Ամուլսարի հանքի շահագործմամբ Հայաստանի ՀՆԱ-ի 1 տոկոսի աճ է կանխատեսվում․ ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամուլսարի հանքը շահագործելու համար որևէ օրենսդրական արգելք չկա, «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը ունի անհրաժեշտ բոլոր թույլտվությունները աշխատանքները վերսկսելու համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ կառավարության, Եվրասիական Զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև եռակողմ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Կողմերը նպատակ ունեն ներդնել 150 միլիոն դոլար այս պայմանագրով և ևս 100 միլիոն դոլար այս պայմանագրից դուրս՝ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը պատկանող Ամուլսար հանքավայրի վերագործարկման համար։ Գումարը ծախսվելու է շինարարական աշխատանքները ավարտին հասցնելու և անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներ ձեռք բերելու համար։ Կառավարությունը ստանալու է Ամուլսարի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը և դրա դիմաց որևէ բան չի վճարելու, բայց փոխարենը ապահովագրելու է գործարքի որոշակի ռիսկերը, նաև որպես բաժնետեր»,- ասաց Քերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ ազդակիր համայնքներն ամեն տարի ստանալու են 7 միլիոն դոլարի աջակցություն ընկերության կողմից։
«Մենք երկար քննարկումներ ենք անցկացրել ընկերության կառավարման հետ կապված, տարբեր ներդրողների հետ բանակցել և ապահովել ամենաբարձրակարգ ներդրողների շրջանակը։ Հաջողությամբ ավարտել ենք այս գործընթացը, որը գործնական աշխատանքի սկիզբն է»,- ընդգծեց Քերոբյանը։
Նախարարը նշեց, որ «Լիդիան Արմենիա»-ն հարյուրավոր աշխատատեղեր է ստեղծելու ազդակիր համայնքներում և էական տնտեսական աճ ու ակտիվություն է ապահովելու ոչ միայն մարզի, այլ նաև ընդհանուր Հայաստանի Հանրապետության համար։
«Գնահատված է, որ Ամուլսարի հանքի շահագործմամբ Հայաստանի ՀՆԱ-ն կավելանա 1 տոկոսով։ Դա բավականին բարձր ցուցանիշ է։ Մենք իրավունք չունենք հրաժարվել այսպիսի հնարավորություններից»-, ընդգծեց Քերոբյանը։
Անդրադառնալով Ամուլսարի հանքի շահագործման դեպքում բնապահպանական խնդիրներին՝ նախարարը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն կատարվել են բոլոր ուսումնասիրությունները, «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը այս պահին արդեն ունի անհրաժեշտ բոլոր թույլտվությունները աշխատանքը սկսելու համար։
«Այսինքն՝ որևէ օրենսդրական արգելք չկա, որպեսզի ընկերությունն իր գործունեությունը իրականացնի»,- եզրափակեց նախարարը։

1% increase in Armenia's GDP is predicted with the operation of the Amulsar mine. MoU was signed
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. There is no legal prohibition for exploiting the Amulsar mine, "Lydian Armenia" company has all the necessary permits to resume operations, ARMENPRESS reports Minister of Economy Vahan Kerobyan said after the signing ceremony of the tripartite memorandum of understanding between the Armenian government, Eurasian Development Bank and "Lydian Armenia" company.
"The parties aim to invest 150 million dollars under this contract and another 100 million dollars outside of this contract for the resumption of the Amulsar mine owned by the Lydian Armenia company. The money will be used to complete the construction works and purchase the necessary technical equipment. The government will receive 12.5 percent of Amulsar's shares and will not pay anything in return, but instead will insure certain risks of the transaction, also as a shareholder," Kerobyan said.
According to him, the affected communities will receive 7 million dollars of support from the company every year.
"We have held long discussions related to the management of the company, negotiated with various investors and secured the highest quality investors. We have successfully completed this process, which is the beginning of practical work," Kerobyan emphasized.
The minister noted that "Lydian Armenia" will create hundreds of jobs in the affected communities and will ensure significant economic growth and activity not only for the region, but also for the entire Republic of Armenia.
"It is estimated that Armenia's GDP will increase by 1 percent with the operation of the Amulsar mine. That is quite a high indicator. We have no right to refuse such opportunities," Kerobyan emphasized.
Referring to the environmental problems in the case of Amulsar mine operation, the minister noted that all studies have been carried out in accordance with the legislation of the Republic of Armenia, and the "Lydian Armenia" company currently has all the necessary permits to start the work.
"In other words, there is no legal barrier for the company to carry out its activities," concluded the minister.