ՏՏ ոլորտում Հայաստանի շրջանառությունն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով. Փաշինյանը ելույթ է ունեցել Digital Almaty Awards համաժողովում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի շրջանառությունը նախորդ տարի աճել է ավելի քան 50 տոկոսով, թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի առաջնահերթություններից է, միևնույն ժամանակ կարևոր խնդիր է մնում եվրասիական ինտեգրման տարածքում միասնական թվային տարածության ձևավորման հարցը։ «Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանում անցկացվող Digital Almaty Awards միջազգային համաժողովին իր ելույթում:
«Թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության համար եղել և մնում է կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը։ Հայաստանի Հանրապետության՝ ՏՏ ոլորտում շրջանառությունը 2022 թվականին աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտի տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում հետևողականորեն աճում է»,-ասաց վարչապետը:
Կառավարությունն էլ իր կողմից ոլորտային պետական աջակցություն է ցուցաբերում ՏՏ բիզնեսին։ Անցյալ տարի ավելի քան 1000 ստարտափ ստացել է զգալի հարկային արտոնություններ։ Փաշինյանը հավելեց, որ միևնույն ժամանակ կարևոր խնդիր է մնում եվրասիական ինտեգրման տարածքում միասնական թվային տարածության ձևավորման հարցը։ Նա այս համատեքստում նշեց տեղեկատվության փոխանակման միջպետական համակարգի գործիքների, ինտեգրացիոն էֆեկտով թվային նախագծերի ստեղծման և զարգացման արդիականությունն ու մեծ պահանջարկը։
«Միության թվային օրակարգի հիմքերից մեկը պետք է լինի «կարգավորիչ ավազատուփերի» ռեժիմի համատարած օգտագործումը։ «Կարգավորիչ ավազատուփերի» հատուկ իրավական ռեժիմների կիրառման շնորհիվ կկրճատվեն թվային փոխակերպման նախագծերի իրականացման ժամկետները, իսկ ներկայացված նախագծերի որակը կբարձրանա, ինչն իր հերթին կարագացնի համաեվրոպական մասշտաբով թվային նախագծերի մեկնարկը»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:
Փաշինյանը կարևորեց նաև միասնական թվային տարածություն ձևավորելիս չմոռանալ տեղեկատվական տվյալների պաշտպանության ինտեգրված համակարգի ձևավորման մասին՝ արդիական համարելով տվյալների շրջանառության վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ աշխատանքների արագացումը:
Ալմաթիում 2021 թ.-ին կայացած համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո ՀՀ կառավարությունն ընդունել է Հայաստանի թվայնացման հնգամյա ռազմավարությունը, որը սահմանում է թվային տնտեսության ձևավորման և երկրի նորարարական զարգացման հիմնական ուղղությունները։
«Մինչև ռազմավարական փաստաթղթի ընդունումը մենք արդեն ունեինք թվային ծառայությունների զարգացման մեծ փորձ, սակայն ռազմավարությունը կապահովի երկրում համախմբված թվային էկոհամակարգի ստեղծումը։ Հիմնական նպատակները, որոնց մենք ձգտում ենք, հետևյալն են՝ տեղեկատվական համակարգերի տվյալների առավելագույն օգտագործման և մեծ տվյալների վրա հիմնված արդյունավետ և օպերատիվ պետական կառավարման ապահովում, հարթակների և թվային ծառայությունների մշակման միջոցով արդյունավետության բարձրացում և տնտեսության մասնավոր հատվածի արդիականացում, բնակչության լայն շերտերի համար թվային հմտությունների և կարողությունների զարգացման աջակցություն»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ բոլոր 3 ուղղությունները փոխկապակցված և փոխլրացնող են։
Փաշինյանը նկատեց՝ վերջին տարիների իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ժամանակակից մարտահրավերները կարող են ակնթարթորեն փոխել կյանքի սովորական ընթացքն անցանկալի ուղղությամբ, եթե չձեռնարկվեն համատեղ միջոցներ։ Ըստ վարչապետի՝ չկա մի երկիր, որն ի վիճակի լինի միայնակ դիմակայել գլոբալ մարտահրավերներին: Դա հստակ ցույց է տվել, օրինակ, կորոնավիրուսի համավարակը։ Թվային մեխանիզմներն ինչպես համավարակի, այնպես էլ՝ ապագայում նմանատիպ բնույթի հնարավոր ճգնաժամերի հետևանքների հաղթահարման նպատակով սկսել են ավելի լայն օգտագործվել։
«Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցությունը Հայաստանի կայուն թվային զարգացման նպատակներին հասնելու կարևորագույն գործիքներից է։ Հայաստանի կառավարությունը փոխգործակցում է միջպետական մակարդակով, ակտիվորեն համագործակցում է մասնավոր հատվածի և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նոր թվային լուծումներ գտնելու համար»,-ասաց վարչապետը:
