Արգենտինայի ԱԳՆ-ն ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի ապահովման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի ԱԳՆ-ն մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Արգենտինայում հրապարակվող Diario Armenia պարբերականին:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Արգենտինայի արտաքին գործերի նախարար Սանտյագո Կաֆիերոն հունվարի 26-ին արտգործնախարարության իր գրասենյակում ընդունել է Հարավային Ամերիկայի Հայ ազգային խորհրդի (ՀԱԽ) տարածաշրջանային տնօրեն Արամ Մուրադյանին։
«ՀԱԽ տնօրենն իր ծայրահեղ մտահոգությունն է հայտնել հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ, որում հայտնվել է Արցախի Հանրապետությունը (Լեռնային Ղարաբաղ) արդեն 45 օր շարունակվող Լաչինի միջանցքի շրջափակումից։ Արտգործնախարարին նաև ասվել է Արգենտինայի կողմից ադրբեջանական պետության գործողությունները դատապարտելու և մարդկանց ու ապրանքների ազատ տեղաշարժը երաշխավորելը պահանջելու անհրաժեշտության մասին», - նշում է պարբերականը։
Հանդիպումից հետո Արգենտինայի ԱԳՆ-ն «իր մտահոգությունն է հայտնել Լաչինի միջանցքում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ և ընդգծել միջանցքով ազատ տեղաշարժի ապահովման անհրաժեշտությունը»։
«Նախարարը նաև կրկնել է այն սկզբունքները, որոնք ուղղորդում են Արգենտինայի գործողությունները մարդու իրավունքների պաշտպանության և վեճերի խաղաղ կարգավորման հարցում», - նշում է Diario Armenia-ն։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Արգենտինայի Արտաքին քաղաքականության փոխքարտուղար, դեսպան Կլաուդիո Ջ. Ռոզենցվայգը, Եվրոպական հարցերով նախարար Պաբլո Մ. Պինեյրոն և Ֆլորենսիա Զանիկյանը՝ Հայ Ազգային Խորհրդից:

МИД Аргентины подчеркнул необходимость обеспечения свободного передвижения по Лачинскому коридору
МИД Аргентины выразил обеспокоенность в связи с гуманитарной ситуацией, сложившейся в Арцахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на издаваемое в Аргентине издание «Diario Armenia».
Издание сообщает, что 26 января министр иностранных дел Аргентины Сантьяго Кафьеро принял регионального директора Армянского национального совета Южной Америки (НАС) Арама Мурадяна.
«Директор Совета национальной безопасности выразил крайнюю обеспокоенность гуманитарной ситуацией, в которой оказалась Республика Арцах (Нагорный Карабах) из-за продолжающейся в течение 45 дней блокады Лачинского коридора. Арам Мурадян представил необходимость осуждения Аргентиной действий азербайджанского государства и требования гарантий свободного передвижения людей и товаров», - отмечает издание.
После этой встречи МИД Аргентины «выразил обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Лачинском коридоре и подчеркнул необходимость обеспечения свободного передвижения по коридору».
«Министр также подтвердил принципы, которыми руководствуется Аргентина в своих действиях в области защиты прав человека и мирного урегулирования споров», - отмечает «Diario Armenia».
На встрече также присутствовали заместитель министра ИД Аргентины по внешней политики, посол Клаудио Дж. Розенцвейг, министр по европейским делам Пабло М. Пинейру и Флоренсия Заникян из Армянского национального совета.