Ադրբեջանի ղեկավարության վարած քաղաքականությունը վտանգում է տարածաշրջանի կայունությանն ուղղված մեր ջանքերը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Պորտուգալիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում Պորտուգալիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մադալենա Ֆիշերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները զգալի վերընթաց կապրեն:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն աչքի չեն ընկնում ակտիվությամբ՝ անհրաժեշտ համարելով տարբեր ձեւաչափերով բազմակողմ համագործակցության ծավալումը:
Միջխորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության շրջանակում կարեւորվել է բարեկամության խմբերի դերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը գնահատել է այն փաստը, որ վերջերս Պորտուգալիայի խորհրդարանում եւս ձեւավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամության խումբ: Կողմերը խոսել են բազմաբեւեռ համագործակցության հնարավորություններից՝ շեշտելով առողջապահության, կրթության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, սպորտի, զբոսաշրջության, հասարակական եւ գիտատեխնիկական բնագավառներում համագործակցության ակտիվացումը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին եւ Ադրբեջանի կողմից ՀայաստանիՀանրապետության տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է.
«Տիկի՛ն դեսպան, Հայաստանն այսօր հանդես է գալիս տարածաշրջանում երկարամյա խաղաղության հաստատման օրակարգով: Սակայն հարկ եմ համարում փաստել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վարած քաղաքականությունը վտանգում է տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր ջանքերը: Հենց այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է գտնվել անմարդկային շրջափակման մեջ՝ Լաչինի միջանցքի՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող կյանքի միակ ճանապարհի արգելափակման պատճառով»:
Նա հավելել է, որ միջազգային գործընկերներին կոչ է արվում լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար՝ ներառյալ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը:

Спикер Парламента Армении принял посла Португалии
9 февраля председатель НС РА Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Португалии в РА Мадалену Фишер. Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение, распространенное НС, Ален Симонян поздравил посла с вступлением на должность, выразив надежду, что в период ее пребывания на должности отношения между двумя странами значительно улучшатся.
Стороны сошлись во мнении, что отношения между двумя странами пока не отличаются активностью, считая необходимым развивать многостороннее сотрудничество в разных форматах.
Была подчеркнута роль групп дружбы в рамках межпарламентского формата сотрудничества. Председатель НС высоко оценил тот факт, что недавно в Парламенте Португалии была создана группа дружбы с Арменией. Стороны обсудили возможности многополярного сотрудничества, подчеркнув активизацию взаимодействия в сфере здравоохранения, образования, культуры, сельского хозяйства, спорта, туризма, социальной и научно-технической сферах.
Касаясь послевоенной ситуации и нарушения Азербайджаном территориальной целостности Республики Армения, Ален Симонян заметил:
«Госпожа посол, сегодня Армения выступает с повесткой установления долгосрочного мира в регионе. Однако считаю необходимым отметить, что политика, проводимая военно-политическим руководством Азербайджана, ставит под угрозу наши усилия, направленные на стабильность и безопасность в регионе. В этот самый момент народ Нагорного Карабаха продолжает оставаться в условиях бесчеловечной блокады Лачинского коридора, единственного жизненного пути, соединяющего Нагорный Карабах с Арменией».
Он добавил, что призывает к международным партнерам принять дополнительные меры для прекращения тяжелой ситуации в Нагорном Карабахе, включая и применение санкций против Азербайджана.