Եվրասիական տնտեսական միության համար նման լուծումներից էր «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» բջջային հավելվածը, որն ապահովել է երկրների միջև քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի վերականգնումը։ Փաշինյանը նկատեց՝ հավելվածում ներբեռնված 5 միլիոն թեստերը նշանակում են 5 միլիոն ուղևորություն, ինչը հսկայական թիվ է: Հավելվածը կայացել է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների ակտիվ աջակցության շնորհիվ, որոնք գործարկել են փորձնական ծրագիրը, որն էլ դարձել է 9 երկիր ներգրավող լիարժեք նախագիծ։
Վարչապետի կարծիքով՝ չնայած բուն համավարակի թուլացմանը և ազատ տեղաշարժի վերականգնմանը, «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» հավելվածը լավ հիմք է ստեղծում միջսահմանային թվային բժշկության զարգացման, տեղեկատվության փոխանակման և «բժշկական քարտերի» թվայնացման համար՝ ազգային պահանջներին համապատասխան և անձնական տվյալների լիարժեք պաշտպանությամբ: Նա առաջարկեց արդեն իսկ սկսել քննարկել հավելվածի՝ որպես «համաճարակաբանական վահան» գործիք և բժշկական նշանակություն ունեցող տեղեկատվության փոխանցման վստահության մեխանիզմ օգտագործելու հեռանկարները։
Վարչապետը նշեց նաև «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» թվային հարթակի մասին, որը թույլ է տալիս ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիներին, բիզնեսին և պետական մարմիններին համագործակցել երկրներում աշխատանքային գործունեություն կազմակերպելիս: Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» բջջային հավելվածի ռուսական տիրույթը սկսել է գործել 2022 թ.-ին:
«Այսօր հավելվածում հասանելի է նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային տիրույթի առաջին ամբողջական տարբերակը։ Հավելվածի օգտատերերն արդեն կարող են գտնել թափուր աշխատատեղեր, արձագանքել դրանց, օգտվել «օգնական» և «հաճախ տրվող հարցերի պատասխաններ» ծառայություններից, ծանոթանալ կանոնավորիչ տեղեկատվությանը, գտնել լիազոր մարմինների բաժանմունքները, կոնտակտային տվյալները և այլն»,-ասաց վարչապետը:
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հավելվածի հայաստանյան ազգային տիրույթում արդեն հասանելի են հիմնական պետական թվային ծառայությունները, օրինակ՝ e-request միասնական պորտալը, որն ապահովում է ոչ միայն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց՝ Հայաստանի ավելի քան երկու հարյուր պետական մարմիններին և ենթակա կազմակերպություններին դիմումներ ուղարկելու հնարավորություն, այլ նաև հետևել դիմումի քննարկման և պատասխանի ստացման ընթացքին։
Փաշինյանը հայտնեց, որ Հայաստանի ներսում այս ծառայությունից արդեն օգտվել է մոտ 60 հազար օգտատեր: Դիմումների ընդհանուր թիվը գերազանցել է երեք հարյուր հազարը։
Նրա խոսքով՝ հաջորդ թվային ծառայությունը, որն ինտեգրված է «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում», workpermit.am-ն է, որի միջոցով տրվում են Հայաստանում աշխատանքի և բնակության թույլտվություններ։ Ամբողջ գործընթացը տեղի է ունենում առցանց հարթակում ներկայացված մեկ դիմումի հիման վրա։ Թվային գործիքն ապահովում է այս գործընթացում ներգրավված հինգ պետական գերատեսչությունների համակարգված փոխգործակցությունը: Թվային ծառայության միջոցով աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա կարելի է նաև ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների համար ստանալ ՀՀ-ում բնակության օրինականությունը հավաստող անվճար քարտ։
Ընդ որում` հայկական ազգային տիրույթը հաշվի է առնում հայկական շուկայի առանձնահատկությունները և չի հանդիսանում ռուսական տիրույթի կրկնօրինակը։
«Այսպիսով, մենք մշակում ենք «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակը նոր հավելյալ արժեքով։ Հայաստանն ու Ռուսաստանը «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» և «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակների առաջին մասնակիցներն էին։ Մեր կապը ցույց է տալիս փոխգործակցության արդյունավետությունը և ազգային ծառայությունների առավելությունների ինտեգրման կուտակային ազդեցությունը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ Հայաստանը սատարում է Ռուսաստանի կառավարության առաջարկը՝ միանալ ազգային տիրույթների ստեղծման նախագծին և աջակցել բարձր որակավորում ունեցող կադրերի ներգրավմանը` ի շահ ազգային տնտեսությունների և, ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունների աճի:

“Armenia’s IT turnover grew over 50% in 2022”, Pashinyan at Digital Almaty 2023
