ՏՏ ոլորտում Հայաստանի շրջանառությունն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով. Փաշինյանը ելույթ է ունեցել Digital Almaty Awards համաժողովում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի շրջանառությունը նախորդ տարի աճել է ավելի քան 50 տոկոսով, թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի առաջնահերթություններից է, միևնույն ժամանակ կարևոր խնդիր է մնում եվրասիական ինտեգրման տարածքում միասնական թվային տարածության ձևավորման հարցը։ «Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանում անցկացվող Digital Almaty Awards միջազգային համաժողովին իր ելույթում:
«Թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության համար եղել և մնում է կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը։ Հայաստանի Հանրապետության՝ ՏՏ ոլորտում շրջանառությունը 2022 թվականին աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտի տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում հետևողականորեն աճում է»,-ասաց վարչապետը:
Կառավարությունն էլ իր կողմից ոլորտային պետական աջակցություն է ցուցաբերում ՏՏ բիզնեսին։ Անցյալ տարի ավելի քան 1000 ստարտափ ստացել է զգալի հարկային արտոնություններ։ Փաշինյանը հավելեց, որ միևնույն ժամանակ կարևոր խնդիր է մնում եվրասիական ինտեգրման տարածքում միասնական թվային տարածության ձևավորման հարցը։ Նա այս համատեքստում նշեց տեղեկատվության փոխանակման միջպետական համակարգի գործիքների, ինտեգրացիոն էֆեկտով թվային նախագծերի ստեղծման և զարգացման արդիականությունն ու մեծ պահանջարկը։
«Միության թվային օրակարգի հիմքերից մեկը պետք է լինի «կարգավորիչ ավազատուփերի» ռեժիմի համատարած օգտագործումը։ «Կարգավորիչ ավազատուփերի» հատուկ իրավական ռեժիմների կիրառման շնորհիվ կկրճատվեն թվային փոխակերպման նախագծերի իրականացման ժամկետները, իսկ ներկայացված նախագծերի որակը կբարձրանա, ինչն իր հերթին կարագացնի համաեվրոպական մասշտաբով թվային նախագծերի մեկնարկը»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:
Փաշինյանը կարևորեց նաև միասնական թվային տարածություն ձևավորելիս չմոռանալ տեղեկատվական տվյալների պաշտպանության ինտեգրված համակարգի ձևավորման մասին՝ արդիական համարելով տվյալների շրջանառության վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ աշխատանքների արագացումը:
Ալմաթիում 2021 թ.-ին կայացած համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո ՀՀ կառավարությունն ընդունել է Հայաստանի թվայնացման հնգամյա ռազմավարությունը, որը սահմանում է թվային տնտեսության ձևավորման և երկրի նորարարական զարգացման հիմնական ուղղությունները։
«Մինչև ռազմավարական փաստաթղթի ընդունումը մենք արդեն ունեինք թվային ծառայությունների զարգացման մեծ փորձ, սակայն ռազմավարությունը կապահովի երկրում համախմբված թվային էկոհամակարգի ստեղծումը։ Հիմնական նպատակները, որոնց մենք ձգտում ենք, հետևյալն են՝ տեղեկատվական համակարգերի տվյալների առավելագույն օգտագործման և մեծ տվյալների վրա հիմնված արդյունավետ և օպերատիվ պետական կառավարման ապահովում, հարթակների և թվային ծառայությունների մշակման միջոցով արդյունավետության բարձրացում և տնտեսության մասնավոր հատվածի արդիականացում, բնակչության լայն շերտերի համար թվային հմտությունների և կարողությունների զարգացման աջակցություն»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ բոլոր 3 ուղղությունները փոխկապակցված և փոխլրացնող են։
Փաշինյանը նկատեց՝ վերջին տարիների իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ժամանակակից մարտահրավերները կարող են ակնթարթորեն փոխել կյանքի սովորական ընթացքն անցանկալի ուղղությամբ, եթե չձեռնարկվեն համատեղ միջոցներ։ Ըստ վարչապետի՝ չկա մի երկիր, որն ի վիճակի լինի միայնակ դիմակայել գլոբալ մարտահրավերներին: Դա հստակ ցույց է տվել, օրինակ, կորոնավիրուսի համավարակը։ Թվային մեխանիզմներն ինչպես համավարակի, այնպես էլ՝ ապագայում նմանատիպ բնույթի հնարավոր ճգնաժամերի հետևանքների հաղթահարման նպատակով սկսել են ավելի լայն օգտագործվել։
«Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցությունը Հայաստանի կայուն թվային զարգացման նպատակներին հասնելու կարևորագույն գործիքներից է։ Հայաստանի կառավարությունը փոխգործակցում է միջպետական մակարդակով, ակտիվորեն համագործակցում է մասնավոր հատվածի և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նոր թվային լուծումներ գտնելու համար»,-ասաց վարչապետը:
Եվրասիական տնտեսական միության համար նման լուծումներից էր «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» բջջային հավելվածը, որն ապահովել է երկրների միջև քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի վերականգնումը։ Փաշինյանը նկատեց՝ հավելվածում ներբեռնված 5 միլիոն թեստերը նշանակում են 5 միլիոն ուղևորություն, ինչը հսկայական թիվ է: Հավելվածը կայացել է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների ակտիվ աջակցության շնորհիվ, որոնք գործարկել են փորձնական ծրագիրը, որն էլ դարձել է 9 երկիր ներգրավող լիարժեք նախագիծ։
Վարչապետի կարծիքով՝ չնայած բուն համավարակի թուլացմանը և ազատ տեղաշարժի վերականգնմանը, «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» հավելվածը լավ հիմք է ստեղծում միջսահմանային թվային բժշկության զարգացման, տեղեկատվության փոխանակման և «բժշկական քարտերի» թվայնացման համար՝ ազգային պահանջներին համապատասխան և անձնական տվյալների լիարժեք պաշտպանությամբ: Նա առաջարկեց արդեն իսկ սկսել քննարկել հավելվածի՝ որպես «համաճարակաբանական վահան» գործիք և բժշկական նշանակություն ունեցող տեղեկատվության փոխանցման վստահության մեխանիզմ օգտագործելու հեռանկարները։
Վարչապետը նշեց նաև «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» թվային հարթակի մասին, որը թույլ է տալիս ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիներին, բիզնեսին և պետական մարմիններին համագործակցել երկրներում աշխատանքային գործունեություն կազմակերպելիս: Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» բջջային հավելվածի ռուսական տիրույթը սկսել է գործել 2022 թ.-ին:
«Այսօր հավելվածում հասանելի է նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային տիրույթի առաջին ամբողջական տարբերակը։ Հավելվածի օգտատերերն արդեն կարող են գտնել թափուր աշխատատեղեր, արձագանքել դրանց, օգտվել «օգնական» և «հաճախ տրվող հարցերի պատասխաններ» ծառայություններից, ծանոթանալ կանոնավորիչ տեղեկատվությանը, գտնել լիազոր մարմինների բաժանմունքները, կոնտակտային տվյալները և այլն»,-ասաց վարչապետը:
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հավելվածի հայաստանյան ազգային տիրույթում արդեն հասանելի են հիմնական պետական թվային ծառայությունները, օրինակ՝ e-request միասնական պորտալը, որն ապահովում է ոչ միայն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց՝ Հայաստանի ավելի քան երկու հարյուր պետական մարմիններին և ենթակա կազմակերպություններին դիմումներ ուղարկելու հնարավորություն, այլ նաև հետևել դիմումի քննարկման և պատասխանի ստացման ընթացքին։
Փաշինյանը հայտնեց, որ Հայաստանի ներսում այս ծառայությունից արդեն օգտվել է մոտ 60 հազար օգտատեր: Դիմումների ընդհանուր թիվը գերազանցել է երեք հարյուր հազարը։
Նրա խոսքով՝ հաջորդ թվային ծառայությունը, որն ինտեգրված է «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում», workpermit.am-ն է, որի միջոցով տրվում են Հայաստանում աշխատանքի և բնակության թույլտվություններ։ Ամբողջ գործընթացը տեղի է ունենում առցանց հարթակում ներկայացված մեկ դիմումի հիման վրա։ Թվային գործիքն ապահովում է այս գործընթացում ներգրավված հինգ պետական գերատեսչությունների համակարգված փոխգործակցությունը: Թվային ծառայության միջոցով աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա կարելի է նաև ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների համար ստանալ ՀՀ-ում բնակության օրինականությունը հավաստող անվճար քարտ։
Ընդ որում` հայկական ազգային տիրույթը հաշվի է առնում հայկական շուկայի առանձնահատկությունները և չի հանդիսանում ռուսական տիրույթի կրկնօրինակը։
