիրառելու հրաման չի ստացել և չի օգնել հայերին։ Միայն երեկոյան դիմել է վճռական գործողությունների և կանխել հետագա ջարդերը։
Չնայած միջազգային հանրությունը դեռևս Սումգայիթի ոճրագործությունը չի ճանաչել որպես ցեղասպանություն, բայց այն դատապարտել են Եվրոխորհրդարանը (1988 թ.), ԱՄՆ Սենատը (1989 թ.) և Արգենտինայի խորհրդարանը։

Марш и безмолвная акция в память о сумгаитских погромах
28 февраля перед Офисом ООН в Армении в связи с 35-й годовщиной сумгаитских погромов состоялись марш и безмолвная акция. В акции приняли участие студенты разных вузов Армении.
Как сообщает «Арменпресс», марш начался у ЕГУ. Участники выступали с заявлениями, осуждающими на армянском и английском языках сумгаитские погромы, 44-дневную войну в Арцахе, сентябрьские события и осаду Арцаха.
«Цель марша - напомнить о погромах Сумгаита. Мы хотим, чтобы мир признал этот факт и изменил свое отношение к Арцаху. Молчание мира мы считаем довольно странным и желаем напомнить о зверствах, совершенных против армян в Сумгаите и Баку, о сокрытии преступлений на государственном уровне и продолжающейся армяноненавистнической и воинственной политике Азербайджана», - сказал один из студентов, участвующих в акции.
Затем участники акции с плакатами, осуждающими Азербайджан, прошли к представительству ООН в Армении, где провели безмолвную акцию. Демонстранты держали транспаранты с надписями «Мы рядом с Арцахом в борьбе за справедливость, мир и демократию», «Не оставим 120 000 человек в блокаде Азербайджана», «Поддерживая Арцах, вы защищаете права человека» и с другими призывами.
Сумгаитские погромы, геноцидальные действия и массовое изгнание армянского населения города, организованные азербайджанскими властями на государственном уровне в городе Сумгаит Советского Азербайджана, происходили с 27 по 29 февраля 1988 года.
29 февраля советские войска вошли в Сумгаит, но насилие и убийства продолжались и в этот день. Армия не получила приказа применить оружие и не помогла армянам. Лишь к вечеру она прибегла к решительным действиям и предотвратила дальнейшие погромы.
Хотя международное сообщество до сих пор не признало сумгаитское преступление геноцидом, оно было осуждено Европейским парламентом (1988 г.), Сенатом США (1989 г.) и Парламентом Аргентины.