Համաձայնագրի վավերացման արդյունքում Չինաստանը Հայաստանին 100 մլն յուանի չափով անհատույց օգնություն կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման արդյունքում Չինաստանը Հայաստանին 100 մլն չինական յուանի չափով անհատույց օգնություն կտրամադրի, որը կօգտագործվի Հանրային հեռուստաընկերության հեռարձակման դահլիճի նախագծման, շինարարության եւ այլ՝ փոխհամաձայնեցված նախագծերի իրականացման համար: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից։
Ըստ աղբյուրի՝ ««Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը փետրվարի 21-ի քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում: Հանձնաժողովն օրենքի նախագծին դրական եզրակացություն է տվել:
Նշվում է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին:
Օրենքի քննարկման ժամանակ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ասել է, որ Չինաստանի հետ համագործակցության զարգացումը ՀՀ կառավարության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում է: Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ ձեւավորվել է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ, կնքվել են 5 տասնյակից ավելի համաձայնագրեր եւ հուշագրեր, անցկացվում են քաղաքական խորհրդակցություններ:
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հավելել է, որ անցած ավելի քան 3 տասնամյակների ընթացքում երկու երկրների միջեւ տեխնիկատնտեսական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք համաձայնագրեր են կնքվել, որոնք էապես նպաստել են մի շարք բնագավառներում առկա փոխգործակցության խորացմանը:

В результате ратификации соглашения Китай предоставит Армении безвозмездную помощь в 100 млн юаней
Развитие сотрудничества с Китаем в ряду внешнеполитических приоритетов правительства Армении: между Арменией и КНР сформировался высокий уровень политического диалога, подписано более 5 десятков соглашений и меморандумов, проводятся политические консультации. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, об этом 21 февраля на заседании Постоянной комиссия НС Армении по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта сказал заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян в ходе обсуждения законопроекта о ратификации подписанного 15 ноября 2021 г. “Соглашения между правительством Республики Армения и правительством КНР о технико-экономическом сотрудничестве".
По словам Сафаряна, за последние три десятилетия между двумя странами подписан ряд соглашений о технико-экономическом сотрудничестве, что в значительной степени способствовало углублению существующего взаимодействия в ряде сфер.
В результате ратификации обсуждаемого соглашения Китай предоставит безвозмездную помощь Армении в размере 100 млн китайских юаней, которые будут направлены на проектирование и строительство вещательного зала Общественной телекомпании и реализацию других взаимосогласованных проектов.