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Armenia’s turnover in the IT sector grew over 50% in 2022 and the development of the digital economy is a priority for the government, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Digital Almaty Awards international forum in Kazakhstan.
In his remarks the Armenian PM noted that the issue of developing a single digital space in the Eurasian Integration territory still remains an important objective.
“The development of digital economy has been and remains one of the most important priorities for Armenia. In 2022, Armenia’s turnover in the IT sector grew more than 50%,” PM Pashinyan said.
The Armenian PM said that the government is providing assistance to the IT businesses and over 1000 startups received significant tax privileges in 2022.
Armenian PM Nikol Pashinyan noted that the issue of developing a single digital space in the Eurasian Integration territory still remains an important objective. In this context he mentioned the relevance and big demand for creating and developing instruments of interstate information exchange and digital projects with integration effect.
“One of the foundations of the digital agenda of the (EEU) Union must be the widespread use of regulatory sandboxes,” the Armenian PM said, adding that this will enable to save time and increase quality of projects.
PM Pashinyan said that the events of recent years showed that modern-day challenges can negatively change the usual course of life in a split second if joint measures aren’t taken. He said that no country can withstand global challenges on its own. The COVID-19 pandemic clearly showed this. Digital mechanisms are being more broadly used for overcoming the consequences of both the pandemic and possible similar crises in the future.
“In this context I’d like to mention that international and regional cooperation is one of the most important tools to reach the goals of Armenia’s sustainable digital development. The government of Armenia is cooperating in the interstate level, is actively cooperating with the private sector and international organizations to find new digital solutions,” the PM said.
He mentioned that approximately 60,000 people have used the Work in the EEU application in Armenia, where the national e-request portal is available on the app. The total number of applications surpassed 300,000.
workpermit.am is also integrated in the Work in EEU app. The workpermit.am platform is used to obtain employment and residence permits in Armenia.
Below is thetranscriptof PM Pashinyan's speech at the event.
Dear forum participants,
First of all, I want to thank the Kazakh side for organizing the forum, which has become an effective platform for discussing digitalization issues and prospects for digital development.
For the Republic of Armenia, the development of the digital economy has been and remains one of the most important priorities. The turnover in the IT sector of the Republic of Armenia in 2022 increased by more than 50%, and the share of the information technology and communications sector in Armenia's GDP is consistently growing. For our part, we provide sector-specific state support to IT business. Last year, more than 1,000 startups received significant tax breaks.
At the same time, the issue of forming a single digital space on the territory of the Eurasian integration remains important for us. In this context, I would like to note the relevance and high demand for the tools of the interstate information exchange system, the creation and development of digital projects with an integration effect.
One of the foundations of the Union’s digital agenda should be the widespread use of the “Regulatory Sandbox” regime. Thanks to the use of specific legal regimes of “Regulatory Sandboxes”, the timeframe for the implementation of digital transformation projects will be reduced, and the quality of the submitted projects will increase, which in turn will accelerate the launch of digital projects of a pan-Eurasian scale.
At the same time, it is important to note that when forming a single digital space, one should not forget about building an integrated data protection system.