«Այսպիսով, մենք մշակում ենք «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակը նոր հավելյալ արժեքով։ Հայաստանն ու Ռուսաստանը «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» և «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակների առաջին մասնակիցներն էին։ Մեր կապը ցույց է տալիս փոխգործակցության արդյունավետությունը և ազգային ծառայությունների առավելությունների ինտեգրման կուտակային ազդեցությունը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ Հայաստանը սատարում է Ռուսաստանի կառավարության առաջարկը՝ միանալ ազգային տիրույթների ստեղծման նախագծին և աջակցել բարձր որակավորում ունեցող կադրերի ներգրավմանը` ի շահ ազգային տնտեսությունների և, ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունների աճի:

Оборот Армении в сфере ИТ вырос более чем на 50%: речь Никола Пашиняна на форуме «Digital Almaty Awards»
Оборот Армении в сфере информационных технологий в прошлом году увеличился более чем на 50 %, развитие цифровой экономики является одним из приоритетов Армении, в то же время вопрос формирования единого цифрового пространства в сфере евразийской интеграции остается важным. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорил премьер-министр РА Никол Пашинян в своем выступлении на международном форуме «Digital Almaty Awards» в Казахстане.
«Развитие цифровой экономики было и остается одним из важнейших приоритетов Республики Армения. Оборот в ИТ-секторе Республики Армения в 2022 году увеличился более чем на 50%, а доля сектора информационных технологий и связи в ВВП Армении последовательно растет», - сказал премьер-министр.
Правительство со своей стороны оказывает отраслевую поддержку ИТ-бизнесу. В прошлом году более 1000 стартапов получили значительные налоговые льготы. Пашинян добавил, что в то же время важным вопросом остается вопрос формирования единого цифрового пространства в сфере евразийской интеграции. В этом контексте он отметил актуальность и востребованность инструментов межгосударственной системы информационного обмена, создания и развития цифровых проектов с интеграционным эффектом.
«Одной из основ цифровой повестки Союза должно стать повсеместное использование режима «регуляторных песочниц». За счет применения специальных правовых режимов «регуляторных песочниц» сократятся сроки реализации проектов цифровой трансформации, повысится качество представляемых проектов, что в свою очередь ускорит запуск цифровых проектов в общеевропейском масштабе», - сказал премьер-министр РА.
Пашинян также подчеркнул важность того, чтобы при формировании единого цифрового пространства, не забывать о формировании и интегрированной системы защиты информационных данных, посчитав актуальным ускорение работы по заключению международного соглашения об обороте данных.
После встречи, проведенной в рамках форума, состоявшегося в Алматы в 2021 году, правительство РА приняло пятилетнюю стратегию цифровизации Армении, определяющую основные направления формирования цифровой экономики и инновационного развития страны.
«До принятия стратегического документа у нас уже был большой опыт развития цифровых сервисов, но стратегия обеспечит создание единой цифровой экосистемы в стране. Основными целями, к которым мы стремимся, являются: максимальное использование данных из информационных систем и обеспечение эффективного и действенного государственного управления на основе больших данных, повышение эффективности за счет развития платформ и цифровых услуг и модернизации частного сектора экономики и содействие развитию цифровых навыков и возможностей широких слоев населения», - сказал премьер-министр, добавив, что все 3 направления взаимосвязаны и дополняют друг друга.
