Համաձայնագրի վավերացման արդյունքում Չինաստանը Հայաստանին 100 մլն յուանի չափով անհատույց օգնություն կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման արդյունքում Չինաստանը Հայաստանին 100 մլն չինական յուանի չափով անհատույց օգնություն կտրամադրի, որը կօգտագործվի Հանրային հեռուստաընկերության հեռարձակման դահլիճի նախագծման, շինարարության եւ այլ՝ փոխհամաձայնեցված նախագծերի իրականացման համար: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից։
Ըստ աղբյուրի՝ ««Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը փետրվարի 21-ի քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում: Հանձնաժողովն օրենքի նախագծին դրական եզրակացություն է տվել:
Նշվում է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին:
Օրենքի քննարկման ժամանակ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ասել է, որ Չինաստանի հետ համագործակցության զարգացումը ՀՀ կառավարության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում է: Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ ձեւավորվել է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ, կնքվել են 5 տասնյակից ավելի համաձայնագրեր եւ հուշագրեր, անցկացվում են քաղաքական խորհրդակցություններ:
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հավելել է, որ անցած ավելի քան 3 տասնամյակների ընթացքում երկու երկրների միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք համաձայնագրեր են կնքվել, որոնք էապես նպաստել են մի շարք բնագավառներում առկա փոխգործակցության խորացմանը:

As a result of the ratification of the agreement, China will provide aid to Armenia in the amount of 100 million yuan
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The development of cooperation with China is in the series of the foreign political priorities of the Armenian Government. High level of political dialogue was formed between Armenia and China, more than 5 dozen agreements and memoranda were signed and political consultations are held, ARMENPRESS reports, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Mnatsakan Safaryan said during the debate of the draft law on Ratifying the Agreement on Technical-Economic Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the People’s Republic of China at the sitting of the National Assembly Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on February 21. The Agreement was signed on November 15, 2021.
The Deputy Minister informed that during the past more than 3 decades a number of agreements on technical-economic cooperation were signed, which essentially promote the deepening of cooperation existing in a number of spheres.
As a result of ratification of the Agreement under debate, China will provide free of charge assistance in amount of 100 million Chinese Yuan, which will be used for designing, construction of the broadcasting hall of the Public Television and implementation of other inter-agreed projects.