In this context, the acceleration of work on the conclusion of an international agreement on data circulation remains particularly relevant.
After our meeting at the forum in Almaty in 2021, our government adopted a five-year Digitalization Strategy for Armenia, which determined the main directions for the formation of a digital economy and innovative development of the country.
I would like to note that before the adoption of the strategic document, we already had extensive experience in the development of digital services, but the Strategy will ensure the creation of a consolidated digital ecosystem in the country.
The main goals we are pursuing are:
- Ensuring efficient and effective public administration based on the maximum use of data from information systems and a big data.
- Improving the efficiency and modernizing the private sector of the economy through the development of platforms and digital services.
- Support the development of digital skills and abilities for the wide spectrum of society.
At the same time, all 3 directions are interconnected and are complementary.
The events of the recent years have shown that modern challenges can instantly change the usual course of our life in an undesirable direction, if we fail to take joint and timely measures. It is obvious that there is practically no country capable of facing global challenges on its own. The coronavirus pandemic clearly showed this.
We all faced the same challenges, and we had to work together to overcome the consequences of the lockdown and the pandemic itself.
We began to use digital mechanisms more widely and deeply to overcome both the consequences of the pandemic and possible crises of a similar nature in the future.
In this context, I would like to note that international and regional cooperation is one of the critical tools for achieving the goals of Armenia's sustainable digital development.
The Government of Armenia cooperates at the international level, actively cooperates with the private sector and international organizations to find new digital solutions. One of such solutions for the Eurasian Economic Union was the mobile application "Travel without Covid-19" developed by the Fund for Digital Initiatives of the Eurasian Bank Development, which ensured the restoration of free movement of citizens between our countries.
The 5 million tests uploaded into the application means 5 million trips. indeed, a huge figure. The application became reality thanks to the active support of the governments of the Russian Federation and the Republic of Armenia, which launched a pilot project that became a full-fledged project involving nine countries.
In my opinion, despite the weakening of the pandemic and the restoration of free movement, the "Travel without Covid-19" application creates a good basis for the development of cross-border digital medicine, information exchange and digitization of "medical cards", in accordance with national requirements and with full protection of personal data.
I propose to start discussing the perspective of using the application as an "epidemiological shield" tool and a reliable mechanism for the transmission of information of medical significance.
Today, I would like to draw our attention to another relevant digital tool that enables citizens, businesses and state bodies of the EAEU countries to interact when organizing labor activities in our countries. I am talking about the digital platform "Work in the EAEU", developed by the Fund for Digital Initiatives as part of the implementation of the idea of Mikhail Vladimirovich Mishustin.
The Russian section of the mobile application "Work in the EAEU" began to function in 2022, and I want to inform you that today the first full version of the national section of the Republic of Armenia is also available in the application.
Users of the application can already find vacancies, respond to them, use the services "helper", "answers to frequently asked questions", get acquainted with regulatory information, find subdivisions of authorized bodies, contact information and so on.
In the Armenian national section of the "Work in the EAEU" application, the main existing state digital services are already available, such as the unified e-request portal, which provides not only the opportunity for individuals and legal entities to send requests to more than two hundred state bodies and subordinate organizations of Armenia, but also monitor the process of reviewing the request and receiving a response. In Armenia, about 60,000 users have already used this service, and the total number of requests has exceeded 300,000.
The next digital service, integrated into the application "Work in EAEU" is workpermit.am, with the help of which work permits and residence permits are provided in Armenia. The entire process is based on one application submitted on the online platform.
This digital instrument provides coordinated interaction of five state bodies involved in this process. Also, using the digital service, one can get a free card certifying the legality of residence in the Republic of Armenia on the basis of an employment contract for citizens of EAEU countries and their families.
Other government and commercial services will gradually join the platform.
At the same time, I want to note that our national section takes into account the peculiarities of our market and is not a copy of the Russian section. Thus, we are developing the platform "Work in the EAEU" with a new added value.
Armenia and Russia were the first participants of the platforms "Travel without Covid-19" and "Work in the EAEU". Joining the platforms shows the efficiency of interaction and the cumulative effect of the integration of advantages of national services. And we support the proposal of the Government of Russia to join the project of creating national sections and support the attraction of highly qualified personnel for the sake of the growth of our national economies and the economy of the EAEU as a whole.