Пашинян отметил, что события последних лет показали, что современные вызовы могут мгновенно изменить нормальное течение жизни в нежелательном направлении, если не будут приняты совместные меры. По словам премьер-министра, нет страны, способной в одиночку противостоять глобальным вызовам. Это наглядно продемонстрировала, например, пандемия Covid-19. Цифровые механизмы стали шире использоваться как в условиях пандемии, так и в целях преодоления последствий возможных кризисов аналогичного характера в будущем.
«В этом контексте хотел бы отметить, что международное и региональное сотрудничество является одним из важнейших инструментов для достижения целей устойчивого цифрового развития Армении. Правительство Армении взаимодействует на межгосударственном уровне, активно сотрудничает с частным сектором и международными организациями для поиска новых цифровых решений», - сказал премьер-министр.
Одним из таких решений для Евразийского экономического союза стало мобильное приложение «Путешествие без Covid-19», которое обеспечило восстановление свободного передвижения граждан в другие страны. Пашинян отметил, что 5 миллионов тестов, загруженных в приложение, означают 5 миллионов поездок, а это огромная цифра. Приложение создано благодаря активной поддержке правительств Российской Федерации и Республики Армения, запустивших пилотную программу, ставшую полноценным проектом с участием 9 стран.
По словам премьер-министра, несмотря на ослабление пандемии и восстановление свободного передвижения, приложение «Путешествие без Covid-19» создает хорошую основу для развития трансграничной цифровой медицины, обмена информацией и оцифровки медицинских карт в соответствии с национальными требованиями и с полной защитой персональных данных. Он предложил начать обсуждение перспектив использования приложения в качестве инструмента «эпидемиологического щита» и надежного механизма передачи важной с медицинской точки зрения информации.
Премьер-министр также упомянул о цифровой платформе «Работа в ЕАЭС», которая позволяет гражданам стран ЕАЭС, бизнесу и государственным органам сотрудничать в организации трудовой деятельности в странах. Российский домен мобильного приложения «Работа в ЕАЭС» начал действовать в 2022 году.
«Сегодня в приложении доступна и первая полная версия национального домена Республики Армения. Пользователи приложения уже могут находить вакансии, откликаться на них, пользоваться сервисами «помощник» и «ответы на часто задаваемые вопросы», знакомиться с нормативной информацией, находить подразделения уполномоченных органов, контактную информацию и т. д. »,- сообщил премьер-министр.
В национальном домене Армении приложения «Работа в ЕАЭС» уже доступны основные государственные цифровые услуги. Например: единый портал электронных запросов, который предоставляет не только возможность физическим и юридическим лицам направлять заявки в более чем две сотни государственных органов и подведомственных организаций Армении, но и следить за процессом рассмотрения заявок и получения ответов.
Пашинян сказал, что около 60 000 пользователей уже воспользовались этой услугой в Армении. Общее количество заявок превысило 300 000.
По его словам, следующим цифровым сервисом приложения «Работа в ЕАЭС», является workpermit.am, через который выдаются разрешения на работу и вид на жительство в Армении. Весь процесс происходит на основе одной заявки, поданной на онлайн-платформе. Цифровой инструмент обеспечивает согласованное взаимодействие пяти государственных структур, вовлеченных в этот процесс. Через цифровую услугу на основании трудового договора граждане стран ЕАЭС и члены их семей также могут бесплатно получить карту, удостоверяющую законность проживания в РА.
При этом национальный домен Армении учитывает особенности армянского рынка и не является копией российского домена.
«Таким образом, мы развиваем платформу «Работа в EAЭС» с новой добавленной стоимостью. Армения и Россия стали первыми участниками площадок «Путешествие без Covid-19» и «Работа в ЕАЭС». Наша связь показывает эффективность сотрудничества и общий эффект от интеграции преимуществ национальных сервисов», - сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что Армения поддерживает предложение правительства России присоединиться к проекту создания национальных доменов и привлечение высококвалифицированных кадров во благо роста национальных экономик и экономик ЕАЭС в целом.